Jeśli w ostatnim czasie zauważyłaś, że Twoja fryzura się przerzedza a na szczotce zostaje coraz więcej włosów oznacza to, że moze (ale ni musi) dziać sie z nimi coś niepokojącego. Warto sprawdzić, jaka jest przyczyna wypadania włosów, ponieważ bywa, że jest ona oznaka choroby. Czasem to po prostu wiosenne lub jesienne przesilenie. Na szceście zarówno na błache jak i te nieco poważniejsz dolegliwości istnieja doskonałe, skuteczne kuracje.
1. Przyczyny wypadania włosów: nadmiar androgenów
To nic innego, jak tzw łysienie androgenowe, które jest wywołane przez spadek poziomu estrogenów a wzrost androgenów, czyli hormonów męskich. W chwili, kiedy zaczną one przeważać – włosy wypadają w nadmiarze, a także rosną cieńsze i rzadsze.
Kuracja dla Ciebie
Łysienia androgenowego niestety nie da się zatrzymać ani cofnąć, ale można je znacznie spowolnić, stosując specjalne wcierki, zawierające minoksydyl. Istnieją produkty z różnym stężeniem tej substancji – najlepiej oczywiście nie wybierać ich samodzielnie, lecz poradzić się specjalisty. Poziom hormonów po menopauzie )(która jest jednym z powodów łysienia androgenowego) można wyrównać farmakologicznie, czyli stosując hormonalną terapię zastępczą.
2. Przyczyny wypadania włosów: brak żelaza cynku i witaminy D3
Z naszej perspektywy to zapewne nie fair, ale dla naszego organizmu włosy nie są najważniejsze, więc jeśli w ciele zachodzą niedobory składnikóœ odżywczych (w tym głównie witamin) organizm przykręca kurek i odcina ich dopływ do najmniej znaczących “obiektów” w ciele. Włosy i paznokcie należą do jednych z nich. najszybciej “ubywającymi” składnikami w naszym organizmie, które jednocześnie mają znaczny wpływ na wygląd włosów jest żelazo, cynk i witamina D3.
Kuracja dla Ciebie
Dostarczaj swojemu organizmowi nieco większe dawki wspomnianych składników. Znajdziesz je w chudym mięsie, rybach, orzechach, oliwie i olejach oraz kolorowych warzywach. Możesz też wykorzystać suplementy i nabyć w aptece specjalne preparaty witaminowe, a także żelazo. Zanim jednak po nie sięgniesz – wykonaj stosowne badania na poziom żelaza i wspomnianych wyżej składników we krwi. Jeśli wynik badań jest za niski – sięgnij po suplementację.
3. Przyczyny wypadania włosów: choroby tarczycy
To paradoks, ale lekarz często zaczyna podejrzewać choroby związane z tarczycą właśnie pytając o stan włosów. Chora tarczyca oraz zażywanie wielu innych leków (nawet tych dostępnych bez recepty jak tabletki przeciwbólowe, preparaty na nadciśnienie czy obniżających cholesterol).
Kuracja dla Ciebie
Oczywiście po odstawieniu leków czy zakończeniu danej kuracji farmakologicznej włosy odrastają i przestają wypadać w nadmiarze. Wyregulowanie poziomu hormonów tarczycy sprawia, że włosy wracają do normy.
W międzyczasie możesz jednak je wspomagać albo specjalną suplementacją (np. tabletkami ze skrzypem i biotyną oraz cynkiem), albo wcierkami, ampułkami i szamponami specjalistycznymi. Jeśli szukasz skutecznego kosmetyku który hamuje wypadanie włosów i wzmacnią cebulki, szukaj ziołowych produktów obfitujących w wyciągi ze skrzypu polnego, pokrzywy, kozieradki, łopianu. Innym doskonałym remedium hamującym wypadanie włosów są naturalne olejki. Olejowanie włosów to jeden z najskuteczniejszych, pradawnych zabiegów kosmetycznych, który można wykonać w zaciszu domowym. Efekty widać już po kilku tygodniach. Olejki działają kompleksowo: na całą łodygę włosa, a także na skórę głowy i cebulki.
4. Przyczyny wypadania włosów: stres i przemęczenie
bagatelizujemy ciągle to, jak bardzo stres może wyniszcza nasz organizm. Tymczasem nie tylko niesie on ze sobą mnóstwo chorób, namnaża reaktywne formy tlenu i powoduje stres oksydacyjny, a także nie pozostaje obojętny na nasz wygląd. Zmarszczki, zmęczona zszarzała cera, łamliwe paznokcie i włosy w tragicznym stanie, które wypadają garściami – tak właśnie działa hormon stresu.
Kuracja dla Ciebie
Oczywiście w miarę możliwości staraj się unikać nerwowych i stresujących sytuacji. Czasami brak snu wpływa na to, że czujemy się zdenerwowani. Wysypiaj się, postaraj się odnaleźć coś, co Cię relaksuje, pij ziołowe i uspokajające napary np. z melisy.
Dodaj komentarz