Wydaje nam się, że wiemy, jak dbać o swoją skórę. Jednak popełniamy szereg błędów, za które płacimy niedoskonałościami i innymi problemami z cerą. Jakich błędów w pielęgnacji unikać?

Robisz wszystko, kupujesz drogie kosmetyki… może masz zbyt dobre chęci i przesadzasz? Za częste oczyszczanie doprowadzi do wysuszenia i nadmiernego przetłuszczania cery. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy pielęgnacyjne.

Pielęgnacja szyi i dekoltu

To miejsca, gdzie skóra jest bardzo cienka i najszybciej widać na niej oznaki starzenia. A często o nich zapominamy, oczyszczając twarz płynem czy mleczkiem micelarnym, a następnie nakładając krem.

Te partie ciała szybko tracą elastyczność i jędrność, a także są podatne na utratę wody. Dlatego należy je nawilżać, masować i pielęgnować, aby były młode i pełne witalności na dłużej.

Źle dobrane kosmetyki

Zbyt mocne, silnie wysuszające kosmetyki, zbyt tłuste czy za mało odżywcze formuły, a także brak filtrów przeciwsłonecznych to najczęściej popełniane błędy pielęgnacyjne.

Każda pielęgnacja powinna być dobrana do rodzaju naszej skóry. Zanim dobierzesz kosmetyki, określ, jaka ona jest. Nie zwracaj uwagi na reklamy czy rekomendacje koleżanek.

Wysuszanie skóry tłustej

Skóra tłusta musi być dokładnie oczyszczana rano i wieczorem. Ludzie sięgają w tym celu po wysuszające kosmetyki z alkoholem, co sprawia, że skóra produkuje jeszcze więcej sebum, chcąc ją zabezpieczyć przed odwodnieniem.

Dobierz delikatne kosmetyki do skóry tłustej i mieszanej. Te rodzaje także potrzebują nawilżenia.

Peelingi i maseczki – czy robisz je często?

Szczególnie skóra tłusta je uwielbia. Peeling trzeba robić chociaż raz w tygodniu. W przypadku tej cery należy zrezygnować z gruboziarnistych peelingów i stosować delikatniejsze – enzymatyczne. Skóra sucha, delikatna, wrażliwa także takich potrzebuje.

Jeżeli nie wiesz, jaki wybrać peeling, na pewno pomoże w tym kosmetyczka.

Czy woda wystarczy?

Mycie skóry suchej wodą jest zabronione! Powoduje wysuszenie, a w przypadku tłustej doprowadza do wzmożonej produkcji sebum. Zamiast wody z kranu używaj wody mineralnej lub przegotowanej, a także płynu micelarnego, mleczka i toniku.

Polecane jest stosowanie hydrolatów czy toników naturalnych, które odpowiadają za utrzymanie optymalnego pH skóry.

Skóra szczypie i ciągnie…

Wrażliwa skóra nie toleruje zapachowych produktów ze sztucznymi barwnikami, dlatego warto postawić na hipoalergiczne, delikatne preparaty kupowane w aptece. Nie powinno się stosować produktów z retinolem czy silnie ścierających peelingów.

Zbyt inwazyjne oczyszczanie skóry

Wyciskanie pryszczy czy krostek doprowadza do rozniesienia stanu zapalnego na całej twarzy, a w efekcie powstaje więcej zaskórników i blizn. Zawsze miej przy sobie wysuszająco-gojący produkt, który pomoże w problematycznych sytuacjach.