Macerowanie kwiatów w oleju kokosowym to najlepszy sposób na wydobycie z nich pełni właściwości. Tradycyjny olej monoi to produkt o genialnych właściwościach pielęgnacyjnych, który zniewala zapachem egzotycznych, tahitańskich kwiatów.

Przywędrował do nas z Tahiti. Na wyspie jest tradycyjnym olejem produkowanym ręcznie od bardzo dawna przed rdzenną ludność Polinezji. Istnieje nawet ściśle określona procedura, wg której powinien powstawać olej monoi. Uzyskuje się go przez moczenie świeżych kwiatów gardenii w bazowym oleju kokosowym przez minimum 15 dni. To tzw. proces maceracji, w którego trakcie cenne składniki odżywcze oraz substancje zapachowe kwiatów tiare uwalniane są do oleju.

Ciekawostka:
Olej monoi w dawnym języku tahitańskim oznacza „perfumowany olej”.

Szykując się do kupna takiego olejku warto pamiętać, że na rynku dostępne jest wiele jego podróbek. Dużo tańsze i częściej spotykane oliwki monoi są zwykle sztucznie perfumowane i zawierają co najwyżej 50% prawdziwego oleju monoi (najczęściej tylko około 10%). Pamiętajmy, że tylko stuprocentowo naturalny olej monoi wykazuje właściwości pielęgnacyjne, świetnie wchłania się w skórę, jest pachnący i ma aksamitną konsystencję.

Olej monoi – właściwości kosmetyczne

Jak olej monoi działa na skórę?

Jest naprawdę świetnie tolerowany przez skórę. Nie odnotowano dotychczas żadnych przypadków podrażnień lub reakcji alergicznych na olej monoi (oczywiście naturalny). Ma silne właściwości nawilżające i wygładzające, a po jego aplikacji skóra pozostaje odpowiednio nawodniona nawet przez kilka długich godzin. Nadaje się do masażu. Pozostawia na skórze jedwabisty film ochronny, który zapobiega osłabieniu pod wpływem np. czynników środowiskowych.

Jak olej monoi działa na włosy?

Bardzo dobrze sprawdza się zarówno na skórze, jak i na włosach. Wzmacnia i uelastycznia, a do tego wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. To dlatego działa przeciwłupieżowo, hamuje swędzenia i łagodzi podrażnienia skóry głowy. Polecany jest do walki z rozdwajającymi się końcówkami, ponieważ nałożony na włosy wbudowuje się w ich strukturę i zapewnia regenerację oraz ochronę, także przed promieniowaniem słonecznym.

W jaki kosmetykach do włosów znajdziesz olej monoi?

[1] Olejek Nanoil do włosów niskoporowatych

Pojemność: 100 ml
Konsystencja: jedwabiście oleista
Produkt: do włosów prostych, trudnych w stylizacji, długo schnących

Jeden z trzech lekkich i precyzyjnych olejków do włosów. Dopasowany do budowy włosów, czyli ich porowatości, a nie do problemu. Olejek Nanoil działa trójstopniowo: na powierzchni włosów, wewnątrz nich oraz w skórze głowy. W wersji do włosów niskoporowatych łączy właściwości naturalnych olejków z witaminami i dwiema substancjami na wzrost i przeciw wypadaniu włosów (kerastim oraz baicapil). Wzbogacono go o filtr UV, dlatego zapewnia włosom kompleksową ochronę. Poza tymi właściwościami sprawdza się jako środek do stylizacji włosów, przyspiesza ich suszenie, podkreśla naturalną objętość i teksturę włosów, zapewnia łatwość rozczesywania. Ma bardzo delikatny i piękny zapach, a do tego wydany został w naprawdę eleganckiej formie. Choć kosztuje najwięcej w tym zestawieniu, jego skuteczność, jakość, wygląd i wydajność sprawiają, że opłaca się w niego zainwestować. Uznany za najlepszy olejek dla prostych i cienkich włosów.

Olej monoi w Nanoil: Kwiaty gardenii tahitańskiej macerowane w najlepszej jakości oleju kokosowym występuje tutaj w towarzystwie innych olejów i maseł kosmetycznych, których jest łącznie 9. To najlepszej jakości olej monoi, którego właściwości są bardzo istotne w pielęgnacji.

[2] Olejek w kremie L’Oreal Elseve Magiczna Moc Olejków

Pojemność: 150 ml
Konsystencja: kremowa
Produkt: do wszystkich rodzajów włosów

Pod względem konsystencji przypomina maskę lub odżywkę, jednak ze względu na właściwości i skład powinien być zaklasyfikowany do olejków. Stąd właśnie jego nazwa: olejek w kremie. Zapewnia włosom odżywienie. Nałożony w zalecanej ilości dobrze się wchłania i nadaje włosom blasku, miękkości, gładkości. Olejek w kremie Elseve Magiczna Moc Olejków można stosować na trzy różne sposoby: na wilgotne włosy dla wygładzenia, przed suszeniem dla ochrony przed temperaturą lub na suche włosy, aby nadać włosom blask i zdyscyplinować je.

Olej monoi w Elseve: Ekstrakt z kwiatów gardenii tahitańskiej znajduje się niemal na końcu składu, za to dużo więcej jest oleju kokosowego, w którym jest macerowany. Prawdopodobnie ilości tego składnika są tutaj niewielkie, a macerat nie jest pełnowartościowy.

[3] Szampon-żel pod prysznic Yves Rocher Monoi de Tahiti

Pojemność: 200 ml
Konsystencja: żelowa
Produkt: do mycia ciała i włosów

Rozpoznać można go po morskiej butelce z żółtym korkiem, która nadaje żelowi typowo wakacyjnego wyglądu. Produkt delikatnie zmywa ślady soli i kremów do opalania, bo stworzono go do pielęgnacji skóry i włosów na wakacyjnym wyjeździe nad morze. Po jego użyciu skóra nabiera miękkości, a włosy mają być bardziej błyszczące. Kosmetyk odtwarza naturalną warstwę hydrolipidową osłabioną przez słoną wodę, promienie UV itp. Zaleca się stosowanie szamponu-żelu Yves Rocher Monoi de Tahiti przynajmniej dwa razy dziennie.

Olej monoi w Yves Rocher: Tutaj ekstrakt z kwiatów gardenii tahitańskiej znajduje się tuż obok oleju kokosowego, co oznacza, że macerat jest bogaty w składniki pochodzące z gardenii. Olej monoi mimo wszystko występuje w tym produkcie w śladowych ilościach.

[4] Olejek Diego Dalla Palma Effettispeciali Illuminating Crystals

Pojemność: 50 ml
Konsystencja: półpłynna
Produkt: do włosów suchych i bez połysku

Olejek do włosów, który zapewnia pielęgnację włosom szczególnie pozbawionym blasku i przesuszonym. Zapewnia wygładzenie zewnętrznej struktury włosów, dodaje włosom miękkości i gładkości, a także wzmacnia je. Olejek Diego Dalla Palma Effettispeciali nakładany regularnie na wilgotne włosy ułatwia ich rozczesywanie, a aplikowany na suche pasma zapewnia im blask bez obciążania. To jeden z mniejszych i droższych olejków o działaniu wyłącznie upiększającym.

Olej monoi w Diego Dalla Palma: Tahitański olejek monoi w tym kosmetyku jest jedynym naturalnym składnikiem obok oleju lnianego. To typowy macerat kwiatów gardenii tahitańskiej w oleju kokosowym, w dużo mniejszych ilościach niż poprzedzające go silikony.