Jeśli chodzi o intensywną pielęgnację włosów, maski – tuż po olejkach – nie mają sobie równych. Warto stosować je przynajmniej raz w tygodniu, ale pamiętając, że tylko dobrze dobrana maska do włosów będzie skuteczna. Nie wiesz, jaka maska będzie dobra dla Twoich włosów? Szukaj odpowiedzi poniżej.

Stosowanie masek do włosów jest dziś równie naturalne, co mycie włosów. To jeden z tych elementów, dzięki którym możemy kompleksowo wzmocnić swoje włosy i przywrócić im zdrowie. I mimo że coraz częściej dla intensywnej pielęgnacji wykorzystujemy olejki, nadal warto raz na jakiś czas sięgnąć po starą, dobrą maseczkę. Najważniejsze zalety masek do włosów to przede wszystkim to, że:

  • działają intensywniej niż odżywki do włosów,
  • wystarczy stosować je raz w tygodniu, aby zobaczyć poprawę,
  • pomagają na problemy takie jak suchość i zniszczenie włosów,
  • można wykonać je samodzielnie w domu.

JAKĄ MASKĘ DO WŁOSÓW WYBRAĆ?

Najlepsza maska do włosów suchych

Przesuszonym włosom potrzebna jest silnie nawilżająca maska do włosów. Warto szukać w niej dwóch typów składników: humektantów i emolientów. Te pierwsze pomogą zmagazynować wodę we włosach, a te drugie zapobiegną jej odparowywaniu. Dlatego najlepsza maska do włosów suchych to ta, która zawiera kwas hialuronowy, miód, aloes lub inne substancje nawilżające, a także naturalne olejki roślinne (arganowy, jojoba, migdałowy, oliwkowy).

Najlepsza maska do włosów kruchych i łamliwych

Włosom rozdwajającym się, osłabionym, z tendencją do łamliwości potrzebna jest regenerująca maska do włosów. A wiadomo, że najlepiej regenerują proteiny, czyli substancje odbudowujące włosy w naturalny sposób. Jeśli więc szukamy idealnej maski dla włosów kruchych, dobrym wyborem będzie proteinowa maska odbudowująca z dodatkiem keratyny lub protein roślinnych (pszenicznych, sojowych) itp. Jeśli nie jesteśmy wege i nie przeszkadzają nam składniki odzwierzęce w kosmetykach może to być też jajeczka maska do włosów albo formuła z proteinami jedwabiu/mleka. Warto pamiętać tylko, że najlepiej wchłaniają się proteiny hydrolizowane.

Najlepsza maska do włosów farbowanych

Dla włosów farbowanych także najlepszym rozwiązaniem jest regenerująca maska proteinowa, ponieważ koloryzacja z reguły kończy się dla włosów źle. Zwłaszcza gdy sięgamy po farby z amoniakiem. Aby je zregenerować i wzmocnić, trzeba sięgnąć po formułę nasyconą hydrolizowaną keratyną lub jedwabiem, który dodatkowo wygładzi i nabłyszczy pasma. Zachować żywy i wyrazisty kolor na dłużej pomoże maska do włosów z dodatkiem olejków, dzięki którym pasma będą lepiej odżywione, nawilżone i pełne blasku.

Najlepsza maska do włosów puszących się

Bezkonkurencyjne w pielęgnacji włosów puszących się są maski na bazie naturalnych, tłoczonych na zimno olejków. Najlepiej blask i miękkość przywraca włosom maska do włosów z olejem arganowym – to składnik, który jest bezkonkurencyjny w pielęgnacji tego typu pasm. Najważniejsza właściwość olejku arganowego to ochrona przed słońcem, wysoką temperaturą i wilgocią, a to właśnie ona jest najczęstszą przyczyną puszenia się włosów. Do tego wygładzająca maska z jedwabiem i problem niezdyscyplinowanych włosów mamy z głowy.

Najlepsza maska do włosów matowych

Tak samo maski do włosów na bazie olejków będą dobrym rozwiązaniem tam, gdzie włosom brakuje blasku. Choć warto pamiętać, że jedną z najczęstszych przyczyn tego, że włosy są matowe, jest ich słabe nawilżenie – w ruch więc powinna puść równocześnie nawilżająca maska z humektantami, dzięki której rozwiążemy problem od środka. Duet emolientów i humektantów zawsze będzie dobrym rozwiązaniem w pielęgnacji włosów, którym brakuje nieco wykończenia, żeby wyglądały dobrze.

Najlepsza maska do włosów przetłuszczających się

Z kolei włosy z tendencją do przetłuszczania się wymagają takiej maski, która nie tylko wypielęgnuje je, odżywi i nawilży, ale też wyreguluje pracę gruczołów łojowych i wyeliminuje główny problem. Tutaj doskonałym rozwiązaniem jest oczyszczają maska z węglem aktywnym i białą glinką, która w naturalny sposób odświeża włosy i sprawia, że dłużej zachowują tę świeżość. Wszystkie maski na bazie glinek są dobrym rozwiązaniem przy takim problemie.