Algi mają tak bogaty skład, że mogą zastąpić pokarmy, które spożywamy na co dzień. Ponadto skutecznie pielęgnują skórę i włosy, dlatego na bazie alg powstają kosmetyki im przeznaczone. Dowiedz się, jakie właściwości mają kosmetyki z algami do pielęgnacji włosów i po jakie warto sięgać.

algi.jpgCo to są algi?

Algi to jedne z pierwszych form życia na Ziemi. Istnieje mnóstwo gatunków alg i stale odkrywane są nowe. Algi zawierają mnóstwo składników odżywczych, dlatego znalazły szerokie zastosowanie w branży gastronomicznej, zwłaszcza w kuchni Dalekiego Wschodu. Z uwagi na bogactwo substancji aktywnych alg korzysta z nich także branża kosmetyczna.

Kosmetyki z algami do pielęgnacji włosów

Wśród nich warto wspomnieć o szamponach, które stosuje się wymiennie z odżywkami oczyszczającymi i proszkiem z wodorostów. Algi są popularnym składnikiem masek, serów bez spłukiwania i wcierek na bazie na przykład z wody pozostałej z płukania surowego ryżu. Ponadto znalazły zastosowanie w produkcji sprayów do włosów i boosterów na rozdwojone końcówki. Kosmetyki z algami do pielęgnacji włosów są szczególne popularne w Azji. Azjatki używają ich w ramach rytuału pielęgnacji włosów, który towarzyszy im od wieków. Biorąc pod uwagę kondycję włosów Azjatek, warto brać z nich przykład.

Kosmetyki z algami do pielęgnacji włosów – właściwości

Algi są bogatym źródłem żelaza i wapnia. To pierwsze zapobiega łamliwości i wypadaniu włosów, a ten ostatni wzmacnia ich strukturę. Ponadto algi dostarczają białka, które jako główny budulec włosów potrafi uzupełnić ubytki na całej ich długości. Algi zawierają kwasy omega-3 o właściwościach łagodzących podrażnienia skóry głowy, antyalergicznych i przeciwzapalnych. Z kolei znajdujący się w algach kwas hialuronowy nawilża włosy, przywraca im elastyczność i zapobiega ich puszeniu. Po kosmetyki z algami do pielęgnacji włosów chętnie sięgają osoby, których problemem jest przetłuszczająca się skóra głowy, ponieważ ich dodatek reguluje pracę gruczołów łojowych. Co więcej, algi słyną z właściwości antyoksydacyjnych, dzięki którym chronią włosy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.