Są oznaką starzenia całego organizmu, dlatego większość z nas chce się ich pozbyć. Możemy je ukryć na trzy sposoby: poprzez farbowanie, stosując profesjonalne odsiwiacze lub używając ziołowych płukanek do włosów. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak się pozbyć siwych włosów i poznać naturalne sposoby na siwe włosy, przeczytaj.

gray_hairSkąd się biorą siwe włosy?

Nasz naturalny kolor włosów jest wynikiem proporcji dwóch odmian pigmentu, to znaczy:

  • eumelaniny – nadającej włosom barwy czarne i brązowe,
  • feomelaniny – nadającej włosom barwy żółte i czerwone.

Z wiekiem melanocyty przestają funkcjonować prawidłowo, dlatego dostarczają macierzy włosa coraz mniej barwników. Wtedy nasze włosy nabierają swojego naturalnego koloru keratyny – beżowobiałego, pospolicie zwanego siwym.

Jak się pozbyć siwych włosów? Farba

Farbowanie to najpowszechniejszy sposób na siwe włosy. Możemy pofarbować je na nasz naturalny kolor lub zupełnie inny. Farbowanie trzeba ponawiać co 2-3 miesiące – to zależy od trwałości farby i częstotliwości mycia włosów. Gdy na głowie zaczynają pojawiać się odrosty, to znak, że musimy nałożyć nową warstwę farby.

Jak się pozbyć siwych włosów? Odsiwiacz

Odsiwiacz działa zupełnie inaczej: jego celem jest nie koloryzacja włosów, lecz ich powolna regeneracja poprzez odbudowanie ich pigmentów. Najlepsze efekty można zauważyć na włosach blond i brązowych. Odbudowa melanocytów czarnych włosów jest procesem o wiele trudniejszym.

Jak się pozbyć siwych włosów? Naturalne sposoby

Jest wiele naturalnych sposobów na siwe włosy, na przykład:

Płukanka z orzecha włoskiego
Aby ją przygotować, należy zalać garstkę miękkich łupin orzecha włoskiego wrzącą wodą (ok. 0,5 l) i parzyć przez godzinę. Płukanka z orzecha włoskiego pogłębia nasz naturalny kolor włosów, ale siwiznę niweluje dopiero przy systematycznym stosowaniu.

Płukanka herbaciano-ziołowa
4 łyżki czarnej herbaty oraz po 2 łyżeczki rozmarynu i szałwii zalewamy gorącą wodą (ok. 2 l). Całość trzymamy pod przykryciem. Po 30 minutach odcedzamy wywar i płuczemy nim włosy. Płukanka herbaciano-ziołowa nadaje włosom miodowobursztynowego odcienia, dlatego najlepiej spisze się na włosach brązowych lub czarnych. Wszystkie te składniki działają odsiwiająco. Płukankę najlepiej stosować 1-2 razy w tygodniu.