Czy zdajesz sobie sprawę, że starzeje się nie tylko Twoja skóra, lecz także Twoje włosy? Oznaką tego procesu nie jest jedynie siwizna. Na czym polega starzenie się włosów?

starzenie-sie-wlosow.jpgStarzenie się włosów – oznaki

Starzenie się włosów przejawia się ich siwieniem i wypadaniem oraz zmianą struktury włosów na cieńszą. Z wiekiem włosy stają się delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia, a także suche, mniej elastyczne i bardziej łamliwe.

Siwienie włosów

Siwienie włosów to najbardziej widoczna oznaka ich starzenia. Siwieć mogą nawet osoby 30-letnie. Proces ten przybiera na sile po 40. roku życia, a w wieku 50 lat już połowa ludzi ma przynajmniej pojedyncze siwe włosy na głowie. Siwienie włosów jest następstwem wolniejszego wytwarzania pigmentu przez mieszki włosowe.

Włosy wypadają i stają się cieńsze

Wypadanie włosów to kolejna oznaka upływającego czasu, choć niewiele osób to ze sobą łączy. Proces nasila się w okresie menopauzy i odpowiada za niego osłabiona produkcja hormonów. Ponadto wraz z wiekiem włosy stają się cieńsze, co jest konsekwencją zmniejszających się mieszków włosowych.

Włosy delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia

Cieńsze włosy stają się delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego należy bardziej o nie dbać. Nawet jeżeli dotychczas nie szkodziło im tarcie ręcznikiem i szarpanie podczas rozczesywania, w pewnych wieku trzeba zmienić złe nawyki. Po umyciu włosów wystarczy delikatnie osuszyć je ręcznikiem, a jeżeli się plączą, skorzystaj z kosmetyków ułatwiających rozczesywanie.

Włosy stają się suche

Wraz z wiekiem spada liczba aktywnych gruczołów łojowych, wskutek czego włosy stają się suche. W młodości włosy natłuszczają się od nasady aż po same końce. Z biegiem lat tego naturalnego natłuszczenia nie wystarcza do dokładnego pokrycia całej powierzchni włosa, na czym cierpią głównie końcówki. Aby zapobiec suchym końcówkom włosów, nakładaj na nie maski lub olejki.

Włosy mniej elastyczne i bardziej łamliwe

Za utratę przez włosy elastyczności, która skutkuje ich łamliwością, może odpowiadać niedobór biotyny; wówczas włosy przypominają siano. Aby przywrócić włosom ich pierwotną strukturę, warto pomyśleć o suplementacji witaminą B7 i uzbroić się w cierpliwość – włos rośnie centymetr miesięcznie, więc jego regeneracja trochę potrwa.