Brak połysku to objaw złej kondycji włosów. Aby rozwiązać ten problem, należy ustalić, co go wywołuje. Dlaczego włosy są matowe i jak nadać włosom blask? Jakie zabiegi profesjonalne i domowe sposoby zapobiegają matowym włosom?
Dlaczego włosy są matowe?
Pozbawione blasku włosy najczęściej są konsekwencją niewłaściwej pielęgnacji, zbyt częstego poddawania ich inwazyjnym zabiegom fryzjerskim, takim jak farbowanie i prostowanie, oraz nieprawidłowej, ubogiej w minerały i witaminy diety. Złą kondycję włosów pogłębiają takie czynniki jak: zanieczyszczenie powietrza, klimatyzacja i twarda woda w kranach.
Jak nadać włosom blask?
1. Zabiegi profesjonalne na matowe włosy
Jeżeli decydujemy się na domowe metody przywracania włosom blasku, musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na efekty trzeba długo czekać. Kobietom, którym zależy na szybkiej i spektakularnej zmianie, powinny wybrać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego. Dobry fryzjer z pewnością doradzi odpowiednią kurację. Trafny wybór może zaowocować natychmiastowym efektem już po jednym zabiegu.
2. Domowe sposoby na matowe włosy
- Woda przegotowana lub filtrowana na matowe włosy
Do matowienia włosów może przyczyniać się woda z kranu, która zawiera dużo kamienia. Zbyt twarda woda pogarsza kondycję włosów, które w konsekwencji tracą połysk oraz stają się szorstkie i pozbawione życia. W takiej sytuacji, nawet pomimo intensywnej i właściwie dobranej pielęgnacji, składniki odżywcze zawarte w maskach mogą nie dać rady przebić się przez warstwę kamienia, który latami osiada na włosach, i nie zadziałać należycie. Z tego powodu po umyciu włosów warto wypłukać je nie zwykłą wodą z kranu, lecz wodą przegotowaną lub filtrowaną. Z kolei aby usunąć kamień z włosów, raz w tygodniu należy użyć szamponu głęboko oczyszczającego i zrobić płukankę zakwaszającą włosy. Na co dzień warto stosować łagodne szampony, które dodatkowo nie wysuszą włosów. - Płukanka zakwaszająca na matowe włosy
Płukanka zakwaszająca powinna być stosowana jako ostatni etap mycia włosów. Ten kosmetyk DIY ma za zadanie domknąć łuski włosów i wygładzić ich powierzchnię. Dzięki temu włosy po wysuszeniu są gładkie i lśniące. Do najpopularniejszych płukanek zakwaszających zalicza się płukankę octową i cytrynową. - Płukanka octowa do włosów powstaje na bazie octu jabłkowego, który ma najbardziej naturalny skład. Wlewamy go do wody o temperaturze pokojowej, najlepiej przegotowanej, w proporcji jedna szklanka wody ‒ jedna łyżka octu. Ocet zmienia właściwości wody, która w efekcie staje się miękka i nabiera kwaśnego odczynu.
Jak stosować płukankę octową? Po umyciu włosów delikatnym szamponem spłukujemy je zwykłą wodą, a do ostatniego płukania wykorzystujemy wcześniej przygotowaną płukankę z octem. Po myciu i płukaniu warto pozwolić włosom wyschnąć naturalnie, bez ingerencji suszarki. - Płukanka cytrynowa wyrównuje pH skóry głowy, a także chroni włosy przed suchym powietrzem, twardą i silnie chlorowaną wodą oraz zanieczyszczeniami. Aby ją przygotować, należy dodać trzy łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny do dwóch litrów wody. Na kilka sekund zanurzamy głowę w roztworze, którego nie spłukujemy. Na początku włosy mogą wydawać się suche, ale po wyschnięciu efekt mija.
Dodaj komentarz