Pielęgnacja włosów nie musi być trudna. Nie potrzebujemy drogich kosmetyków i czasochłonnych zabiegów, żeby zadbać o ich zdrowie i piękny wygląd. Wystarczą 4 proste sposoby. Jakie? O tym przeczytasz w poniższym wpisie.

Jeśli myślisz, że nie da się zadbać o włosy na 4 sposoby, jesteś w błędzie. Domowa pielęgnacja włosów może być łatwa i przyjemna, a my wcale nie potrzebujemy dziesiątek kosmetyków. Wystarczą tylko cztery.

SPOSOBY NA PIĘKNE WŁOSY

1. NAWILŻANIE WŁOSÓW

Punkt pierwszy to oczywiście nawilżanie. Włosy, tak samo jak nasza skóra i cały organizm, potrzebują wody, żeby zachować naturalną elastyczność, gładkość i zdrowie. W przypadku włosów nawilżać trzeba na dwa sposoby.

 • Nawilżanie włosów – dostarczanie wody do wnętrza włosów jest ważne i pomagają w tym humektanty (substancje wiążące wodę) takie jak miód, żel aloesowy czy kwas hialuronowy, które znajdziemy m.in. w maskach do włosów, odżywkach, a czasami także szamponach do włosów.
 • Zapobieganie utracie wody – dostarczoną do wnętrza włosów wodę warto zmagazynować i sprawić, że nie ucieknie z nich zbyt szybko, a do tego najlepiej sprawdzają się tworzące na powierzchni pasm warstwę okluzyjną emolienty np. naturalne olejki typu arganowy, migdałowy czy jojoba.
2. ODŻYWIANIE WŁOSÓW

Punkt drugi to odżywianie, bo poza wodą włosy potrzebują też składników odżywczych. Musimy dostarczyć im m.in. witaminy (A, C, E, a także z grupy B) oraz sole mineralne (cynk, krzem, siarka, żelazo). Jak możemy to zrobić?

Sposobów na odżywienie włosów jest kilka:

 • domowej roboty maseczki do włosów z olejami i owocami,
 • regularne olejowanie włosów dobrej jakości olejkami,
 • stosowanie odżywczych masek lub odżywek do włosów,
 • ale również odpowiednia, zdrowa, zrównoważona dieta.

3. REGENERACJA WŁOSÓW

Trzeci punkt, dzięki któremu możemy mieć piękne włosy bez wysiłku, to regeneracja zawsze wtedy, gdy zauważymy, że są nieco osłabione. Żeby wzmocnić i zregenerować włosy, potrzebne są nam proteiny np.  keratyna, jedwab, proteiny mleka, pszenicy lub soi (przy czym najskuteczniejsza jest keratyna, bo to z niej zbudowane są włosy). W regeneracji pomagają oczywiście maski do włosów, które działają dogłębniej niż odżywki czy oleje, odbudowując i wzmacniając włosy od środka, na całej ich długości, szybko i trwale.

4. OCHRONA WŁOSÓW

Ostatni punkt to ochrona włosów. Przed czym powinniśmy je chronić? Rzeczy, które niszczą włosy, jest naprawdę wiele, a są to m.in.:

 • toksyny, zanieczyszczenia środowiska i wolne rodniki,
 • słońce, a konkretnie promienie UV,
 • wysoka temperatura podczas stylizacji,
 • suszenie włosów zbyt ciepłym strumieniem,
 • uszkodzenia mechaniczne np. podczas czesania.

Czym chronić włosy skutecznie? Sposobów jest wiele. To mogą być specjalne kosmetyki termoochronne i mgiełki z filtrami UV, ale możemy też sięgnąć po naturalne olejki, które mają te same właściwości. Olej arganowy nie tylko zregeneruje i wzmocni, zapobiegnie utracie nawilżenia, ale też ochroni przed wysoką temperaturą i słońcem. Natomiast uszkodzeń mechanicznych unikniemy, wybierając odpowiednie akcesoria do czesania włosów.