Ostatnio wiele mówi się na temat składu kosmetyków do pielęgnacji włosów, na który częściej niż dawniej zwracamy uwagę. Analizujemy, jakie składniki znajdują się np. w szamponach lub odżywkach. Czasami jednak skład nie mówi nam zbyt wiele, a na temat niektórych składników słyszymy sprzeczne opinie. Takim składnikiem są silikony. Czy silikony naprawdę szkodom włosom? Czy unikać produktów z silikonami?

Bezbarwne i bezzapachowe silikony często wchodzą w skład popularnych kosmetyków do pielęgnacji włosów, m.in. szamponów, odżywek i preparatów do stylizacji. Zbudowane są z kwarcu i krzemu, a ich zadaniem jest wygładzanie włosów. Owiane złą sławą silikony mają zarówno wady, jak i zalety. Warto dowiedzieć się więcej na temat ich działania.

Jak działają silikony? Wszystkie tego rodzaju substancje znajdujące się w kosmetykach tworzą na włosach ochronną powłokę, która powoduje domykanie łusek, a więc wygładza włosy i nadaje im jedwabistej miękkości. Włosy potraktowane np. szamponem z silikonem łatwiej rozczesują się, są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne lub te wynikające ze stylizacji wysoką temperaturą. Silikon ochrania także przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Dlaczego więc mówi się, że silikony są niebezpieczne dla włosów? O ile po nałożeniu preparatu z silikonem włosy wydają się dużo zdrowsze i prezentują się pięknie, o tyle w rzeczywistości silikon działa tylko powierzchownie i nie wpływa w żaden sposób na kondycję włosów. Z tego względu nie należy przesadzać z korzystaniem z silikonów, bo krótkotrwały efekt aksamitnych włosów nie jest wart ich obciążenia. Warto także pamiętać, że ochronna silikonowa powłoka ma też swoje wady – nie pozwala na wnikanie substancji odżywczych w strukturę włosów.

Poważną wadą silikonów jest fakt, że większość z nich jest nierozpuszczalnych w wodzie, a więc ciężko jest je usunąć z włosów. Należy pamiętać, że stosując kosmetyki z zawartością silikonów trzeba wykonywać czasami kurację oczyszczającą np. szamponem mocno oczyszczającym i peelingiem skóry głowy. W ten sposób unikniemy zalegania silikonu i obciążania włosów. Silikony nie są polecane dla włosów słabych, cienkich i delikatnych.