Aby być w pełni świadomą tego, jaką pielęgnację dobrać do swoich włosów i czego potrzebują one, aby rosły zdrowe i mocne należy wiedzieć, jaką mają porowatość.
Jest to najważniejsze kryterium określające stan i kondycję włosów. Pozwala ono wybrać odpowiednie kosmetyki i preparaty do pielęgnacji pukli oraz – przede wszystkim – dobrać odpowiedni olej do włosów. Olejowanie włosów za pomocą odpowiedniego olejku zregeneruje nawet najbardziej zniszczone pukle. Znajomość porowatości włosów nauczy cię również, w jaki sposób się z nimi obchodzić – czego się wystrzegać podczas codziennych zabiegów i jaki rodzaj pielęgnacji wybrać.
Czym jest porowatość włosów?
Porowatość to termin, kategoryzujący włosy na podstawie stopnia rozchylenia mikroskopijnych łusek znajdujących się na ich powierzchni. Ów stopień rozchylenia jest bardzo istotny, ponieważ mówi o stopniu zniszczenia włosów i ich kondycji. Im bardziej rozchylone są łuski na powierzchni włosa, tym mocniej jest on zniszczony. Zdrowy włos ma pozamykane łuski, tworzące wzdłuż całej łodygi gładką powierzchnię, która chroni włos przed uszkodzeniami i nie pozwala wnikać do wnętrza toksycznym składnikom.
Z porowatością włosów jest trochę jak z pąkami kwiatów – im bardziej przylegają do siebie, tym młodszy i jędrniejszy jest kwiat. Im mocniej ma on rozchylone płatki, tym starszy jest kwiat – jego kielich otwiera się aż do całkowitego przekwitnięcia i opadnięcia płatków. Łuski włosów działają w podobny sposób. Im bardziej rozchylone, tym bardziej „przekwitnięte” są twoje włosy.
Jak zbadać porowatość włosów?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie porowatości swoich pukli jest…utopienie włosa.
Czysty, pozbawiony silikonów włos należy po prostu wrzucić do naczynia z wodą (pamiętając, żeby woda miała temperaturę pomieszczenia). Po 10 minutach trzeba sprawdzić, co stało się z włosem. Jeśli nadal pływa on po powierzchni, to znaczy, że twoje włosy są zdrowe, o niskiej porowatości. Jeśli zanurkował i pływa mniej więcej pośrodku – masz włosy o średniej porowatości. Jeśli natomiast pływa on przy dnie lub opadł na dół całkowicie – twoje włosy są wysokoporowate, a ich łuski mocno rozchylone. W takim przypadku nie zwlekaj, tylko natychmiast rozpocznij kurację naturalnymi olejkami.
Jakie oleje do jakiej porowatości?
Włosy niskoporowate: stosuj olej babassu, kokosowy lub palmowy.
Włosy średnioporowate: wybierz olej arganowy, makadamia, sezamowy, awokado.
Włosy wysokoporowate: zaopatrz się w olej z pestek winogron, słonecznikowy, z pestek dyni, lniany lub kukurydziany.
Dodaj komentarz