Olejek cedrowy to niemal święty olej dla mieszkańców tajgi. Wytwarzany jest on z orzechów, które rodzi sosna syberyjska – drzewo unikalne pod względem właściwości leczniczych. Co warto o nim wiedzieć? Przede wszystkim to, że olejek cedrowy jest absolutnym hitem w kosmetyce. Powszechnie stosowany w medycynie, przez mieszkańców tundry otaczany czcią i kultem (wśród mieszkańców Uralu i Syberii panuje przekonanie, że to właśnie orzechy cedrowe i wytłaczany z nich olej zapewniają im zdrowie i długowieczność). Jak działa kosmetyczny olej cedrowy? Dlaczego uważa się go za jeden z najsilniej pielęgnujących skórę i włosy?

Olejek cedrowy – właściwości i zaskakujące fakty

1. Sosna syberyjska to doskonały “naturalny filtr” wydziela fitocydy i zabija patogenne bakterie oraz odstrasza owady – dzięki niej powietrze w lasach, w których przeważają drzewa cedrowe, jest bardzo czyste, a sosna doskonale dezynfekuje.

2. Dezynfekujące właściwości ma także  olejek cedrowy, który łagodzi wszelkie stany zapalne na skórze i rozprawia się z łupieżem oraz łuszczycą. Czysta skóra głowy rodzi zdrowe, mocne włosy. Ponadto pobudza on porost włosów. Jest zbawienny dla wszystkich, którzy zapuszczają włosy lub walczą z nadmiernym ich wypadaniem.

3. Olejek cedrowy obfituje w miedź, kobalt, żelazo, mangan, fosfor, magnez i jod. Wszystkie te pierwiastki są nieocenione w pielęgnacji włosów i skóry.

4. Olejek cedrowy również szereg witamin: wszystkie z grupy B, witamina F, witamina E oraz A i C. Dzięki nim olej hamuje procesy starzenia się skóry i włosów, pobudza podziały komórkowe w macierzy włosa,  zapobiega wzmożonej ich utracie, poprawia kolor i zapobiega blaknięciu, matowieniu i wysuszaniu się pasm.

5. Ciekawostką jest, że olejek cedrowy zawiera więcej witaminy E niż oliwa z oliwek lub olej kokosowy.

6. Zadziała doskonale, jeśli go “odpowiednio” traktujesz: olej nie powinien mieć kontaktu z metalem. Dlatego tłoczy się go przy użyciu drewnianych pras, aby zachował wszystkie swoje „magiczne” właściwości.

7. Olejek cedrowy jest wszechstronny: można nakładać go na włosy i skórę głowy jako samodzielną maskę (odżywkę) lub dodawać do kremów i balsamów,  także jako składnik maseczek z glinki lub bogate, odżywcze serum do twarzy na noc

8. Mieszkańcy tajgi nazywają sosnę syberyjską „drzewem-żywicielem” i darzą ogromnym szacunkiem. Orzechy cedrowe, olejek z nich wytwarzany i mączka cedrowa stanowią podstawę żywienia i oczywiście lwią część pielęgnacji rdzennych mieszkańców Syberii.

9. Olej cedrowy jest świetną odżywką regenerującą kosmyki, a wmasowany w ciało rewelacyjnie nawilża skórę, wchłaniając się i nie pozostawiając na ciele tłustej warstwy.

Olejek cedrowy – dlaczego jest tak dobry dla włosów?

1. Olejek cedrowy to duże stężenie dobrych kwasów tłuszczowych (głównie wielonienasyconych: linolowego i linolenowego) z grupy omega – 3 i omega – 6. Regeneruje nawet najbardziej zniszczone włosy.

2. Witamina E którą olej zawiera w dużym stężeniu zadba o to, by włosy były cały czas sprężyste i pełne młodzieńczej witalności. Jej niedobór powoduje, że włosy wolniej rosną, a cebulki stają się słabsze.

3. Olejek cedrowy to również bogactwo witamin z grupy B (głównie ryboflawina i tiamina) to ważne witaminy, które są egzogenne: muszą być stale dostarczane do organizmu, gdyż nie jesteśmy w stanie sami ich wyprodukować. Wzmacniają łodygę włosa i odgrywają kluczową rolę w procesie podziału komórek. Dzięki nim włosy stają się mocniejsze, zdrowsze i szybciej rosną.

4. Olej cedrowy ma również właściwości gojące. Z tego względu jest nieoceniony w pielęgnacji nawet wrażliwej skóry. Bogactwo antyoksydantów czyni z niego olejek idealny do walki ze zmarszczkami i starzeniem się skóry.

5. Witamina F w oleju cedrowym przeciwdziała infekcjom i korzystnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci. Usprawnia również pracę gruczołów łojowych, i hamuje wzmożony łojotok skóry oraz normalizuje poziom sebum.

Olejek cedrowy – do jakich włosów?

Olejek cedrowy to doskonała, silna rewitalizacja  włosów. Regeneruje, przyspiesza ich wzrost, zapobiega wypadaniu, przywraca blask, witalność oraz sprężystość. Dba o skórę głowy, działając na nią antyseptycznie i antystarzeniowo. Olej zadba nawet o wyjątkowo wrażliwą skórę głowy, łagodzi podrażnienia, infekcje i stany zapalne.

Regularnie stosowany do olejowania olejek cedrowy znacznie poprawi wygląd i kondycję włosów oraz skóry głowy, regeneruje uszkodzone włosy. Zadba również o odpowiedni poziom nawilżenia i sprawi, że włosy zaczną rosnąć zdrowe i mocne.

Ze względu na wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega – 3 i omega – 6 (zwłaszcza kwasu linolowego i linolenowego) należy zaklasyfikować go jako olej niewnikający, o dużych cząsteczkach – idealny do włosów o mocno rozchylonych łuskach i wysokiej porowatości.

Kobiety uwielbiają go za jego właściwości pielęgnujące włosy i ciało. Regularne olejowanie włosów olejkiem z sosny syberyjskiej to ich zdrowy wzrost, blask i miękkoś. Olejek usprawnia procesy zachodzące w komórkach skóry głowy, wzmacnia cebulki, zapobiega utracie włosów, dba o ich kondycję i sprężystość.

Cedrowe DIY – olejek z sosny syberyjskiej jako kuracja wzmacniająca włosy

Olejek cedrowy można oczywiście aplikować  na włosy samodzielnie, ale o wiele lepiej zadziała w zestawie. Dlatego możesz śmiało  połączyć go z innymi olejami oraz substancjami upiększającymi i odżywiającymi włosy. Przynajmniej raz w tygodniu zrób domowe maseczki z olejkiem cedrowym – wzmocnisz włosy i dokładnie oczyścisz skórę głowy.

MASECZKA Z OLEJKU CEDROWEGO – DETOKS  SKÓRY GŁOWY

Poniższa maseczka oczyści skórę z toksyn, zrównoważy sebum i “uspokoi” pracę gruczołów łojowych i pozwoli zwalczyć łupież. Połącz:

  • 5 ml olejku cedrowego
  • łyżeczkę mocnej herbaty
  • łyżeczkę wódki

Przygotowaną maseczkę nałóż na włosy i na skórę głowy. Pozostaw  na włosach przez około 2 godziny ( owiń głowę ręcznikiem), a następnie spłucz ją i umyj włosy szamponem. Jeśli zmagasz się z silnym łupieżem – wykonuj maseczkę przynajmniej 2 razy w tygodniu. Po miesiącu łupież zniknie.

SYBERYJSKIE MLEKO CEDROWE – NA MOCNE WŁOSY

Mleko cedrowe nie tylko wzmocni włosy i zapewni im szybszy wzrost, ale delikatnie pogrubia ich strukturę. Pasma staną się grubsze i pełne objętości.

Rozgnieć w moździerzu garść orzeszków cedrowych, dokładnie wymieszaj je z odrobiną wody. Mikstura powinna przypominać gęstą papkę, którą należy podgrzać w piekarniku przez około godzinę (temperatura nie powinna przekroczyć 60% C). Do przygotowanego, ostudzonego mleka należy dodaj kilka kropli naturalnego olejku cedrowego (z braku takiego wykorzystaj inny, sprawdzony, naturalny i zimnotłoczony olejek kosmetyczny). Taką mieszankę wcieraj codziennie w skórę głowy przez dwa tygodnie.