To ważny element podczas takich uroczystości jak studniówka, ślub albo impreza sylwestrowa. Niestety w wersji naturalnej nie zawsze spełnia nasze oczekiwania, dlatego szukamy innych rozwiązań. Najczęściej stawiamy na sztuczne rzęsy, które mają nadać spojrzeniu wyjątkowości. Jakie rzęsy wybieramy najchętniej?

Sztuczne rzęsy są bardzo dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Nic dziwnego, że kobiety bardzo chętnie po nie sięgają. Są stosunkowo niedrogie, choć biorąc pod uwagę ich trwałość, to pielęgnacja naturalnych rzęs wychodziłaby dużo taniej. Za to efekt jest natychmiastowy i dopasowany do sytuacji oraz potrzeb. Wydaje się, że to idealny sposób na poprawę wyglądu.

Niestety każde rozwiązanie ma swoje wady, a w przypadku sztucznych rzęs istnieje wiele bezpieczniejszych, alternatywnych metod upiększania rzęs np. stosowanie odżywek. Są też droższe opcje, takie jak przedłużanie rzęs, ale nie sprawdzają się one zbyt dobrze. Zanim jednak dojdziemy do podsumowania, zerknijmy na sztuczne rzęsy.

sztuczne rzesy - jak wybracRODZAJE SZTUCZNYCH RZĘS

Sztuczne rzęs można podzielić ze względu na materiał, z jakiego je wykonano, formę, sposób przyklejania, kształt i wielkość. Właśnie dlatego istnieje niezliczona ilość kombinacji. Kosmetyczka, która każdej klientce proponuje to samo, zdecydowanie powinna się doszkolić. Bądź o krok przed swoją stylistką rzęs i dowiedz się, jakie sztuczne rzęsy są dostępne na rynku.

Sztuczne rzęsy / podział pod wzgl. materiału

Pierwszy podział jest najważniejszy, bo uwzględnia materiał, z jakiego wykonane są sztuczne rzęsy. Wybór powinien zależeć od naszych preferencji, ale również podatności np. na uczulenia. Rzęsy z materiałów pochodzenia zwierzęcego nie nadają się dla alergików. Faktycznie podrażnić mogą nawet te syntetyczne, ale takie są niestety wady sztucznych rzęs.

  1. Jedwabne – dość delikatne, błyszczące, nie odkształcają się (uczulają!)
  2. Syntetyczne – mało elastyczne, bardzo sztuczne i słabiej dopasowujące się
  3. Z futra norek (mink) – najbardziej delikatne, lekkie i dające naturalny efekt (uczulają!)
  4. Mieszane – połączenie np. rzęs syntetycznych z domieszką jedwabiu (mogą uczulać!)

Sztuczne rzęsy / podział pod wzgl. sposobu przyklejania

Drugi podział nie dotyczy samych rzęs, choć znacząco wpływa na ich koszt. Mowa o sposobie mocowania rzęs do naszych naturalnych włosów. Wybrana metody będzie warunkowała np. to, czy będziemy w stanie przykleić rzęsy samodzielnie, czy konieczna będzie wizyta u kosmetyczki.

  1. Rzęsy ma pasku – mało elastyczne, sztywne i całkowicie nietrwałe (w domu)
  2. Przedłużanie metodą 1:1 – dają w miarę naturalny efekt, dość trwałe, drogie (u kosmetyczki)
  3. Przedłużanie objętościowe – trwalsze, bardzo drogie, daje sporo możliwości (u kosmetyczki)

Sztuczne rzęsy / podział pod wzgl. długości i grubości

Nie jest kłamstwem, że za pomocą sztucznych rzęs da się osiągnąć różne efekty. Takie możliwości daje przede wszystkim ogromny wybór rozmiarów. Możemy wybrać takie, których grubość i długość da oczekiwane efekty. Trzeba tylko pamiętać, że naturalną rzęsę można przedłużyć o 30-50%. Dłuższe sztuczne rzęsy mogą być zbyt dużym obciążeniem i mieć słabszą trwałość.

  1. Długość rzęs – średnio 8-16 mm; najkrótsze w kącikach, najdłuższe na zewnątrz, zawsze różnej długości na jednym oku, bo łatwo o przerysowany efekt
  2. Grubość rzęs – jedna rzęsa 0,15-0,30 mm; średnia grubość to 0,20 mm, grubsze rzęsy stosuje się raczej punktowo dla podkreślenia objętości

Sztuczne rzęsy / podział pod wzgl. profilu rzęs

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rzęsy mogą mieć też różny stopień skrętu. Kiedy mamy naturalnie proste włoski i doczepimy do nich sztuczne rzęsy o mocnym skręcie, efekt będzie komiczny i bardzo sztuczny. Profil sztucznego włókna powinien pasować do profilu naturalnej rzęsy, a to niestety trudno dopasować.

  • J – skręt zbliżony najbardziej do naturalnego
  • B – rzęsy podkręcone jak po użyciu tradycyjnej zalotki
  • C – typ podkręcenia podobny do tego po trwałej na rzęsach
  • D – najbardziej teatralne podkręcenie rzęs, na specjalne okazje

CZY WARTO PRZYKLEJAĆ SZTUCZNE RZĘSY?

Zdaniem wielu kobiet, NIE!

Cztery kategorie, a w każdej z nich przynajmniej kilka możliwości. To oznacza, że kombinacji na drodze do idealnego wyglądu oczu jest naprawdę wiele. Trudność pojawia się już na etapie wyboru materiału, a co jeśli musimy wybrać jeszcze profil, wielkość… Łatwo o zagubienie się w gąszczu informacji, a w konsekwencji o efekt daleki od oczekiwanego. Nieprofesjonalna kosmetyczka może zafundować nam przerysowany wachlarz rzęs, mimo że nam należało na naturalnym wyglądzie. A to za naprawdę sporą sumę pieniędzy.

Sztuczne rzęsy mają wiele wad, o których warto pamiętać. Jeśli szukasz idealnego sposobu na podkreślenie rzęs, być może lepiej postawić na trwalsze rozwiązania. Rzęsy na pasku to jednorazowe wyjście z sytuacji, a przedłużanie jakąkolwiek metodą daje efekt co najwyżej na kilka tygodni. Ryzyko nienaturalnego rezultatu lub rzęs, które odklejają się w połowie dnia, jest zbyt duże. Zdecydowanie lepiej zadbać o wygląd naturalnej oprawy naszych oczu.

Czy odżywka to dobra alternatywa dla sztucznych rzęs?

Nanolash serum do rzęs i bwiBadania pokazują, że TAK!

Dbając o naturalne rzęsy, nie musimy martwić się przerysowanym efektem. Dobre serum (np. odżywka do rzęs i brwi Nanolash) podkreśli nasze atuty. Ludzkie rzęsy mają genetycznie zapisaną określoną długość, która pasuje idealnie do naszej twarzy. Niestety brak pielęgnacji, obciążanie syntetycznymi klejami i sztucznymi rzęsami, choroby, zbyt mocne tusze i płyny do makijażu robią swoje. Odżywka kompleksowo zadba o rzęsy za sprawą naturalnych i skutecznych składników. Nie ma mowy o żadnych uszkodzeniach mechanicznych jak w przypadku przedłużania. Odżywka Nanolash wzmacnia, regeneruje i ochrania naturalne włoski wokół oczu.

Dużą zaletą stosowania odżywek jest to, że tak naprawdę nie potrzeba wiele pieniędzy i czasu. Sztuczne rzęsy są kosztowne, a te naturalne da się zyskać dzięki odrobinie cierpliwości i systematyczności. Koszt jest kilkakrotnie niższy od przedłużania (np. odżywka Nanolash kosztuje mniej niż dobry tusz do rzęs, a wystarcza aż na pół roku). Kurację możemy stosować w domowym zaciszu. Serum nakłada się po wieczornym demakijażu na linię rzęs. Efekty pojawiają się po kilku tygodniach, ale warto czekać, bo utrzymują się jeszcze po zakończeniu stosowania produktu. Skoro można mieć piękne rzęsy taniej, skuteczniej i lepiej, czemu by nie skorzystać?