Opadająca powieka to problem wielu kobiet. Sprawia, że wyglądamy, jakbyśmy były cały czas smutne. I jest w tym ziarno prawdy, bo zasmuca nas fakt, że opadająca powieka nie wygląda dobrze! Czas rozwiać ponure chmury i poznać sposoby na opadającą powiekę, dzięki którym będzie wyglądała dobrze bez ingerencji chirurgicznych.

Wszystkie te panie, którym natura podarowała opadającą powiekę, przyznają na pewno, że jest to nie tylko problem estetyczny. Nachodzący na oko fałd skóry sprawia, że oczy są mniej wyraźne, trudno zrobić makijaż, a w najgorszych przypadkach pojawia się problem z widzeniem.

Opadanie powieki: przyczyny

Skóra powiek zbudowana jest w dość specyficzny sposób. Jest dużo delikatniejsza – kilkukrotnie bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne m.in. słońce, wiatr, toksyny, wolne rodniki, czy substancje chemiczne. Dlaczego? Ponieważ w tym miejscu jest naprawdę bardzo cienka – przez to nie tylko łatwiej pochłania substancje z zewnątrz (również te złe), ale też szybciej wytraca cenną wodę, traci nawilżenie i przesusza się.

Istotne jest też, w jakiej kondycji są tkanki mięśniowe i tłuszczowe okalające powiekę. Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem mięśnie osłabiają się, przez co nie mają siły utrzymać powieki w prawidłowej pozycji. Z badań wynika, że problem ten może dotyczyć już kobiet po 30. roku życia, choć najwyraźniejsze jest to po czterdziestce, gdy w organizmie zaczyna brakować wapnia, składnika mięśni.

Powody mogą być też całkiem prozaiczne, jak np.:

  • uszkodzenia/choroby skóry lub oczu,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • bardzo szybki spadek masy ciała,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry powiek,
  • a nawet niezdrowa dieta.

Czy da się unieść opadającą powiekę?

Oczywiście wszystkiemu da się zaradzić. I nie zawsze trzeba sięgać po ostateczność, jaką jest wizyta u chirurga i zabieg przy użyciu skalpela.

● Ćwiczenia na opadającą powiekę

Pierwsze, co możemy zrobić, to zastosować ćwiczenia na opadającą powiekę. To szczególnie ważne, gdy wraz z wiekiem zauważamy, że skóra powiek staje się coraz mniej elastyczna i traci napięcie. Ujędrnienie skóry w okolicy oczu to najskuteczniejszy sposób na opadającą powiekę, choć trzeba pamiętać o tym, że musi być stosowany regularnie.

  • Ćwiczenie 1: Znajdź wolne pół minuty. Usiądź wygodnie i zacznij wykonywać oczami koliste ruchy. Staraj się skierować wzrok na przemian w górę, dół, prawi i lewo. Nie marszcz przy tym czoła!
  • Ćwiczenie 2: Poświęć kolejne pół minuty na to, żeby zrobić delikatny masaż powiek. Zacznij od delikatnego szczypania skóry naokoło oczu, w kącikach i pod łukiem brwiowym. Następnie chwilę ją pooklepuj.

● Kosmetyki na opadającą powiekę

Bardzo ważne jest też stosowanie odpowiednich kosmetyków, dzięki którym możemy poprawić napięcie skóry wokół oczu. Możemy zastosować specjalne kremy i preparaty liftingujące okolice oczu, ale nie muszą to być kosmetyki temu dedykowane. Czasami wystarczy lekkie serum nasycone składnikami takimi jak: kwas hialuronowy, kolagen, elastyna itp.

Warto pamiętać jednak, że – choć kosmetyki są bardzo ważnym elementem w działaniach pomagających pozbyć się opadającej powieki – najważniejsza jest prawidłowa dieta i dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Jak ukryć opadającą powiekę?

Zanim pielęgnacja i ćwiczenia przyniosą jakikolwiek efekt, możemy ratować się skutecznymi sposobami na ukrycie opadającej powieki. Ratunkiem jest oczywiście makijaż korygujący opadającą powiekę – pomaga odwrócić uwagę od niedoskonałości skóry wokół naszych oczu i optycznym ich otwarciu.

Najważniejsze zasady w makijaży korygującym:

  • starannie podkreśl linię rzęs np. kreską namalowaną eyelinerem i wyciągniętą nieco poza kontur oczu, lekko ku górze;
  • użyj jasnego cienia w wewnętrznym kąciku, a ciemniejszego (np. brązu) w zewnętrznym, aby ukryć opadającą powiekę;
  • nie zapomnij o tym, że najważniejsze są rzęsy, więc wytuszuj je bardzo dokładnie maskarą, która wydłuża i podkręca.