Niemal każda kobieta maluje swoje rzęsy. Kilka pociągnięć maskarą to najlepsze zwieńczenie codziennego makijażu. Mało która zastanawia się jednak, czego właściwie potrzebują rzęsy, jakie są ich funkcje, jak o nie dbać. Czas nadrobić zaległości i poznać fakty o rzęsach, które warto znać!

Świadoma kobieta naprawdę dużo może powiedzieć o swojej cerze, włosach czy paznokciach. Określi ich rodzaj, potrzeby, najlepszy sposób pielęgnacji. A co wiemy na temat swoich rzęs? Okazuje się, że bardzo mało!

Fakty o rzęsach, które warto znać

Jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć, zanim sięgniemy po maskarę. Oto 5 najważniejszych faktów o rzęsach. Niektóre mogą Cię zaskoczyć, a o innych być może już słyszałaś. Nawet jeśli tak, to warto je przypomnieć.

  1. Nie mam jednego zestawu rzęs na całe życie. Te włoski mają określony cykl życia, po którym wypadają, a w ich miejsce wyrastają nowe.
  2. Najważniejszą funkcją rzęs wcale nie jest funkcja estetyczna. Potrzebujemy ich, żeby 24 godziny na dobę chroniły nasze oczy.
  3. Długość i ilość rzęs zapisana jest w naszych genach i u każdego może być nieco inna. Nie porównujmy więc swoich rzęs do innych.
  4. Pielęgnacja rzęs jest ważna! Bez odżywki albo olejku nie będą mocne i gęste, a także mogą nadmiernie wypadać, przerzedzając się.
  5. Najlepsze efekty daje stosowanie kosmetyków wzmacniających cebulki rzęs. Dlaczego? Bo tylko one są jedyną żywą częścią każdej rzęsy.

Budowa rzęs i ich specyfika

O budowie rzęs trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że są one włosami. Niewiele osób to wie. To małe wersje naszych włosów, które mamy np. na głowie – mają zakorzenione w skórze powiek cebulki i część nadskórną, która jest zbudowana z keratyny i całkowicie martwa. Są tylko bardziej szczecinowate (grubsze i sztywniejsze), a do tego naturalnie znacznie krótsze.

Najważniejsze funkcje rzęs

Wiele osób myśli, że rzęsy potrzebne są nam tylko do tego, żebyśmy lepiej wyglądali. Nie da się ukryć, że bez nich oczy nie prezentują się tak dobrze, a dopiero podkreślone maskarą włoski nadają im wyrazistość i piękno. Ale to nie jedyne funkcje rzęs. Warto pamiętać, że to właśnie one:

  • nadają spojrzeniu wyrazistość i ładny wygląd,
  • chronią oczy przed kurzem, pyłem, drobnymi owadami,
  • są dla oczu jak tarcza chroniąca np. przed słońcem.

Jak szybko rosną rzęsy?

Trzeba pamiętać, że nasze rzęsy stale rosną. Na górnej powiece możemy mieć ich 120-250, a na dolnej 50-100 – część z nich dopiero zaczęła wyrastać w miejscu tych, które wypadły, a część właśnie obumiera i wypadnie niebawem. To właśnie dlatego nie zauważamy, że regularnie tracimy rzęsy, a w ich miejsce wyrastają nowe. Ta wymiana opiera się o cykl życia rzęs, który trwa od 100 do 150 dni, choć może być nieco krótszy lub dłuższy u niektórych osób. Rzęsy rosną więc i wypadają dość szybko, zdecydowanie szybciej niż włosy na naszej głowie.

Zasady pielęgnacji rzęs

Żeby zachować rzęsy w dobrej kondycji, warto wiedzieć, jak o nie dbać. Trzeba dopasować się do ich cyklu życia – wzmacniając włoski w fazie wzrostu (anagenie) możemy sprawić, że urosną grubsze i dłuższe, ale też wypadną nieco później.

Na rzęsy można stosować m.in.:

  • naturalne olejki np. olej rycynowy, który przyspiesza ich wzrost,
  • wazelinę, która działa jak naturalna ochrona rzęs,
  • odżywki do rzęs skomponowane tak, aby pielęgnować kompleksowo,
  • maskary do rzęs z dodatkowymi składnikami odżywczymi.

Jeśli chcesz mieć mocne i piękne rzęsy, musisz o nie dbać. Wybierz sposób, który odpowiada Ci najbardziej, aby zapewnić delikatnym włoskom wokół oczu niezbędne nawilżenie, odżywienie i regenerację. To nie kosztuje wiele, a możesz odkryć naturalny potencjał swoich rzęs.