Organizm człowieka składa się w 70 procentach z wody, więc odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Woda jest składnikiem soków, herbat i kaw, ale najbardziej wskazana jest czysta woda butelkowana – mineralna lub źródlana. Woda mineralna i woda źródlana: właściwości i różnice.

woda-mineralna.jpgWoda mineralna – właściwości

Woda mineralna musi zawierać co najmniej 250 ppm składników mineralnych i naturalne lub sztucznie dodane minerały. Niektóre wody mineralne są niegazowane, inne gazowane, jeszcze inne lekko gazowane i wysokozmineralizowane, co jest wynikiem naturalnych procesów. Woda mineralna jest zwykle uzyskiwana ze źródeł bogatych w minerały, które uchodzą za korzystne dla zdrowia. Woda mineralna wchłania część minerałów, z którymi ma kontakt. Większość wód mineralnych zawiera więcej niż jeden składnik mineralny. Zwykle są to: żelazo, magnez, wapń, cynk i sód. O wyborze konkretnej wody mineralnej może decydować niedobór lub nadmiar składnika mineralnego w organizmie lub diecie.

Jeżeli chodzi o smak, woda mineralna jest bardziej twarda i może nadawać napojom metaliczny smak.

Woda źródlana – właściwości

Woda źródlana jest bardziej miękka, więc lepiej sprawdza się jako składnik kawy lub herbaty. Również w niej występują minerały, ponieważ woda źródlana nie jest filtrowana ani poddawana innym procesom usuwającym zanieczyszczenia. Woda źródlana jest poddawana naturalnej filtracji, ponieważ uzyskuje się ją z położonych głęboko źródeł. Woda źródlana jest zwykle butelkowana w miejscu wydobycia.

Woda źródlana jest bezpieczniejsza niż woda mineralna, ponieważ tę pierwszą może pić każdy w dowolnej ilości. Z kolei woda mineralna powinna być dobierana indywidualnie pod kątem stężenia poszczególnych składników mineralnych. Osoby cierpiące na niedobór niektórych pierwiastków powinny sięgać po wody wysokozmineralizowane. Wody wysokozmineralizowane przyśpieszają perystaltykę jelit, dlatego są zalecane przy zaparciach, oraz łagodzą skutki nadużycia alkoholu. Wysoka zawartość składników mineralnych chroni przed miażdżycą, nadciśnieniem, osteoporozą, a nawet przed nowotworami. Wody z dużą ilością magnezu łagodzą skutki stresu i uzupełniają niedobór magnezu. Woda z przewagą wapnia wzmocni kości.

Wód mineralnych nie wolno podawać niemowlętom.