Wieczorna pielęgnacja skóry twarzy jest bardzo ważna, ponieważ w nocy skóra najlepiej się regeneruje. Z tego powodu zasypianie w pełnym makijażu ma bardzo niekorzystny wpływ na cerę. Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji jak najdłużej, należy przestrzegać pewnych zasad. Jak powinna wyglądać wieczorna pielęgnacja skóry twarzy?

wieczorna-pielegnacja-skory.jpgDokładny demakijaż twarzy

Wieczorna pielęgnacja skóry twarzy powinna uwzględniać przede wszystkim dokładny demakijaż twarzy. Aby zmyć ze skóry wszystkie kosmetyki kolorowe, zastosuj płyn micelarny lub metodę OCM. Oba rozwiązania mają swoje zalety: podczas gdy płyn micelarny to wyjątkowo łagodny kosmetyk, metoda OCM jest bardzo skuteczna z punktu widzenia fizyki. Ta ostatnia polega na oczyszczaniu skóry olejami, czyli rozpuszczaniu tłuszczu tłuszczem. Pamiętaj, żeby skórę oczyszczać dopóty, dopóki płatek kosmetyczny nie będzie całkowicie czysty. Dokładny demakijaż twarzy to konieczność, nawet jeżeli wracasz bardzo późno po wycieńczającym dniu. Dopiero po demakijażu możesz przejść do kolejnego kroku, czyli oczyszczania. W tym celu stosuj taki kosmetyk do mycia twarzy, który nie zawiera alkoholu. Ten ostatni może nadmiernie wysuszać skórę.

Peeling twarzy

Regularny peeling twarzy to kolejny niezbędny element wieczornej pielęgnacji. W większości przypadków wystarczy go wykonywać raz w tygodniu. W tym celu sprawdzą się zarówno gotowe produkty, jak i peelingi domowej roboty, na przykład na bazie mielonej kawy i żelu do mycia twarzy lub cukru. Pamiętaj, żeby przedtem przeprowadzić próbę uczuleniową, bo często sami nie wiemy, na co mamy alergię. Jeżeli masz problemy z cerą, zrezygnuj z peelingów mechanicznych i zastąp je peelingami enzymatycznymi.

Krem do twarzy

W nocy temperatura ciała wyraźnie wzrasta. W efekcie skóra twarzy o wiele lepiej wchłania składniki odżywcze. Z tego powodu ogromne znaczenie ma to, jaki krem do twarzy stosujesz. Kosmetyk do twarzy, który wybierzesz, powinien być wysokiej jakości i zawierać skoncentrowane substancje pielęgnujące. Inne istotne kryteria to rodzaj skóry i wiek.

Masaż twarzy, szyi i dekoltu

Masaż, zwłaszcza tak delikatnych części ciała jak twarz, szyja i dekolt, jest nie tylko przyjemny, lecz także zapobiega zmarszczkom. Z tego powodu warto mu poświęcić kilka chwil wieczorem.

Sen

Równie ważny jak dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych i wieczorny masaż, jeżeli nie ważniejszy, jest regularny sen. Warto przesypiać 7-8 godzin na dobę, ponieważ w przeciwnym razie we krwi wzrasta stężenie prolaktyny, czyli „hormonu niewyspania”. Jej nadmiar przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych.

Wieczorna pielęgnacja skóry twarzy – triki

Poniżej przedstawiamy triki, które ułatwią nam wieczorną pielęgnację skóry twarzy i poprawią kondycję cery.

Po pierwsze, krem do twarzy należy nakładać bezpośrednio po kąpieli. To ważne, ponieważ skóra w ciągu pierwszych kilku minut po wyjściu z wody traci najwięcej wilgoci. Im szybciej wklepiemy w skórę twarzy krem, tym prędzej zahamujemy ten proces.

Po drugie, raz w tygodniu po wieczornym peelingu nałóż na ciało grubą warstwę oliwki lub gęstego masła. Taka maseczka zapobiegnie przesuszaniu się skóry. Ponadto w ramach wieczornej pielęgnacji sięgaj po kremy z witaminą A i C oraz białkami naprawczymi. Witaminy i mikroelementy zaaplikowane na skórę wieczorem są dłużej aktywne, a pod wpływem światła słonecznego szybciej ulegają rozpadowi.

Co więcej, jeżeli masz kłopoty z trądzikiem, codziennie zmieniaj poszewkę. Trądzik to przede wszystkim bakterie, które przenoszą się na poduszkę, o którą ocierasz twarz. Ponowny kontakt z poszewką może przyczyniać się do powstawania nowych wyprysków.

Ponadto na noc najlepiej używać kosmetyków, takich jak serum czy maska, o silniejszym działaniu. Trudno je zastosować na dzień, bo często nie nadają się pod makijaż. Na noc należy stosować także kosmetyki anti-ageing, ponieważ zawarte w nich substancje aktywne (retinol, koenzym Q10 czy białka naprawcze) działają skuteczniej, kiedy śpimy.

Wieczorem warto wykonać delikatny masaż okolic oczu, co odblokuje przepływ limfy i zminimalizuje ryzyko powstania worków pod oczami. Zabiegi kosmetyczne, takie jak odprężający masaż, mikrodermabrazja i peeling, także lepiej przeprowadzać wieczorem. Dzięki temu skóra przez noc dojdzie do siebie i rano będzie w lepszej formie.

Ponadto, w ramach wieczornej pielęgnacji, warto postawić na relaksujące zapachy. Takie działanie ma aromat lawendy, trawy, wody morskiej, cytrusów i kakao. Tak pachnące płyny do kąpieli na pewno Cię odprężą, a każdy nastrój – zarówno dobry, jak i zły – odbija się na wyglądzie cery.

Dodatkowo przed snem warto wypić szklankę wody, która zabezpieczy skórę przed nocnym odwodnieniem. O tej porze nie warto się najadać, ale jeżeli odczuwamy głód, można spożyć lekki posiłek. Dania mocno przyprawione nie tylko pobudzają żołądek, lecz także pogarszają stan cery.