Naturalnych, kosmetycznych olejków do pielęgnacji ciała, włosów i skóry jest tak wiele, że testowanie ich wszystkich zajęłoby Ci kilkanaście lat a i tak mogłabyś nie znaleźć wśród nich swojego faworyta. Jak się rozeznać w szerokiej, “olejowej” ofercie? Jaki olej wybrać do pielęgnacji? Który olej jest najlepszy? Wiemy, że większość jest oczywiście absolutnym hitem tak naprawdę ich działanie jest doskonałe. Oleje kosmetyczne zastępują wiele produktów naraz. Najczęściej wybieramy te, o których usłyszeliśmy od przyjaciółki, lub takie, które są najczęściej reklamowane. Jednak o wyborze olejków powinny decydować inne kryteria. Źle dobrany olejek nie zadziała tak spektakularnie jak tego chcesz,a  w ekstremalnym przypadku może obciążyć lub przetłuścić włosy oraz zaczopowac ujście kanalików łojowych i spowodować wysyp nieładnych wyprysków. Jak wybrać najlepszy olejek dla siebie? Dziś na zawsze wyjaśnimy tę sprawę.

Jednym z podstawowych kryteriów doboru naturalnych olejków kosmetycznych jest to, które klasyfikuje je ze względu na ilość kwasów tłuszczowych, które znajdują się w danym olejku. Warto wiedzieć, że każdy rodzaj olejku zawiera inne kwasy i w innym stężeniu, dlatego są one tak unikalne i tak skomplikowanym może wydawać się dobór jednego, najlepszego dla Ciebie.

Jak dzielimy naturalne olejki kosmetyczne?

Podział olejków, który wiele powie Ci o ich właściwościach to bardzo prosta klasyfikacja, która wyodrębnia oleje schnące, półschnące i nieschnące. To kryterium mówi właśnie o zawartości jedno- , wielo- lub nienasyconych kwasów tłuszczowych w danym oleju.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe to te z grupy omega – 3 (kwas alfa- linolenowy) i omega – 6 (kwas linolenowy i gamma- linolenowy). Kwasy z tej grupy mogą występować w olejkach w różnym stężeniu. Im więcej występuje ich w danym olejku, tym większą wchłanialność ma olejek i szybciej znika ze skóry czy włosów.

Dzięki temu takie olejki nie zostawiają tłustej warstwy na skórze. Ta informacja jest bardzo istotna w doborze olejku i w Twojej pielęgnacji. Jeśli np. posiadasz skórę tłustą – wówczas musisz wybierać do pielęgnacji wszelkie olejki, które zawierają ponad 50% kwasów wielonienasyconych.

Z kolei skóra sucha wymaga mniejszego ich stężenia (wymaga silniejszej okluzji  czyli ochrony w zewnętrznej warstwie i nieco cięższego oleju) zatem musi być pielęgnowana olejkami,  które mają nieco mniejsze stężenie wyżej wymienionych kwasów, za to więcej tych z grupy omega- 7 i omega- 9. Podział na olejki schnące, półschnące i nieschnące mówi bezpośrednio o tym jak zachowują się one na skórze – czyli innymi słowy jak bardzo są gęste i jak się wchłaniają w naskórek.

Jaki olej do jakiej skóry?

  1. Oleje schnące (olej z dzikiej róży, lniany, z kiełków pszenicy) zawierają w składzie ponad 50% kwasów wielonienasyconych. Wchłaniają się dość szybko i nie zostawiają tłustej warstwy na skórze – idealne dla cery przetłuszczającej się. Ich lekka konsystencja sprawia, że nadają się jako baza pod makijaż i jako lekkie oleje kosmetyczne na dzień.
  2. Oleje półschnące zawierają od 20 do 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Należą do nich przede wszystkim: olej ze słodkich migdałów, olej z krokosza, olej z nasion bawełny, olej z pestek moreli, olej sezamowy, olej arganowy, masło shea. Te naturalne olejki kosmetyczne nadają się do skóry normalnej i mieszanej, ale niestety mogą zapychać pory przy cerze tłustej. Można stosować je na dzień lub (lepiej) na noc w formie olejowego serum pod krem.
  3. Oleje nieschnące – to takie, które zawierają mniej niż 20% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W tej grupie odnajdziemy olejek z awokado, olejek z pestek brzoskwini, oliwę z oliwek. Nieschnące olejki naturalne polecane są szczególnie skórze suchej i dojrzałej, która utraciła jędrność i wymaga mocniej dawki antyoksydantów oraz wsparcia ze zbyt suchą skórą, lecz jednocześnie nie ma tendencji do zaskórników.
    Opisane powyżej kryterium podziału olejków będzie również bardzo istotne przy pielęgnacji włosów, a dokładniej: skóry głowy. Jeśli Twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania się, powinnaś wcierać w nią oleje schnące lub półschnące. Panie z suchą skórą głowy powinny sięgnąć po olejki nieschnące.

Życzymy powodzenia w wyborze olejku!