Nie tylko zimą Internet roi się od pytań typu: co na suchą skórę, jak dbać o suchą skórę, jak powstrzymać suchość skóry, czym nawilżyć cerę…
Te problemy da się rozwiązać, przestrzegając 6 ważnych zasad zdrowej skóry.

6 zasad zdrowej cery – jak wyleczyć suchą skórę

1. Przejrzyj skład wszystkich kosmetyków, których używasz

Skład kosmetyków, które stosujesz, ma istotny wpływ na jakość i wygląd skóry, Oprócz cennych substancji aktywnych w produktach ukrywają się składniki, które mogą podrażniać i wysuszać, dlatego zwróć uwagę, aby Twój krem, tonik, żel ich nie zawierał. Ciężkie alkohole, wiele silikonów i parabenów nie polubią się z suchą skórą i tylko dodatkowo jej zaszkodzą. Szukaj w kremach składników nawilżających, oraz takich, które stworzą na powierzchni tzw. okluzję. Pamiętaj też, by po każdym kontakcie z wodą natychmiast zaaplikować krem, balsam lub lotion – im szybciej, tym lepiej. Kosmetolodzy zalecają nakładać krem na skórę, która jeszcze nie wyschła i wciąż jest wilgotna.

To ważne!
Jeśli masz suchą skórę, wystrzegaj się kosmetyków perfumowanych, zawierających alkohol oraz określanych jako antybakteryjne.
Robiąc zakupy, sięgaj natomiast po kosmetyki z gliceryną, kwasem mlekowym, kwasem hialuronowym, masłem Shea, olejkiem z awokado, oraz z wiesiołka.

2. Skróć czas kąpieli i ogranicz się do jednego prysznica na dobę

Wiemy, że woda nie kojarzy się z czymś, co wysusza – wręcz przeciwnie. Jednak nadmierna ilość kąpieli zmywa naturalną barierę ochronną z naskórka – bariera hydro-lipidowa słabnie, a skóra traci odporność, staje się drażliwa i sucha. Pamiętaj, że prysznic nie powinien trwać dłużej niż 10 minut i lepiej, aby woda nie była zbyt gorąca, bo taka również nadmiernie przesusza i podrażnia. Ogranicz się do jednej kąpieli na dobę, a po delikatnym osuszeniu skóry natychmiast wmasuj w nią nieperfumowany balsam.

3. Pamiętaj, że mydło to twój największy wróg

Czy zauważyłaś, że większość mydeł pozostawia skórę ściągniętą, napiętą, szorstką i nieprzyjemną? To znak, że się wysusza, bo mydło wyzbywa ją z lipidów. Dlatego staraj się myć dłonie, twarz i całe ciało delikatnymi dermokosmetykami, które oczyszczają, pielęgnują i chronią, ale nie zaburzają równowagi skóry. W przypadku twarzy zawsze stosuj odpowiedni, nawilżający tonik, który uspokaja cerę i równoważy jej pH.

4. Złuszczaj regularnie naskórek

Im bardziej sucha skóra, tym więcej starego naskórka się na niej gromadzi, dlatego warto fundować jej odnowę i raz na tydzień lub na 10 dni złuszczać ją DELIKATNYM peelingiem. Idealny dla skory przy podrażnieniach będzie peeling enzymatyczny. Od czasu do czasu, zamiast peelingu, wyszczotkuj skórę przed kąpielą.

5.Pamiętaj o składnikach w diecie, których lepiej unikać

Wyłącz zupełnie z diety wszystkie produkty, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Należą do nich: sól, cukier (w tym także fruktoza), gluten. To silne alergeny, które w dodatku źle wpływają na cerę: to dobre nie tylko dla skóry, ale również dla sylwetki.

6.Spożywaj codziennie składniki nawilżające skórę od środka

Pamiętaj o tym, że skóra “jest tym, co jesz”, dlatego wprowadź do pożywienia produkty bogate w kwasy omega-3, które zadziałają niczym pielęgnujący, troskliwy nawilżacz. Kwasy omega, kwas hilauronowy i duże ilości wypijanej wody to podstawa Twojej “nawilżającej” diety. Najpowszechniejszym ich źródłem są ryby, ale kwasy omega znajdziesz też w siemieniu lnianym, jeśli nie lubisz tranu, zjedz codziennie łyżkę oleju kokosowego.