Uciążliwym problemem wielu kobiet jest zbyt szybkie przetłuszczanie się włosów, które powoduje, że trzeba zbyt często sięgać po szampon. Przeciążone eksperymentami włosy, które przyzwyczajają się do codziennego mycia, potrafią przetłuszczać się już po kilkunastu godzinach, a więc już wieczorem tego samego dnia wyglądają źle. Jak temu zapobiec? W jaki sposób ograniczyć przetłuszczanie się włosów? Od czego zacząć?

a2e020a39d01af667bc582a1e546baa9

Konieczność częstego mycia włosów jest uciążliwa, bo zabiera sporo czasu. Zbyt częste mycie włosów może powodować wypłukiwanie składników odżywczych, ale chodzenie w przetłuszczonych włosach też jest złe, bo wzmaga problem wypadania. Co zrobić w takiej sytuacji? Zacząć od podstaw.

Po pierwsze, trzeba odzwyczaić włosy od codziennego mycia, a można to zrobić przetrzymując przetłuszczone włosy przez kilka dni. To najgorszy etap w całym procesie, ale jest konieczny. Na ten krok najlepiej zdecydować się w trakcie weekendu, na który nie mamy żadnych planów. Jeśli umyjemy włosy w piątek rano przed pracą to przetrzymajmy je aż do poniedziałkowego poranka, w którym umyjemy je ponownie.

Po drugie, warto zaprzyjaźnić się z metodą OMO. Na nieumyte włosy należy najpierw nałożyć odżywkę lub maskę, która powinna pozostać na włosach kilkanaście minut. Drugi etap to mycie włosów, ale warto wybrać do tego szampon ziołowy, delikatny, bez silikonów, które mogą niepotrzebnie obciążać włosy. Najważniejsze jest dokładnie umycie skóry głowy, włosy wystarczająco oczyszczą się, kiedy spłynie po nich piana. Na koniec nakłada się kolejną odżywkę (tym razem bez spłukiwania) lub robi się płukankę, która zamknie łuski włosów.

Po trzecie, nie należy spać z rozpuszczonymi włosami. Pomijając już fakt, że rozpuszczone włosy narażone są w nocy na uszkodzenia mechaniczne, to łatwo się wówczas przetłuszczają. Przygniecione głową do poduszki lub okrywające ciepłą pierzynką kark wywołują potliwość. Związanie włosów w koczek na noc sprawia, że jest nam chłodniej w głowę i gruczoły łojowe pracują mniej intensywnie.

Po czwarte, warto ograniczyć dbanie o nienaganny wygląd, jeśli tylko nie ma takiej konieczności. Weekendami spędzonymi w domu lub wieczorami przed telewizorem nie musimy wyglądać idealnie, więc zwiążmy wówczas włosy w luźnego koka i zbierzmy je opaską, co ograniczy ich przetłuszczanie. Warto także odpuścić mycie włosów, jeśli tylko nie ma takiej konieczności.