Wiele kobiet zastanawia się, jak zlikwidować worki pod oczami i zamaskować cienie. To problem, który pojawia się po nieprzespanej nocy, ale nie tylko. Oto, skąd się biorą worki pod oczami i sposoby na to, jak się ich skutecznie pozbyć.
Nie ma nic gorszego niż opuchlizna i cienie pod oczami. Skąd się biorą? Sami jesteśmy sobie winni. Prowadzimy stresujący tryb życia, nie dbamy odpowiednio o nawilżenie organizmu, stosujemy niedopasowane do naszych potrzeb kosmetyki. Nasza cera na tym cierpi – zwłaszcza pod oczami, gdzie jest najcieńsza i najbardziej podatna na podrażnienia. To dlatego łatwo o opuchliznę i sińce w tym obszarze twarzy.
Skąd się biorą cienie pod oczami?
Oto najczęstsze przyczyny powstawania worków pod oczami, o których warto wiedzieć, aby móc zadziałać profilaktycznie i zapobiec problemowi zawczasu:
- problemy ze snem, nadmierny stres i zmęczenie,
- czynniki dziedziczne np. płytko unaczyniona skóra,
- alergie (także pokarmowe) np. nietolerancja glutenu,
- niedobór witamin z grupy B,
- częsta i wielogodzinna praca przy komputerze,
- zastoje limfatyczne, czyli problemy z krążeniem,
- nałogowe palenie papierosów i picie alkoholu.
Jak pozbyć się worków pod oczami?
Pierwszy i najważniejszy krok to wyeliminowanie tego, co może powodować, że skóra pod oczami puchnie i sinieje. Warto się przede wszystkim wysypiać, bo to niedobór snu i silny stres najczęściej odbijają piętno na naszym wyglądzie. Odstawmy produkty, które mogą powodować alergie i skonsultujmy swoje obawy z alergologiem. Wprowadźmy za to dodatkową suplementację, np. pijąc codziennie świeże soki lub przyjmując witaminy w tabletkach.
Odpocznijmy od komputera i zrelaksujmy się, robiąc delikatny masaż twarzy, który pobudzi krążenie skórne – okrężnymi ruchami o wewnętrznych kącików oka. Można go robić w trakcie nakładania kosmetyków lub w każdym innym przypadku. Tego rodzaju masaż uciskowy jest jak minidrenaż limfatyczny okolic oczu.
Kosmetyki na cienie i worki pod oczami
Zauważając u siebie ten problem, najczęściej sięgamy od razu po kosmetyki. To dobre rozwiązanie, ale tylko jeśli wybierzemy odpowiednie specyfiki. Dobry krem pod oczy, który pozwoli zapomnieć o cieniach i workach, powinien zawierać:
- ekstrakt z ogórka,
- retinol (witamina A),
- witaminę K,
- wyciąg ze świetlika,
- miłorząb japoński,
- kofeinę,
- ekstrakt z arniki.
Jeśli mamy cienie i worki pod oczami, pamiętajmy, żeby wybierać lekkie i dobrze wchłaniające się kremy. Tłuste formuły mogą nie wchłaniać się tak szybko i obciążać delikatną skórę pod oczami. Najlepszą konsystencję ma żelowe serum pod oczy. Zawiera skoncentrowany zestaw witamin i składników aktywnych, a do tego przyjemnie chłodzi opuchnięte miejsca.
Wskazówka! Wybierajmy kremy do twarzy z filtrem UV. Zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem, na które jesteśmy narażeni nie tylko latem. Jednym z efektów fotostarzenia się skóry mogą być właśnie cienie pod oczami, dlatego warto postawić na ochronę.
Domowe sposoby na cienie pod oczami
Oprócz kosmetyków bardzo skuteczne sposoby na cienie pod oczami to te domowe, które z powodzeniem stosowano od wieków. Najlepsze domowe sposoby na worki pod oczami to te najprostsze np.:
- okłady na oczy ze schłodzonych plastrów świeżego ogórka;
- podobne okłady, ale z plastrów surowego ziemniaka;
- przykładanie pod oczami schłodzonej w lodówce łyżki;
- stosowanie schłodzonych żelowych masek lub okularów;
- noszenie okularów przeciwsłonecznych;
- kompresy z chłodnego naparu z pietruszki.
Jak zamaskować cienie pod oczami?
Zanim uda nam się różnymi sposobami zmniejszyć opuchliznę i rozjaśnić sińce pod oczami, możemy sięgnąć po tajniki makijażu kamuflującego. Tego rodzaju niedoskonałość da się zamaskować odpowiednio dobranym kosmetykiem. Warto zaopatrzyć się na taką ewentualność w dobry korektor pod oczy. Idealny będzie ten w odcieniu morelowym lub łososiowym, który zneutralizuje zasinienia. Ważne, że nie może być zbyt jasny (tylko ton jaśniejszy od koloru skóry), zbyt tłusty i zbyt matowy – one mogą jeszcze bardziej uwidocznić worki pod oczami.
Dodaj komentarz