Jeżeli na twojej buzi zauważyłaś czerwone pajączki, to… nie, nie obsiadły cię żadne żyjątka. Masz prawdopodobnie cerę naczyniową, a te kolorowe ślady to pęknięte naczynia krwionośne. Jeśli chcesz pozbyć się takich niedoskonałości, to sprawdź, jak pielęgnować ten rodzaj skóry.

Skóra naczyniowa – charakterystyka

Charakterystycznymi cechami skóry naczyniowej są:

  • intensywne reakcje na czynniki zewnętrzne;
  • bardzo częste podrażnienie i zaczerwienienie;
  • uczucie pieczenia i ściągnięcia;
  • popękane naczynia krwionośne.

Jak dbać o cerę naczyniową?

  1. Mleczko, olejek myjący lub płyn micelarny – kosmetyk do oczyszczania powinien działać i delikatnie, i skutecznie. Nie może podrażniać cery, wręcz przeciwnie, mieć działanie łagodzące. Dlatego powinny dbać o skórę bez zbędnego pocierania, jedynie z zastosowaniem wody.
  2. Tonik – cera naczyniowa potrzebuje go do odświeżenia i złagodzenia skóry oraz przywrócenia jej odpowiedniego pH.
  3. Krem na dzień – skórze naczyniowej powinnyśmy zagwarantować ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a naczyniom krwionośnym wzmocnienie i zabezpieczenie przed słońcem. Jeżeli produkt będzie miał w składzie zielony pigment, to dodatkowo zamaskuje czerwone pajączki.
  4. Krem na noc – ten kosmetyk powinien wspomagać naprawę uszkodzonego naskórka i wzmacniać skórę podczas snu.
  5. Maska do twarzy – najlepiej sprawdzi się ta o kremowej formule, którą możesz położyć gęstą warstwą. Zagwarantuje to twojej skórze odżywienie, wzmocnienie i ukojenie.

Co szkodzi skórze naczyniowej?

Skórze naczyniowej szkodzą następujące czynniki:

  • długotrwałe przebywanie na słońcu lub mrozie bez odpowiedniej ochrony;
  • nagłe zmiany temperatur;
  • złe nawyki żywieniowe (alkohol, kofeina, pikantne przyprawy, gorące dania).

Jakie kosmetyki stosować do cery naczyniowej?

W pielęgnacji skóry naczyniowej najlepiej się sprawdzą naturalne składniki. Szukaj produktów, które w składzie zawierają: ekstrakt z aceroli, rutynę, wąkrotę azjatycką, ekstrakt z arniki górskiej, białą glinkę (kaolin). Zadaniem tych substancji jest wzmacnianie naczyń krwionośnych, łagodzenie podrażnień, zmniejszanie zaczerwienienia skóry, delikatne oczyszczanie i przyspieszanie procesów gojenia.