Cera naczynkowa to dolegliwość, która przydarza się wielu kobietom. Jej pielęgnacja wymaga specjalistycznych kosmetyków, zdrowej diety oraz specjalnych zabiegów. Jest to cera niezwykle delikatna. Naczynia krwionośne na tak cienkiej skórze są nieelastyczne; z tego powodu łatwo się rozszerzają pod wpływem mrozu i słońca, a często pod wpływem stresu, zmęczenia czy niewyspania. To skutkuje nieustannym zaczerwienieniem skóry oraz widocznymi na skórze, niezbyt estetycznymi pajączkami. Jak zadbać o tak problematyczną cerę?
Cera naczynkowa – jak powstają popękane naczynka na twarzy?
Skóra to najbardziej unaczyniony narząd naszego organizmu. Układ naczyniowy tworzą tętnice, żyły i naczynia włosowate. Tworzą one dwa sploty (głęboki i powierzchniowy, zwany podbrodawkowym). To właśnie ten drugi jest widoczny na pod cienka skórą cery naczynkowej. Rozszerzone naczynka splotu powierzchniowego przeświecają przez skórę i tworzą sieć czerwonych lub sinofioletowych pajączków, zwanych teleangiektazję.
Rozszerzone naczynka mogą występować na każdym rodzaju cery, niezależnie od wieku, najbardziej narażone na taką przypadłość są jednak osoby o delikatnej i wrażliwej skórze, lub te z jasnym fototypem. Jak powstają pajączki na twarzy? Do najczęstszych czynników powodujących popękane naczynka należą:
- zmiany hormonalne i menopauza
- zła dieta (pikantne i gorące potrawy)
- gorące lub zimne powietrze
- wiatr i mróz
- promieniowanie słoneczne
- choroby skóry
- używki
- intensywny wysiłek
- nadciśnienie
- zażywanie niektórych leków
- gorące kąpiele i sauna
- czynniki genetyczne
Pielęgnacja cery naczynkowej w domu – trzy kroki do zdrowej skóry bez pajączków
Pielęgnacja cery naczynkowej – etap I – oczyszczanie
Oczyszczanie i demakijaż twarzy należy robić bardzo dokładnie a jednocześnie delikatnie. Najlepiej używać do tego delikatnych płynów micelarnych lub mleczek. Kluczem jest utrzymanie prawidłowego pH skóry (czyli 5,5), a zatem wskazany jest odpowiedni tonik lub hydrolat. Przy skórze naczynkowej nie wolno stosować zbyt gorącej wody, a podczas mycia twarzy wystrzegać się kosmetyków syntetycznych, silnie zapachowych, barwionych sztucznie i silnie pieniących.
Podczas mycia cery naczynkowej należy wystrzegać się wszelkich myjek, szczotek głęboko oczyszczających do twarzy, gąbek ściernych, rękawic do demakijażu itd. Twarz myjemy delikatnymi, łagodnymi ruchami i osuszamy równie delikatnie – przykładając do niej ręcznik i zbierając nadmiar wody.
Oczyszczanie twarzy za pomocą peelingu jest możliwe, pod warunkiem, ze jest to specjalny, enzymatyczny dermo – kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji cery naczynkowej. Najczęściej są to delikatne kremy, które nie wymagają pocierania. Regularnie wykonywany, delikatny i specjalistyczny peeling wspomaga działanie kremów do twarzy i ułatwia działanie substancjom pielęgnującym.
Pielęgnacja cery naczynkowej – etap II – kremy i maseczki
Krem dla cery naczynkowej jest podstawą pielęgnacji. Jego skład i zawartość składników aktywnych powinna być bez zarzutu, aby nie tylko pielęgnował skórę i dbał o jej młodość, ale również uszczelniał i wzmacniał naczynka krwionośne. Jak powinien wyglądać taki krem?
● powinien zawierać wysoki filtr UVA i UVB (minimum SPF 30). Warto pamiętać, że najkorzystniej na ten rodzaj cery działają filtry fotostabilne (fizyczne). Te chemiczne mogą działać drażniąco na skórę.
● kosmetyki do pielęgnacji naczynkowej skóry powinny zawierać substancje, które są przeznaczone do walki z tego rodzaju problemem. Należą do nich m.in.: witamina C, witamina K, witamina E, witamina PP, rutyna, retinol, bisabol, allantoina, pantenol oraz wyciąg z aloesu, ekstrakt z perełkowca japońskiego, ekstrakt z hibiskusa, kompleksy roślinne z arniki, kasztanowca, bluszczu, dziurawca. Wiele kremów zawiera też substancje chłodzące i uspokajające skórę.
Pielęgnacja cery naczynkowej – etap III – maskowanie zaczerwień
Osoby borykające się z popękanymi naczynkami krwionośnymi powinny też nauczyć się maskować zaczerwienienia na twarzy za pomocą odpowiednio wykonanego makijażu. Warto pamiętać, ze czerwone tony najlepiej koryguje zielony odcień, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny korektor, oraz zieloną bazę pod makijaż. Wiele firm ma w swojej ofercie specjalne, przeznaczone do cery naczynkowej dermo-kosmetyki do makijażu. Nie tylko tuszują one zaczerwienienia i pajączki, ale wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i dbają o skórę.
Pielęgnacja cery naczynkowej domowymi sposobami to najważniejsza część profilaktyki, chroniąca przed powstawaniem czerwonych pajączków. Takie leczenie naturalne, oparte na składnikach dobrej jakości i kosmetykach wolnych od syntetyków ma działać na skórę łagodząco i kojąco, jednocześnie uszczelniając ściany naczyń krwionośnych. Dobór kosmetyków jest niezmiernie ważny – najlepiej, jeśli będą one skomponowane z naturalnych, roślinnych składników.
Dodaj komentarz