Zadbane dłonie to wizytówka. Szukając sposobu na piękne paznokcie, warto przyjrzeć się manicure hybrydowemu. To trwała, bezpieczna i bardzo popularna metoda stylizacji paznokci. Czy można zrobić hybrydy w domu? Sprawdź to.

manicure-hybrydowy.jpgPrawdopodobnie nie ma kobiety, dla której perfekcyjny manicure nie byłby ważny. Nie zawsze decydujemy się na mocny kolor lakieru i wyraziste zdobienia, czasami jest to po prostu manicure japoński – naturalna, pięknie spiłowana i wypolerowana płytka paznokcia zabezpieczona odrobiną odżywki lub bezbarwnego lakieru.

Powodów, dla których rezygnujemy z wyrazistszego manicure, jest kilka. Zrobienie paznokci u kosmetyczki to dość duży koszt, a manicure w warunkach domowych wymaga odpowiednich umiejętności i wolnej chwili. Rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest manicure hybrydowy. Czemu paznokcie hybrydowe są tak popularne?

Manicure hybrydowy a tradycyjny

Hybryda to specyficzny rodzaj manicure, do którego używa się lakierów będących połączeniem zwykłego lakieru i utwardzanego żelu. Od tradycyjnego manicure różni się przede wszystkim trwałością, ponieważ lakiery hybrydowe utwardzane są pod lampą UV. Tak naprawdę do momentu, kiedy sami ich nie zdejmiemy, rosną wraz z paznokciem, nie kruszą się i nie odpryskują. Trwałość żelu połączona jest w tym przypadku z naturalnym efektem zwykłego manicure. Paznokcie są delikatnie utwardzone, ale nie ma na nich przesadnej warstwy kosmetyku.

Zalety manicure hybrydowego:

  • Lakier nie odpryskuje.
  • Efekt jest bardzo trwały (nawet do kilku tygodni).
  • Dopóki nie zostanie utwardzony, można go poprawiać.
  • Hybrydy wyglądają bardzo naturalnie.
  • Nie trzeba czekać, aż lakier wyschnie.
  • Jest dużo bezpieczniejszy niż np. żel, tipsy.
  • Pomaga zapuścić paznokcie, bo utwardza płytkę.
  • Daje bardzo wiele opcji zdobień i kolorów.

Co ciekawe, cena lakieru hybrydowego jest porównywalna z ceną dobrej jakości zwykłego lakieru do paznokci. Zanim jednak zaczniemy robić manicure hybrydowy, trzeba wyposażyć się w odpowiednią lampę UV, której zakup może się wiązać z nieco wyższym kosztem. Tysiące kobiet potwierdzają jednak, że to opłacalny zakup, zwłaszcza że dzięki niemu oszczędzamy na manicure u kosmetyczki. Choć jeśli ktoś lubi wizyty w salonie kosmetycznym, to manicure hybrydowy może zrobić sobie także tam.

Dla osób, które chcą spróbować, jak się robi manicure hybrydowy i czy to opcja dobra dla nich, kilka przydatnych wskazówek.

Paznokcie hybrydowe. Co trzeba mieć?

Manicure hybrydowy od tradycyjnego różni się również tym, że nie da się go zrobić samym lakierem. Zanim przystąpimy do pracy, musimy skompletować niezbędne akcesoria do manicure hybrydowego. Oto rzeczy, które się przydadzą:

  • Lampa UV do utwardzania lakieru.
  • Lakier bazowy, czyli tzw. hard base.
  • Lakier nawierzchniowy, czyli tzw. hard top.
  • Kolorowy lakier hybrydowy (lub kilka).
  • Cleaner do odtłuszczania płytki paznokcia.
  • Pilnik 100/180 i blok polerski.
  • Waciki (najlepiej bezpyłowe).
  • Drewniany patyczek do skórek i cążki.
  • Oliwka do skórek oraz krem do rąk.

Jak zrobić paznokcie hybrydowe?

Pierwsze kroki manicure hybrydowego nie różnią się niczym od tego, jak robi się tradycyjny manicure. Zanim zaczniemy malowanie paznokci:

  1. Skracamy, opiłowujemy i nadajemy kształt płytce.
  2. Zmiękczamy, odsuwamy radełkiem i wycinamy skórki.
    Wszystko to, co należy zrobić później, zdecydowanie różni się od kroków, które podejmujemy przy tradycyjnym manicure. Nie wystarczy pomalować paznokci lakierem i utwardzić, ponieważ efekt będzie wówczas nietrwały. Pominięcie choćby jednego z kroków sprawi, że hybryda mogą zacząć odpryskiwać i „odklejać” się od płytki paznokcia.
  3.  Matowimy płytkę za pomocą bloku polerskiego (nie pilnika!).
  4. Odtłuszczamy paznokcie, przecierając je cleanerem.
  5. Nakładamy cienką warstwę bazy i utwardzamy pod lampą.
  6. Nakładamy pierwszą warstwę koloru i też utwardzamy.
  7. Nakładamy drugą warstwę, zdobimy i znowu utwardzamy.
  8. Całość zabezpieczamy topem, który utwardzamy pod lampą.
  9. Przemywamy paznokcie cleanerem, aby je oczyścić.
  10. Nakładamy oliwkę na paznokcie i krem na dłonie.

Najczęstsze błędy w manicure hybrydowym

Niewłaściwy czas utwardzania
Lampy do utwardzania paznokci hybrydowych mogą mieć różną moc, dlatego utwardzanie nimi wymaga krótszego bądź dłuższego czasu. Może to być od 30 do 120 s przy lampie LED, a także od 120 do 180 s przy lampie UV. Kwestię, jak długo utwardzać paznokcie hybrydowe, najlepiej rozwiązać, przeglądając etykietki. Dobrej marki lakier hybrydowy powinien mieć rozpisane, jak długo trzeba go utwardzać przy określonych parametrach lampy.

Używanie cleanera po każdej warstwie
Cleaner służy do odtłuszczania płytki paznokcia przed nałożeniem lakieru hybrydowego, żeby dobrze trzymał się powierzchni. Po utwardzeniu każdej kolejnej warstwy na paznokciu da się zauważyć niewielką, tłustą warstewkę. Chciałoby się ją zmyć, ale nie należy tego robić. Nałożenie na nią kolejnej warstwy lakieru sprawia, że po utwardzeniu łączy się ona z wcześniejszą warstwą. To bardzo ważne dla zachowania maksymalnej trwałości manicure hybrydowego.

Stosowanie zwykłych lakierów pomiędzy bazę i top
W sieci można napotkać takie pomysły jak wykorzystanie zwykłych lakierów zalegających na półce do manicure hybrydowego. W teorii należy utwardzić bazę, nałożyć zwykły lakier, poczekać aż wyschnie, a następnie nałożyć top i również go utwardzić. Niestety takie łączenie manicure hybrydowego z tradycyjnym jest błędem. Zwykły lakier pomiędzy utrwalonymi warstwami może sprawić, że hybryda bardzo szybko się zniszczy.