Skóra z tendencją do zaskórników, zatkanych porów i ropnych wyprysków jest trudna w pielęgnacji i w dodatku niezwykle kapryśna. Wiele substancji kosmetycznych może dodatkowo zatykać ujścia mieszków włosowych, czyli pory skóry. Zaczopowane zaczynają gromadzić pod skóra łój i bakterie, a to doskonała pożywka dla bakterii i grzybów oraz dla trądziku i jego ropnej postaci . Także naturalne oleje, stosowane do pielęgnacji twarzy czasami wpływają niekorzystnie na jej wygląd. Jak więc wybrać oleje niezapychające, które leczą trądzik, zamiast go zaogniać?
Komedogenność, czyli co to znaczy, że olej zapycha skórę?
Oleje roślinne, podobnie jak masła roślinne i woski, są naturalnymi emolientami. Ich zadaniem jest zatrzymanie wilgoci w skórze, a także jej nawilżenie, odżywienie i zmiękczenie, a często dzięki mnogości witamin, minerałów i fitosteroli roślinnych także odżywienie i regeneracja skóry.
Mają też inną ważną rolę: tworzą na powierzchni skóry okluzję, czyli warstwę ochronną. Są niezbędne, aby zapewnić skórze zdrowy wygląd i zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie – to dzięki olejkom skóra ma ochronę: działają one jak naturalny filtr o chroniąca przed mrozem czy smogiem tarcza.
Niestety, olejki mają także działanie zapychające, czyli komedogenne, niepożądane w przypadku niektórych typów cery, zwłaszcza tłustej, mieszanej, trądzikowej czy wyjątkowo wrażliwej. Komedogenne działanie olejków powoduje zatkanie ujścia mieszków włosowych. Prowadzi to do powstawania zaskórników i ułatwia rozwój trądziku.
W zatkanych porach skóry gromadzą się toksyny z powietrza, wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar sebum, co sprzyja powstawaniu zaskórników i podskórnych bruzd. Co gorsza – w zaczopowanych mieszkach włosowych mogą rozwijać się bakterie beztlenowe – to właśnie one wywołują stany zapalne skóry i są bezpośrednią przyczyną zmian trądzikowych.
Wybór oleju do pielęgnacji skóry twarzy musi zatem być dobrze przemyślany: warto zwrócić uwagę przede wszystkim na potencjalne działanie zapychające (czyli komedogennośc) oleju. W przeciwnym razie, olej zamiast przysłużyć się skórze, może jej zaszkodzić.
Jaki olej do tłustej skóry?
Na początek obalmy mit: nieprawdą jest, że mając skórę tłustą czy trądzikową, należy zrezygnować ze stosowania olejów roślinnych. Byłaby to wielka szkoda dla Twojej pielęgnacji, ponieważ naturalne olejki są wyjątkowym nośnikiem unikalnych substancji odżywczych najwyższej klasy.
Oleje roślinne mają różny potencjał komedogenny. Jeśli masz skórę tłustą, mieszaną, wrażliwą i ze skłonnością do zapychania, lub zmagasz się z trądzikiem – nie rezygnuj z ich stosowania. Wybieraj oleje niezapychające, czyli oleje o niskim potencjale komedogennym.
Najlepsze oleje do skóry skłonnej tłustej i skłonnej do zapychania
To ważne! Pamiętaj że oleje do skóry skłonnej do zapychania powinny być lekkie, poznasz je po tym że zawierają wysokie stężenie kwasu linolowego i małe stężenie oleinowego.
- Olej tamanu,
- olejek z nasion chia,
- olej z czarnuszki,
- olejek jojoba,
- olej z pestek malin,
- olej arganowy,
- olej neem,
- olej z konopi.
Oleje niezapychające o niskim potencjale komedogennym
- olej z czarnuszki,
- olej z pachnotki,
- olejek lniany,
- olej z róży piżmowej,
- olej z czarnej porzeczki,
- olej z pestek truskawki,
- olej z ogórecznika,
- olej z ogórecznika,
- olej z orzecha włoskiego .
Olejki mocno komedogenne, których lepiej unikać w pielęgnacji cery
- olej kokosowy,
- olej z kiełków pszenicy,
- olej z pestek brzoskwini,
- olej z krokosza,
- olej z pestek moreli,
- olej palmowy,
- olej z orzechów laskowych.
Dodaj komentarz