Mydło siarkowe jest kosmetykiem dobrze znanym osobom z trądzikiem lub cerą tłustą. Posiada właściwości matujące, wysuszające i antybakteryjne. Co więcej, ogranicza wydzielanie sebum, działa przeciwłupieżowo i reguluje pracę gruczołów łojowych. Polecane jest dla skór typowo tłustych, choć jego stosowanie należy ograniczyć do minimum. Mydło siarkowe ma to do siebie, że potrafi uszkodzić, a nawet całkowicie zlikwidować naturalną barierę ochronną. A jak wiadomo cera tłusta pozbawiona tej powłoczki będzie produkowała jeszcze więcej sebum. W efekcie na skórze może pojawić się wzmożony trądzik lub wągry.

SM-zestaw

Poza tym mydło siarkowe łagodzi stany zapalne skóry, oczyszcza i zwęża pory. Może być stosowane do pielęgnacji innych części ciała (plecy, dekolt, ramiona) oraz do mycia skóry głowy i włosów. W tym ostatnim przypadku należy uważać na to, w jaki sposób dbamy o naszą fryzurę. Jeżeli skóra głowy przetłuszcza się, a końcówki włosów są przesuszone, mydło siarkowe pomoże tylko i wyłącznie zlikwidować nadmiar sebum. Końce pasemek należy umyć nawilżającym szamponem i nałożyć odżywkę lub maseczkę.

Nie wszyscy mogą stosować mydło siarkowe. Osoby z cerą wrażliwą, suchą, alergiczną lub skłonną do przesuszania powinny unikać tej metody pielęgnacji. Kuracja przeprowadzona tym kosmetykiem, a nawet jeden zabieg, mogą doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia naskórka. Mydła siarkowe, które są obecnie dostępne na rynku, oprócz około 5% siarki zawierają również inne składniki, które mogą uczulać. Dlatego przed zakupem należy dokładnie przeczytać skład i zapoznać się z właściwościami produktu.

Kosmetykami, które mogą zastąpić mydło siarkowe, są: maseczka i mydło z cynamonem, mydło z nanosrebrem albo maseczka z sody. Jeżeli działanie mydła jest dla nas zbyt agresywne, o wiele lepiej sprawdzi się woda siarczkowa. Produkt nie zawiera parabenów, olei mineralnych, sztucznych substancji i silikonów. Pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, zmiękcza skórę, przyda się do zrobienia peelingu, zregeneruje komórki skóry. Działanie kosmetyków z siarką wspomagają inne substancje. Zaliczyć do nich można między innymi: olejek makadamia, oliwę z oliwek, mydło arganowe oraz witaminy A, C, E i z grupy B.