Nie każdy może się opalać. Zdziwione? Są osoby, które mają alergie na promienie słońca, bardzo wrażliwą skórę lub uszkodzenia skóry uniemożliwiające branie kąpieli słonecznych. Sprawdź, czy ty także powinnaś uważać na promieniowanie UVA i UVB.

Może wydawać się to dziwne, ale niektórzy mają alergie na słońce. Lekarze dermatolodzy przestrzegają przed zbyt długimi kąpielami słonecznymi. Długie przebywanie na słońcu może się skończyć poważnymi uszkodzeniami naskórka i skóry właściwej; sprzyja także szybszemu powstawaniu zmarszczek i przebarwień. Podrażnienia wywołane długotrwałym przebywaniem na słońcu mają najczęściej postać pęcherzyków, wysypki lub plam. Jeżeli wcześniej wymienione objawy rozprzestrzeniły się poza obszar opalonej skóry, mogą wiązać się z fotouczulającymi czynnikami. Zaliczamy do nich między innymi niektóre leki przeciwbólowe, hormonalne lub moczopędne.

Skóra, która pokryta jest trądzikiem lub innymi niedoskonałościami, nie może być wystawiona na działanie słońca. Panuje powszechnienie przekonanie, że promieniowanie słoneczne wysusza wszelkie zmiany skórne. To prawda, ale jakiś czas po opalaniu trądzik może się nasilić, a gruczoły łojowe mogą produkować bardzo duże ilości sebum. Czy wiedziałaś, że opryszczka może pojawić się podczas długich kąpieli słonecznych? Jeśli takie niedoskonałości pojawiają się na twojej skórze, powinnaś zrezygnować z opalania.

Pieprzyki i przebarwienia powstają na skutek nadprodukcji melaniny w skórze. Niektóre z nich mogą być groźnymi nowotworami lub innymi schorzeniami. Jeżeli pieprzyk lub przebawienie po ostatniej ekspozycji na słońcu powiększyły się, koniecznie udaj się do dermatologa. Lekarz wykona badanie dermatoskopowe. Polega ono na obejrzeniu pod mikroskopem wybranych zmian skórnych. Aby uniknąć powstawania przebarwień, regularnie stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym.