Cerę nawilża każdy kosmetyk – krem tłusty i półtłusty, serum oraz preparat łagodzący podrażnienia. Każdy z nich zawiera substancje nawilżające w proporcjach odpowiednich dla danego rodzaju skóry. Powód jest prosty. Każda cera potrzebuje regularnego nawilżenia w mniejszym lub większym stopniu. Mimo to nie każdy krem został opatrzony nazwą „nawilżający”. Jak działa krem nawilżający i jakie składniki zawiera?

Jak działa krem nawilżający?

Krem nawilżający nie wprowadza wody do naskórka, lecz zapobiega jej utracie. Proces nawilżania sprowadza się do wzmocnienia barier skórnych utrudniających odparowywanie wody i zwiększenia zdolności wiązania jej w skórze. Krem nawilżający zawiera niewiele tłuszczu, szybko się wchłania oraz pozostawia skórę miękką, gładką i jędrną.

Jakie składniki zawiera krem nawilżający?

Najpopularniejsze składniki, jakie zawiera krem nawilżający, to:

  • kwas hialuronowy,
  • kolagen,
  • gliceryna,
  • wazelina,
  • parafina.

Kwas hialuronowy wraz z kolagenem i elastyną współtworzy strukturę skóry. Chociaż zawarte w kosmetykach cząsteczki kwasu hialuronowego są zbyt duże, aby przedostać się do skóry, uznaje się go za jeden z najskuteczniejszych składników nawilżających. Jego cząsteczki tworzą na skórze wodny film ochronny i działają w naskórku. Gdy przenikną przez jego wierzchnie warstwy, wiążą w nim wodę.

Kolagen występuje w tkance łącznej i odpowiada za sprężystość i elastyczność naskórka. W kremach nawilżających stosuje się hydrolizat kolagenu, który wytwarza na skórze film zapobiegający utracie wody.

Gliceryna przenika przez warstwę rogową naskórka aż do przestrzeni międzykomórkowej. W kremach jest stosowana zarówno jako substancja nawilżająca, jak i jako emolient, który zapobiega wysuszaniu skóry. W wyższym stężeniu odwadnia skórę.

Wazelina to mieszanina węglowodorów. Zmiękcza i wygładza skórę oraz zapobiega jej wysuszeniu. Z kolei parafinę pozyskuje się z ropy naftowej. Ponieważ zawarte w niej węglowodory występują również w cemencie komórkowym, parafina nie uczula.