Cellulit to zmora wielu kobiet. Co więcej — nie jest związany z otyłością, bo przytrafia się także szczupłym paniom w każdym wieku. Czy da się z nim walczyć? Jak się pozbyć cellulitu? Podpowiadamy!

Jak powstaje cellulit?

Za cellulit odpowiada nieprawidłowa gospodarka wodno-tłuszczowa w skórze. Cellulit wodny to zatrzymanie się wody i toksyn w tkankach skóry. Nadmiar wody powoduje obrzęk tkanek i doprowadza do charakterystycznych, tak nielubianych przez nas zmian na skórę, czyli fałdek i nierówności.

Cellulit tłuszczowy to nierównomierne rozłożenie komórek tłuszczowych pod skórą.  Dotyka najczęściej dolne partie ciała: brzuch, uda, pośladki, czasem łydki, ale niekiedy gromadzi się także na ramionach.

Jak rozpoznać cellulit?

To oczywiście nie jest wcale trudne: charakterystyczna dla niego jest zmieniona skóra, która… przestaje być gładka. Tworzą się na niej nierówności i grudki, a skóra przypomina powierzchnię pomarańczy, stąd powszechne określenie cellulitu jako pomarańczowa skórka. Cellulit wodny ma to do siebie, że skóra jest dość miękka, a tłuszczowy powoduje twarde i nieraz bolesne zgrubienia. Przyczyna cellulitu wodnego jest nieprawidłowy przepływ limfy.

Jak powstaje cellulit?

Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele, przy czym inaczej tworzy się ten tłuszczowy, a inaczej wodny. Jednym z głównych powodów tworzenia się cellulitu jest siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Częstym powodem są też zmiany hormonalne w organizmie, np. podczas ciąży, lub zmiany w trakcie cyklu menstruacyjnego, kiedy to w 2-giej połowie zbiera się woda w organizmie. Za cellulit wodny może też odpowiadać doustna antykoncepcja hormonalna, oraz predyspozycje genetyczne.

Jak się pozbyć cellulitu?

1. BĄDŹ AKTYWNA

Jeśli chcesz na dobre pozbyć się cellulitu, musisz wiedzieć, że największym jego wrogiem jest aktywność fizyczna i ruch! Bez tego niestety nie da się pokonać uporczywej pomarańczowej skórki. Im więcej się ruszasz, tym lepsze krążenie i przepływ limfy. Dzięki aktywności w ciele nie tworzą się zastoje wody ani komórek tłuszczowych i złogów toksyn. Nie musisz od razu wymyślać sobie jakiejś karkołomnej i forsującej aktywności fizycznej — wystarczy, jeśli będą to regularne, szybkie spacery lub rower.

2. DIETA ANTYCELLULITOWA

To, co jesz, ma wpływ na gospodarkę organizmu, dlatego jeśli chcesz pozbyć się pomarańczowej skórki, wprowadź do swojego jadłospisu lekkostrawne posiłki, ogranicz węglowodany proste, biały cukier, sól, wysoko przetworzoną żywność i cukier. Zamiast tego w Twoim jadłospisie powinny pojawić się warzywa i owoce, kasze i pełnoziarniste makarony oraz ciemny ryż.

3. STOSUJ SUPLEMENTY NA CELLULIT

Tabletki antycellulitowe same w sobie nie zwalcza pomarańczowej skórki, ale z pewnością wspomogą równoważyć gospodarkę wodno-tłuszczową w ciele. Wiele z nich poprawia krążenie i działa przeciwobrzękowo. Sprawdzaj, czy w preparatach znajdują się roślinne wyciągi, np. z pietruszki, kozieradki, miłorzębu, bluszczu pospolitego i skrzypu polnego.

4. SIĘGNIJ PO KREM ANTYCELLULITOWY 

Kremy na cellulit są skuteczne tylko wtedy, kiedy je stosujesz. Po odstawieniu kosmetyku – cellulit znów powraca. Jednak dobry krem antycellulitowy jest doskonałym wsparciem dla aktywności fizycznej. Poprawia gęstość skóry i jej napięcie, uszczelnia naczynia krwionośne, wspomaga krążenie krwi, pomaga pozbyć się toksyn, nasila przepływ limfy, ułatwia transport komórek tłuszczowych na zewnątrz.