Kąpiel chłodząca to skuteczny i przyjemny sposób na obniżenie temperatury ciała podczas upałów. Ale nie jedyny. Jakie są inne sposoby na upał? Jak przygotować kąpiel chłodzącą?
Jak przygotować kąpiel chłodzącą?
Miętowa kąpiel chłodząca ‒ przepis
Do letniej wody w wannie dodajemy napar z mięty pieprzowej. Można go sporządzić z liści mięty lub skorzystać z herbaty ekspresowej. Dwie, trzy garście liści mięty lub dwie torebki herbaty zalewamy litrem świeżo przegotowanej wody. Po kilkunastu minutach odcedzamy napar i wlewamy do wanny z wodą. Podczas kąpieli miętowej nie należy myć twarzy wodą z wanny, ponieważ mięta może podrażniać zarówno cerę, jak i okolice oczu.
Kąpiel z ałunem i miętą ‒ przepis
Opuchnięte, ciężkie nogi potrafią stać się prawdziwą udręką podczas upału, zwłaszcza w podróży, kiedy przez dłuższy czas znajdujemy się w pozycji siedzącej. Aby przynieść im ulgę, warto przygotować sobie kąpiel z ałunem i miętą. W tym celu wystarczy wypełnić miskę do mycia stóp chłodną wodą, wsypać do niej garść kryształków ałunu i dodać świeże listki mięty. Po kwadransie należy osuszyć skórę ręcznikiem, bez uprzedniego spłukiwania.
Rozmarynowa kąpiel pobudzająca ‒ przepis
Rozmaryn ma właściwości pobudzające, dlatego wzbogacona nim kąpiel (z dodatkiem naparu lub olejku rozmarynowego) poleca się przy spadku energii. Aby ją przygotować, do letniej wody w wannie należy wlać napar z rozmarynu (2/3 garści na litr wody) lub kilka kropel olejku rozmarynowego. Kąpiel rozmarynowa nie jest zalecana w przypadku ciąży, nadciśnienia, padaczki i wrażliwej skóry. Nie należy fundować sobie jej wieczorem, ponieważ może utrudnić zasypianie.
Kąpiel naprzemienna
Kąpiel naprzemienna umożliwia wyrównanie temperatury ciała, co jest niezwykle ważne w przypadku rozgrzanej skóry. Jej innym celem jest zbicie wysokiej gorączki. Aby przygotować taką kąpiel, należy napełnić wannę wodą o temperaturze niższej niż temperatura ciała. Następnie wystarczy stopniowo dolewać chłodnej wody. „Stopniowo‟ to słowo klucz; kąpiel naprzemienna ma za zadanie orzeźwić i schłodzić ciało, a nie wywołać szok termiczny. Prawidłowo wykonana jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Akcentem kończącym kąpiel naprzemienną powinien być strumień zimnej wody.
Inne sposoby na upał
Tonik chłodzący
Aby odświeżyć twarz, na której latem gromadzą się bakterie i pot, warto wypróbować matujący tonik chłodzący DIY. Najlepiej przygotować go w weekend i używać przez kolejne siedem dni. W tym celu wystarczy wybrać się na spacer do lasu lub parku, oberwać z sosny garść świeżych, zielonych igieł, wrzucić je do rondelka i zalać taką ilością wody, która je przykryje. Igły gotujemy na małym ogniu przez piętnaście minut, po czym studzimy i przecedzamy. Gotowy tonik wlewamy do butelki z atomizerem i wstawiamy do lodówki, gdzie można przechowywać go maksymalnie przez tydzień. Spryskana nim twarz w kilka sekund będzie odświeżona i lekko zmatowiona, a rozszerzone pory skóry wyraźnie się zmniejszą.
Woda termalna i krem wodny
Zamiast samodzielnie przygotowywać tonik chłodzący w aptece lub drogerii można nabyć wodę termalną. Ona nie tylko przyjemnie odświeży i ukoi twarz, lecz także złagodzi podrażnienia po oparzeniu słonecznym i wysiłku fizycznym. Zamknięta w puszce pod ciśnieniem zachowuje niską temperaturę. Innym, ciekawym rozwiązaniem będzie krem wodny o ultralekkiej formule, który można stosować nawet na makijaż. Utrzymuje wilgoć w skórze, a tym samym przynosi długotrwałe uczucie nawilżenia.
Krem i spray na ciężkie nogi
Zarówno krem, jak i spray do nóg usprawnia przepływ krwi, a dzięki zawartości wyciągów roślinnych wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza opuchliznę. Działanie intensywnie chłodzące i obkurczające naczynia ma też żel do stóp, najlepiej z kamforą i miętowym olejkiem. Ten kosmetyk skutecznie relaksuje zmęczone stopy ‒ przyniesie im natychmiastowe ukojenie i zmniejszy opuchliznę.
Suchy szampon DIY
Pot, tłuszcz i inne zanieczyszczenia skóry głowy oraz włosów, które latem zdają się osadzać na nich dwa razy szybciej i intensywniej niż w pozostałe pory roku, usunie suchy szampon domowej roboty. Aby go przygotować, wystarczy zmieszać dwie łyżki skrobi kukurydzianej z dwiema kroplami ulubionego olejku eterycznego (w przypadku ciemnych włosów można dodać do mieszanki łyżkę czystego kakao w proszku) i uzyskanym w ten sposób proszkiem posypać przedziałek na głowie (najlepiej użyć do tego celu pojemnika z dziurkami, na przykład po talku lub soli). Po upływie pięciu minut, kiedy szampon wchłonie łój i pot, należy dokładnie wyczesać włosy najpierw gęstym grzebieniem, a później szczotką.
Masaż kostką lodu
Taki masaż ukoi opuchnięte, zmęczone upałem ciało. Kostką lodu należy pomasować te punkty na ciele, które zwykle spryskujemy perfumami, czyli dekolt, nadgarstki, kark i skórę pod kolanami. Lód musi być w ciągłym ruchu, aby nie odmroził naskórka.
Okłady na oczy z plasterków ogórka
Dobrym sposobem na ukojenie zmęczonych, wyschniętych i opuchniętych od gorąca oczu jest nałożenie na powieki schłodzonych w lodówce (ale nie zamrożonych!) plasterków ogórka. Taki pięciominutowy okład ukryje rozszerzone naczynka i przyniesie ulgę okolicom oczu. Ogórka można zastąpić schłodzoną w lodówce łyżeczką.
Chłodzące roll-ony do oczu i okulary żelowe
W upały świetnie sprawdzą się chłodzące roll-ony z metalową końcówką, która zapewni skórze wokół oczu delikatny masaż obkurczający naczynka. Innym dobrym rozwiązaniem są żelowe okulary na oczy.
Dodaj komentarz