Cienie, sińce i worki pod oczami odejmują urody i dodają lat, w dodatku trudno się ich pozbyć. Na szczęście, to możliwe. Jakie są sposoby na cienie, sińce i worki pod oczami oraz jakie są ich przyczyny?
Cienie, sińce i worki pod oczami ‒ przyczyny
Cienie, sińce i worki pod oczami zwykle są konsekwencją zmęczenia i niewyspania, ale równie dobrze mogą być objawem poważnych chorób.
Cienie i sińce pod oczami często mają podłoże genetyczne ‒ wtedy ich przyczyną jest płytko unaczyniona skóra. Mogą pojawić po zarwanej nocy bądź w wyniku niedotlenienia lub zaburzeń w przepływie krwi w drobnych naczynkach, na przykład u palaczy albo po spędzeniu wielu godzin przed monitorem. Innym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie cieni i sińców jest nadmierna produkcja melaniny (barwnika skóry), która sprawia, że skóra pod oczami jest ciemniejsza niż inne jej partie. Z kolei worki pod oczami to konsekwencja zastojów limfatycznych.
Sposoby na cienie i sińce pod oczami
Korektor pod oczy na cienie i sińce pod oczami
Kolor takiego kosmetyku powinien neutralizować zasinienia, dlatego najlepszym wyborem będzie morelowy lub łososiowy. Odcień należy dopasować do karnacji ‒ może być od niej jaśniejszy najwyżej o dwa tony. Przy wyborze korektora należy zwracać uwagę nie tylko na kolor, lecz także na konsystencję ‒ dobrze sprawdzi się nietłusta, a najlepiej płynna, który zastyga po rozprowadzeniu.
Rodzaje korektorów pod oczy
Mamy do wyboru następujące rodzaje korektorów:
- korektor mineralny, w postaci proszku ‒ nie gromadzi się w załamaniach skóry, lecz pozostaje w miejscu aplikacji w niezmienionej postaci;
- korektor matowy ‒ chociaż jest trwały, może wysuszać delikatną skórę pod oczami, dlatego lepiej go unikać;
- korektor rozświetlający ‒ sprawdzi się tylko przy minimalnych cieniach pod oczami, ponieważ jego właściwości kryjące są ograniczone. W dodatku połysk podkreśla zmarszczki, dlatego korektor rozświetlający jest przeznaczony dla młodszych kobiet.
Krem pod oczy na cienie i sińce pod oczami
Krem pod oczy na dzień nie może być ciężki i tłusty ‒ powinien mieć konsystencję żelu lub lekkiego kremu. W przypadku stosowania bazy pod cienie warto nałożyć odrobinę pod oczy, aby przedłużyć trwałość makijażu. Korektor należy nakładać palcami lub specjalnym pędzelkiem na skórę pod okiem. W jaki sposób? Aplikowany kosmetyk powinien utworzyć trójkąt, a nie półksiężyc, bo dzięki temu optycznie odmłodzimy twarz. Podstawa trójkąta musi znajdować się pod okiem, a jego wierzchołek na wysokości czubka nosa. Nałożony korektor utrwalamy pudrem transparentnym.
Sposoby na cienie, sińce i obrzęki pod oczami
- Chłodny kompres na cienie, sińce i worki pod oczami
Jeżeli potrzebujemy szybkiej poprawy, możemy wypróbować żelowe okulary. Przed założeniem należy je schłodzić w lodówce. Żelowe okulary obkurczają naczynka krwionośne oraz likwidują cienie i obrzęki. Równie dobrze można przykładać pod oczy schłodzoną w lodówce łyżeczkę do herbaty. Najlepiej robić to rano. Sprawdzą się jeszcze kompresy z chłodnego naparu z pietruszki lub okłady z plasterków świeżego ogórka oraz maseczki pod oczy w postaci płatków nasączonych substancjami poprawiającymi mikrokrążenie. Płatki, zazwyczaj żelowe, dają uczucie chłodu i w efekcie zwężają naczynia krwionośne. - Krem pod oczy na cienie, sińce i worki pod oczami
Co obkurczy naczynka i rozjaśni cienie? Krem na bazie witaminy C i K z dodatkiem kofeiny lub wyciągów ziołowych (na przykład z bławatka, arniki, świetlika bądź miłorzębu). Jak go zastosować? Nakładamy krem wokół oczu i delikatnie, bez rozciągania skóry, go wmasowujemy. W ten sposób pobudzimy przepływ limfy i przyspieszymy zniknięcie obrzęków. Z kolei aby ostatecznie zamaskować cienie, należy użyć jasnozielonego lub rozświetlającego korektora.
Dodaj komentarz