Na trądzik hormonalny (inaczej trądzik dorosłych) cierpią osoby, zwłaszcza kobiety, po dwudziestym piątym roku życia, które co jakiś czas obserwują u siebie bolesne, twarde guzki podskórne. Zmiany utrzymują się przez kilka, kilkanaście następnych dni, po czym znikają i tak w kółko. Jak leczyć trądzik hormonalny oraz jakie są jego przyczyny, typy i objawy? Jak pielęgnować skórę z trądzikiem hormonalnym?

Trądzik hormonalny ‒ przyczyny

Na trądzik hormonalny mają wpływ hormony ‒ w mniejszym stopniu płciowe (estrogeny i androgeny), a w większym androgeny. Z tego powodu na tę odmianę trądziku bardziej narażone są osoby, które niezdrowo się odżywiają oraz są przemęczone i zestresowane. Jadłospis, który obfituje w produkty o wysokim indeksie glikemicznym (czyli wysokoprzetworzone, więc niezdrowe), stymuluje produkcję androgenów, a co za tym idzie ‒ sprzyja nadprodukcji łoju. Podobnie działa stres: nasila reaktywność androgenu, który jest odpowiedzialny za nadprodukcję łoju. W konsekwencji duże ilości sebum zatykają ujścia porów skóry, co wywołuje bolesne zmiany skórne. Ponadto na trądzik hormonalny często cierpią osoby z chorą tarczycą.

Trądzik hormonalny ‒ typy i ich objawy

Istnieją dwa typy trądziku hormonalnego: androgenny i estrogenny.

  • Trądzik androgenny występuje częściej ‒ zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wywołują go męskie hormony płciowe. Zazwyczaj ma postać dużych, bolesnych grudek i zaskórników, które pojawiają się na szyi, czole, brodzie, plecach i na twarzy wokół jej obwodu. Zwykle nie towarzyszy im stan zapalny skóry, dlatego nie są bardzo zaczerwienione. Osoby chore na trądzik androgenny często mają przetłuszczające się włosy ze skłonnością do nadmiernego wypadania.
  • Z kolei trądzik estrogenny to inaczej trądzik różowaty. W początkowym stadium choroby objawia się rumieniem występującym na twarzy, który wynika z trwałego poszerzenia się naczynek krwionośnych, a w następnym – grudkowymi czerwonymi krostkami, którym towarzyszy świąd i pieczenie skóry. Zmiany najczęściej są ulokowane na czole, nosie, policzkach i brodzie. W zaawansowanej postaci trądziku estrogennego pojawiają się zapalne nacieki.

Jak leczyć trądzik hormonalny?

Przed rozpoczęciem leczenia należy upewnić się, że zmiany, które obserwujemy na skórze, to objawy trądziku hormonalnego. W tym celu wystarczy poddać się badaniom hormonalnym krwi, które określą poziom hormonów płciowych oraz hormonów przysadki i tarczycy. W leczeniu najczęściej stosuje się kilkumiesięczną terapię skojarzoną, podczas której pacjent musi przyjmować doustne antybiotyki i retinoidy. W tym czasie należy przestrzegać zaleceń lekarza, to znaczy zrezygnować z opalania, inwazyjnych zabiegów kosmetycznych i starań o dziecko. Leczenie doustne jest uzupełniane, a z czasem zastępowane, leczeniem miejscowym za pomocą kremów oraz maści z antybiotykami, retinoidami i nadtlenkiem benzoilu, które zmniejszają ilość bakterii. Jako wsparcie terapii stosuje się peelingi wykonywane pod nadzorem lekarza.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem hormonalnym

Skóra dotknięta trądzikiem hormonalnym wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Po pierwsze, krem, którego używamy, powinien mieć możliwie najprostszy skład, wolny od substancji zapachowych i olejów mineralnych. Po drugie, do mycia twarzy nie należy stosować preparatów na bazie alkoholu ani zwykłych mydeł, które zastępujemy płynami micelarnym, żelami do cery wrażliwej i preparatami myjącymi do skóry trądzikowej. Ponieważ niektóre szampony i odżywki, które przecież spływają po twarzy w trakcie płukania włosów, mogą zaostrzyć zmiany trądzikowe, należy je dobierać pod kontrolą dermatologa.

Z kolei codzienny makijaż skóry z trądzikiem hormonalnym powinien kamuflować krostki, ale zarazem nie może ich nasilać. Z tego powodu należy zaopatrywać się w kosmetyki do makijażu w aptece, a przedtem każdy swój wybór konsultować z dermatologiem.