Skóra po zabiegach dermatologicznych wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Należy bezwzględnie stosować się do wytycznych kosmetyczki i używać poleconych przez nią produktów. Jak zatem zadbać o skórę po zabiegach w gabinecie dermatologa?

Skóra po zabiegu u dermatologa

Po każdym zabiegu u dermatologa skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, ze stanem zapalnym lub uczuciem pieczenia i świądu. Jest to normalna reakcja skóry, która w tym momencie jest uszkodzona i przygotowuje się do regeneracji. Aby ułatwić jej to zadanie i nie dopuścić do głębszych uszkodzeń, należy zastosować odpowiednie produkty pielęgnacyjne i lecznicze.

Kremy i maści apteczne

Po zabiegach z zakresu dermatologii lekarze zalecają stosowanie preparatów aptecznych. Najlepsze będą te do skóry wrażliwej, delikatnej, skłonnej do podrażnień i po zabiegach. Produkty takie nie zawierają konserwantów i substancji zapachowych. Są hipoalergiczne, a zawarte w nich składniki zmniejszają podrażnienia i łagodzą wszelkie dolegliwości powstałe po zabiegu.

W ciągu dnia najlepiej używać kremów ochronnych i nawilżających z wysokim filtrem UV. Optymalne zabezpieczenie przed słońcem da ci faktor 30-50. Pamiętaj, że nawet najlepszy kosmetyk z najwyższym filtrem należy aplikować co dwie lub trzy godziny. Na noc zaś stosuj kremy regenerujące i odżywcze z zawartością cynku, miedzi, pantenolu, alantoiny, wody termalnej i roślinnych ekstraktów.

Kremy do pielęgnacji skóry po zabiegach dermatologicznych

Skóra każdego z nas inaczej zareaguje na zabiegi dermatologiczne. Warto więc zaopatrzyć się w dodatkowe kosmetyki pielęgnacyjne:

  • antybakteryjne lotiony do sączących się ran, które mają działanie antybakteryjne, przyspieszają gojenie się ran i wchłaniają wysięk;
  • regenerujące produkty na obrzęki i siniaki są przeznaczone dla osób po zabiegach medycyny estetycznej;
  • kremy zapobiegające powstawaniu blizn, które wpływają na prawidłowe wytwarzanie się komórek i kolagenu.

Jak oczyszczać i osuszać skórę?

Usuwanie zanieczyszczeń i przygotowanie jej do pielęgnacji powinno odbywać się według zasad ostrożności i higieny. Wykonane niewłaściwie mogą pogłębić proces zapalny i przyczynić się do większych podrażnień. Do oczyszczania stosuj zatem delikatne preparaty myjące z zawartością wody termalnej, ale bez środków alkoholowych, zapachowych i barwiących. Bardzo podrażnioną cerę należy spryskiwać kosmetykami w postaci mgiełek, nie wolno jej pocierać i dotykać.

Pielęgnacja cery – tego unikaj

Po zabiegach z zakresu dermatologii lub medycyny estetycznej unikaj czynników, które mogłyby pogłębiać stan zapalny. Chodzi przede wszystkim o:

  • unikanie słońca przez 3-4 tygodnie po zabiegu, a w przypadku laseroterapii do 6 miesięcy; -zrezygnowanie z sauny i solarium;
  • intensywne ćwiczenia fizyczne i noszenie ciężkich zakupów;
  • drapanie podrażnionej skóry i zdrapywanie strupków.