Nadmierne opalanie bez wystarczającej ochrony prowadzi do poważnych uszkodzeń skóry, które trudno wyleczyć. Opalenizna to niewątpliwa ozdoba ciała, dlatego nie warto z niej rezygnować, ale tym bardziej nie należy lekceważyć słońca. Jak bezpiecznie się opalać, także w ciąży?

Jak bezpiecznie się opalać?

Opalanie się to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu latem. Aby było bezpieczne, należy regularnie się nawadniać, stosować kremy z wysokim filtrem oraz nosić okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Jeżeli zrezygnujemy z tych zabezpieczeń, narazimy skórę na poparzenia. Leczenie oparzonej skóry jest trudniejsze i trwa dłużej niż regularne aplikowanie kremu z filtrem.

Jak bezpieczne opalać się w ciąży?

Opalanie się w ciąży jest możliwe pod pewnymi warunkami: opalamy się niezbyt długo i nie w godzinach, w których słońce najmocniej grzeje; często i obficie aplikujemy krem z wysokim filtrem; chronimy przed słońcem wrażliwe partie ciała (zwłaszcza usta i ramiona); spożywamy duże ilości wody i regularnie małe posiłki oraz nie rozstajemy się z kapeluszem z dużym rondem i okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV.

Inny pomysł na bezpieczne opalanie w ciąży to zastąpienie plażowania samoopalaczem.

Jak działa samoopalacz?

Samoopalacz i balsam brązujący to świetne zamienniki kąpieli słonecznych przeznaczone zwłaszcza dla osób o jasnej karnacji, które powinny unikać wylegiwania się na słońcu. Nowoczesne preparaty brązujące pozwalają dopasować odcień opalenizny do karnacji. Jeżeli aplikujemy samoopalacz regularnie, uzyskamy naturalną opaleniznę, którą z dumą zaprezentujemy na plaży.

Białe ślady i przebarwienia po opalaniu

Osoby, które przesadzają z opalaniem i nie przejmują się odpowiednią ochroną przed słońcem, mogą spodziewać się przebarwień i białych śladów. Takie plamy są skutkiem reakcji hipopigmentacji, czyli zaburzenia barwnikowego skóry, i trudno je usunąć. Na takie skutki uboczne opalania najbardziej narażone są osoby, które zmagają się z trądzikiem lub grzybicą bądź zażywają leki zawierające substancję światłouczulającą.

Regularne nawilżanie skóry po opalaniu

Nawilżanie skóry po opalaniu należy zacząć od relaksującego prysznica. Następnie nakładamy na skórę maskę nawilżającą lub preparat po opalaniu wzbogacony o wyciąg z aloesu, mocznik lub alantoinę. Częste nawilżanie skóry przynosi ulgę i przyspiesza gojenie oparzeń, a co najważniejsze, opóźnia łuszczenie się naskórka. Odpowiednio nawilżona skóra po opalaniu to gwarancja trwałej opalenizny.

Tanoreksja, czyli uzależnienie od opalania

Uzależnienie od opalania polega na obsesyjnej potrzebie opalania i posiadania maksymalnie opalonej skóry. Tanorektyk opala się przez cały rok: sezon letni poświęca na kąpiele słoneczne, a w pozostałą część roku męczy skórę na solarium i nadużywa samoopalaczy.

Uczulenie na słońce i leki fotouczulające

Nie każdy może pozwolić sobie na swobodne plażowanie. Szczególnie narażone na skutki uboczne opalania są osoby, które zażywają leki z substancją światłouczulajacą. Środki hormonalne (w tym tabletki antykoncepcyjne), moczopędne i przeciwgrzybicze, a także antybiotyki i zioła w połączeniu ze słońcem mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Podobnie objawia się uczulenie na słońce ‒ czerwonymi, swędzącymi bąblami, które pojawiają się po pierwszym kontakcie ze słońcem.