Nikt nie ma idealnej cery. Skóra bardzo często potrzebuje pomocy w regeneracji i odnowie komórkowej. Jak o nią zadbać? Odpowiedzią są kwasy na twarz – ułatwiające oczyszczanie, odmładzanie i nawilżanie skóry. Dowiedz się, jak dobrać kwas do rodzaju skóry.
Jeśli zapytasz się dobrej kosmetyczki, co poleca do szybkiego i skutecznego złuszczenia naskórka i poprawienia kondycji cery, odpowiedź będzie jedna. Kwasy na twarz. To wcale nie oznacza, że chce zrobić swoim klientom krzywdę. Po prostu pielęgnacja skóry kwasami jest skuteczna i można ją zastosować przy każdym typie cery.
Kwasy to nie nowość?
Po kosmetyczne właściwości kwasów sięgano już w starożytności, choć z pewnością nikt nie wiedział wtedy, że to właśnie ich zasługa. Grecy stosowali maseczki z miąższu chleba nasączonego mlekiem, aby wybielić skórę. Kleopatra kąpała się w świeżym mleku, aby mieć miękką, gładką skórę bez niedoskonałości. Wszystkie te upiększające zabiegi były skuteczne, dzięki kwasowi mlekowemu. Odkryto to jednak dużo później.
Kwasy na twarz wykorzystano w znanej nam formie peelingów chemicznych dopiero w roku 1800. Wiedeński lekarz Ferdinand Hebra zastosował wówczas po raz pierwszy mieszankę kwasu solnego, octowego i siarkowego, aby usunąć uciążliwe przebarwienia. Wykorzystanie kwasów w kosmetyce spopularyzowano jednak dopiero w latach 90. XX wieku.
Kwasy w pielęgnacji
Dziś coraz więcej wiemy na temat tego, jak kwasy działają na skórę. Z powodzeniem stosujemy je w kosmetyce – samodzielnie lub w różnego rodzaju mieszankach pielęgnacyjnych. Ich zaletą jest fakt, że wnikają głęboko w skórę, dzięki czemu działają od środka. Najczęściej wykorzystuje się je do złuszczania martwego naskórka. Zaaplikowany na skórę kwas zwiększa odległości między komórkami, osłabia wiązania i w ten sposób oddziela warstwę rogową naskórka.
Złuszczanie kwasami to nie jedyne, co zyskuje. Peelingi chemiczne mają jeszcze wiele innych właściwości, choć te zależą bezpośrednio od rodzaju użytego kwasu. Niektóre ujednolicają koloryt i rozjaśniają przebarwienia, inne regulują wydzielanie sebum, a jeszcze inne mogą nawilżać, działać przeciwzapalnie, odmładzać i uelastyczniać skórę.
Bardzo ważne jest dobranie kwasu do rodzaju skóry oraz problemów, z jakim się borykamy. Tylko wówczas pielęgnacja kwasami będzie efektywna i maksymalnie skuteczna.
Dobieramy kwas do typu skóry
Na sam początek warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą określić nie tylko aktualny stan naszej skóry, ale również jej problemy. Wówczas dopasowanie odpowiedniego kwasu nie powinno sprawić kłopotu. Czasami może się nawet okazać, że kwas w ogóle nie jest dobrym rozwiązaniem i lepiej poszukać czegoś o łagodniejszym działaniu.
W jakim jesteś wieku?
Kwasy na twarz nie powinny być stosowane przez osoby poniżej 15 roku życia. Tak młoda skóra nie potrzebuje tak silnej pielęgnacji. Trądzik młodzieńczy nie wymaga peelingu chemicznego.
Czy masz problemy z cerą?
W przypadku cery bezproblemowej, bez widocznych przebarwień, blizn, trądziku, kwasy nie są dobrym wyborem. Złuszczanie można zrobić też na wiele innych sposobów – zwykłym peelingiem, rękawicą lub szczoteczką do mycia twarzy.
Czy masz zmarszczki?
Dojrzała cera lubi kwasy, ale jeśli twoim problemem są przede wszystkim zmarszczki i nie masz trądziku lub przebarwień, powinnaś zdecydować się raczej na kwasy PHA (łagodniejsze).
Czy masz przebarwienia?
Właśnie z uwagi na przebarwienia większość kobiet sięga po kwasy na twarz. Aby ujednolicić kolor skóry i rozjaśnić zmiany skórne można sięgać po różne rodzaje kwasów: kwas azelainowy (dostępny w aptece), kwas migdałowy, kwas glikolowy (najbardziej inwazyjny).
Czy twoja skóra jest wrażliwa?
Skóra wrażliwa nie zawsze lubi się z kwasami, ponieważ niezależnie od rodzaju są to substancje dość silnie i dogłębnie działające. Optymalnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem przy cerze wrażliwej są kwasy PHA, najłagodniejsze.
Czy stosujesz filtry UV?
Nie zastanawiaj się, co wspólnego z kwasami mają filtry. Zapamiętaj, że nie wszystkie kwasy kosmetyczne można stosować, kiedy nie używamy filtrów. Tylko nieliczne nie wymagają dodatkowej ochrony m.in. kwas migdałowy i niektóre kwasy PHA.
Czy masz trądzik lub zaskórniki?
Kwasy są polecane na trądzik. W przypadku zapchanych porów i zaskórnik, idealne rozwiązanie to kwas salicylowy, którego działanie można wzmocnić kwasami LHA. Jeśli trądzikowi towarzyszy stan zapalny, warto połączyć kwasy np. z antybiotykami.
Najpopularniejsze kwasy w kosmetyce:
- Kwas salicylowy (BHA) – ma właściwości przeciwgrzybiczne, antyseptyczne i przeciwzapalne, dlatego świetnie sprawdza się na cerze trądzikowej; w większym stężeniu regeneruje skórę i redukuje widoczność blizn.
- Kwas ferulowy – idealny dla cery dojrzałej, ponieważ chroni przed fotostarzeniem, opóźnia naturalne procesy starzenia, hamuje działanie wolnych rodników i uruchamia mechanizmy obronne naszej skóry; sprawdza się przy przebarwieniach i zmarszczkach.
- Kwas glikolowy – w zabiegach kosmetycznych stosowany jest w różnych stężeniach (od 15 nawet do 70%); rozjaśnia, wygładza, nawilża, pobudza produkcję kolagenu, spłyca zmarszczki, ma delikatne działanie złuszczające i przyspiesza regenerację skóry.
- Kwas laktobionowy (PHA) – spodoba się skórze podrażnione, ponieważ ma właściwości kwasów AHA, ale jest jednocześnie dużo łagodniejszy; pobudza proces produkcji kolagenu i elastyny, reguluje proces złuszczania i wzmacnia naturalną ochronę naskórka.
- Kwas mlekowy (AHA) – najczęściej stosuje się go przy okazji zabiegów peelingujących, których celem jest zmniejszenie widoczności blizn, ponieważ oczyszcza, wygładza, nawilża, wyrównuje kolor, rozjaśnia i przeciwdziała stanom zapalnym.
Dodaj komentarz