Sezon na bikini jest tuż-tuż. Wkrótce będziemy eksponować na plaży nie tylko nogi, ale niemal całe ciało. Tradycyjne golenie włosków potrafi bardzo uprzykrzyć życie – stale trzeba je powtarzać, często powoduje podrażnienia, krostki, zapalenie mieszków i wrastanie włosków. Nic dziwnego, ze szukamy skuteczniejszych metod usuwania owłosienia. Ci, którym zależy na długotrwałych efektach skłaniają się ku depilacji laserowej. Obecnie można ją wykonywać nie tylko w salonie ale w domu, przy pomocy specjalnego, poręcznego urządzenia. Czym się różnią te dwa zabiegi? Czy domowy depilator jest równie skuteczny?
Depilacja laserowa w salonie – na czym polega?
Najbardziej popularną metodą usuwania włosków w salonie jest proces fotodepilacji. Do jego wykonania stosuje się lasery diodowe, a zabieg ma kilka etapów. Na wstępie melanina zawarta w łodydze włosa pochlania wiązkę światła emitowaną przez laser,. Ciepło, które wówczas powstaje jest następnie rozpraszane i oddziałuje na sąsiadujące tkanki – w ten sposób uszkadza ono mieszek włosowy i komórki tworzące nowy włos.
Podczas zabiegu można pozbyć się jedynie ciemnych włosów, które mają wysoką zawartość melaniny (jasne, ciemnoblond lub rude nie zostaną „wykryte” przez wiązkę promieni). Co więcej – włoski muszą znajdować się w fazie anagenu (czyli w fazie wzrostu włosa).
Depilacja laserowa w salonie jak wygląda zabieg?
Zabieg musi być zawsze poprzedzony konsultacją, podczas której dermatolog lub kosmetyczka upewnia się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania depilacji, a także ocenia stan skóry oraz rodzaj włosków – dzięki temu można dobrać odpowiednią wiązkę (parametry) lasera.
Zanim rozpocznie się właściwy zabieg kosmetyczka wykona na Twojej skórze próbę laserową. Jeśli będzie ona pomyślna – można przejść do usuwania włosków z wybranych przez ciebie partii ciała.
Fragmenty skóry, z których mają zniknąc włoski naświetlane są wiązką swiatła. Zdarza się, że pacjenci odczuwają wówczas lekkie kłucie, swędzenie lub mrowienie skóry. Najnowsze lasery nowej generacji nie powodują jednak żadnego dyskomfortu.
Wszystko zależy też od indywidualnego progu bólu – jeśli czujemy zbyt silny dyskomfort – skóre można posmarować specjalnym żelem lub kremem o działaniu znieczulającym.
Cały zabieg może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin – wszystko zalezy od powierzchni ciała poddanej depilacji. Po zabiegu skóra bywa lekko obrzmiała i zarózowiona – taki stan utrzyuje się kilka dni. W tym czasie należy myć ją delikatnymi, hipoalergicznymi zelami i nie pocierać podczas osuszania jej ręcznikiem. Jeśli depilacji laserowej poddane były pachy – przez kilka dni nie powinno się używać dezodorantów. Nie wolno też wykonywać żadnych peelingów złuszczających skórę.
Po pierwszym zabiegu mogą odrastać włoski ( z każdym kolejnym zabiegiem będą coraz słabsze). Nie należy ich golić, lecz jedynie delikatnie i ostrożnie obcinać.
Depilacja laserowa w salonie – przeciwwskazania
Wywiad przed zabiegiem jest koniecznością, ponieważ laserowe usuwanie włosków ma szereg przeciwwskazań:
- uszkodzenie skóry (np. po chemicznym peelingu)
- przyjmowanie sterydów, antybiotyków oraz leków światłoczułych (retinoidy, witamina A)
- przyjmowanie antydepresantów
- świeża opalenizna
- wszelkie choroby skóry (łuszczyca, grzybica, AZS)
- zaburzenia w pigmentacji skóry i skłonność do przebarwień
- torbiele
- nowotwory
- padaczka
- zażywanie leków, które obniżają krzepliwość krwi
- brodawki skórne
- cukrzyca insulinozależna
Depilacja laserowa w salonie – czy zabieg należy powtarzać?
Niestety tak. Aby trwale usunąć wszystkie niechciane włoski, należy wykonać mniej więcej 3 do 6 zabiegów, powtarzanych co 4 lub 12 tygodni (wszystko zależy od rodzaju włosków i indywidualnych predyspozycji skóry).
Depilacja laserowa w domu – na czym polega?
Depilacja laserowa w domu polega na usuwaniu włosków (naświetlaniu ich) za pomocą wiązki lasera emitowanej dzięki niewielkiemu urządzeniu (często mają one kształt suszarki). Mieszek włosowy zostaje podgrzany do takiego poziomu, w którym mieszek włosowy zostaje uszkodzony, a nowy zarodek włosa zniszczony (mieszek przestaje produkować nowe włosy). Depilator jest przy tym bezpieczny dla okolicznych tkanek skóry (pozostają one nienaruszone).
Depilacja laserowa w domu – jak wygląda krok po kroku?
Depilator ma kilka nakładek i emituje fale o rożnej częstotliwości oraz intensywności – aby dobrać odpowiednią dla siebie, należy najpierw uważnie przeczytać instrukcje.
Depilator laserowy przykładamy do miejsca, z którego chcemy się pozbyć włosków i bardzo powoli przesuwamy po skórze. Depilator laserowy emituje pulsującą wiązkę światła, a części włosa odpowiadające za jego wzrost naświetlają się.
Depilacja laserowa w domu – przeciwwskazania
- siwe włosy
- ciąża
- nowotwory
- cukrzyca i epilepsja
- blizny, przebarwienia, bielactwo, łuszczyca, wszelkie zmiany ropne i trądzik
- ciemna skóra (depilacja grozi wówczas poparzeniem)
- choroby serca
Depilacja laserowa w domu – czy zabieg należy powtarzać?
Domowy depilator laserowy emituje mniejszą wiązkę promieni niż te w salonach, dlatego zabieg trzeba powtarzać nawet kilkanaście razy, aby pozbyć się owłosienia. Domowy laser nie zadziała na jasne, siwe, oraz ciemne blond włoski.
Depilacja laserowa w domu i w salonie opinie
Depilacja w salonie zbiera dobre opinie – jest oczywiście dużo droższa, ponieważ kilkukrotne wizyty mogą przewyższyć koszt domowego depilatora jednak w tej kwestii najważniejsza jest świadomość, ze ktoś profesjonalnie dobierze odpowiednią do naszych włosków wiązkę światła i upewni się, ze nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
Dodaj komentarz