Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy to alternatywa dla kosmetyków dostępnych w drogerii i aptece. Preparaty samodzielnie przygotowane na bazie surowców naturalnych są łagodniejsze, tańsze i lepiej tolerowane przez skórę niż gotowe kosmetyki, które zawierają chemiczne dodatki. Jakie są domowe sposoby na oczyszczanie twarzy do cery normalnej, suchej, wrażliwej, naczynkowej, mieszanej, tłustej i trądzikowej? Oto nasze przepisy.

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy: cera normalna

Cera normalna jest gładka oraz ma matowy połysk i niewielkie pory, dlatego nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Oczyszczanie twarzy należy zacząć od demakijażu mleczkiem domowej roboty, po czym przejść do tonizacji. Następnie warto zafundować sobie maseczkę oczyszczającą.

  • Tonik z miodem do cery normalnej ‒ przepis
    Podgrzewamy 100 ml wody destylowanej, po czym rozpuszczamy w niej łyżkę miodu i 15 ml soku z cytryny. Ostudzony roztwór przelewamy do butelki kosmetycznej i dobrze wstrząsamy. Jeżeli skóra jest zmęczona, warto dodać 25 ml żelu z aloesu, który ją nawilży i ukoi.
  • Domowa maseczka oczyszczająca do cery normalnej ‒ przepis
    Mieszamy 4 łyżki stołowe śmietany z kilkoma kroplami soku z cytryny. Gotową maseczkę wcieramy w skórę i pozostawiamy na 20 minut. Następnie zmywamy ją letnią wodą mineralną i opłukujemy twarz zimną.

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy: cera sucha, wrażliwa i naczynkowa

Cera sucha charakteryzuje się osłabioną pracą gruczołów łojowych, dlatego systematycznie odwadnia się i odtłuszcza. Z tego powodu oczyszczanie cery suchej, a także wrażliwej i naczynkowej, należy rozpocząć od demakijażu mleczkiem nawilżającym, na przykład z owoców awokado i mleka. Ten kosmetyk jest bogaty w lecytynę, która nawilża skórę i ułatwia wchłanianie substancji aktywnych zawartych w innych preparatach.

  • Mleczko kosmetyczne z awokado do cery suchej, wrażliwej i naczynkowej ‒ przepis
    Rozpuszczamy 20 g odtłuszczonego mleka w proszku i 1 łyżkę miodu w 100 ml lekko ogrzanej wody różanej. Następnie dodajemy po 20 ml olejku z owoców awokado i olejku migdałowego oraz dokładnie mieszamy. Całość przelewamy do sterylnej butelki kosmetycznej i energicznie wstrząsamy. Na koniec odstawiamy w chłodne miejsce.
  • Tonik różany do cery suchej, wrażliwej i naczynkowej ‒ przepis
    Kolejnym etapem oczyszczania cery suchej jest tonizacja. Tonik domowej roboty odświeża, oczyszcza, zmiękcza i intensywnie nawilża skórę oraz skutecznie łagodzi podrażnienia. Ponadto przywraca jej naturalne, kwaśne pH. Aby go przygotować, wystarczy umieścić w garnku garść płatków róży i zalać wodą tak, aby przykryła płatki. Na garnek kładziemy pokrywkę i gotujemy płatki na małym ogniu, dopóki woda nie nabierze koloru płatków róży, a olejek nie będzie unosił się na wodzie (zazwyczaj potrzeba na to około 45 minut). Przecedzamy płyn i pozostawiamy do wystygnięcia. Kiedy to się stanie, przelewamy go do butelki kosmetycznej i wkładamy ją do lodówki. Tonik nadaje się do użytku przez cztery dni od przygotowania.

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy: cera mieszana

Cera mieszana charakteryzuje się przetłuszczoną strefą T, na którą składa się czoło, nos i broda, oraz suchymi pozostałymi partiami twarzy. Oczyszczanie cery mieszanej należy rozpocząć od demakijażu mleczkiem kosmetycznym domowej roboty (natłuszcza suche obszary twarzy). Następnie sięgamy po tonik do cery mieszanej.

  • Tonik ogórkowy do cery mieszanej ‒ przepis
    Ogórka pokrojonego w kostkę wkładamy do blendera i miksujemy, dopóki nie uzyskamy jednolitej masy. Następnie odciskamy sok do butelki kosmetycznej, dodajemy wyciśnięty sok z aloesu (1 łyżkę) i mieszamy z wodą mineralną w proporcji 1:1. Po wstrząśnięciu tonik jest gotowy do użytku. Należy go przechowywać w lodówce przez maksymalnie cztery dni. Tonik ogórkowy do cery mieszanej zmniejsza widoczność rozszerzonych porów i przywraca skórze odpowiedni poziom pH.
  • Peeling do cery mieszanej ‒ przepis
    Dwie łyżeczki cukru mieszamy z łyżeczką oliwy z pestek winogron i dokładnie mieszamy. Następnie kolistymi ruchami wcieramy gotowy peeling w skórę twarzy przez minutę, po czym płuczemy twarz wodą mineralną. Tak przygotowany peeling cukrowy zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które korzystnie wpływają na kondycję skóry.

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy: cera tłusta i trądzikowa

Cera tłusta i trądzikowa mają duże pory, które sprzyjają powstawaniu wągrów i pryszczy. Ponadto silnie połyskują ze względu na nadmierne wydzielanie sebum, czyli łoju. Z tego powodu w celu ich oczyszczenia nie należy stosować mleczka kosmetycznego, ponieważ to zawiera dużo składników nawilżających, które niepotrzebnie natłuszczą cerę tłustą i trądzikową. Właśnie dlatego mleczko kosmetyczne warto zastąpić żelem do mycia twarzy z płatków owsianych, który oczyszcza skórę równie skutecznie co mleczko, a przy tym nie pozostawia po sobie tłustej warstwy. Aby go przygotować, wystarczy zalać płatki owsiane wrzątkiem. Gdy wystygną i nabiorą konsystencji kaszki, aplikujemy je na twarz i spłukujemy wodą mineralną.

Kolejnym krokiem oczyszczania twarzy jest tonizacja preparatem, który delikatnie wysusza skórę, lekko ją złuszcza i przyspiesza gojenie ranek po pryszczach. W przypadku cery tłustej i trądzikowej dobrym rozwiązaniem będzie tonik z liści laurowych.

  • Tonik z liści laurowych do cery tłustej i trądzikowej ‒ przepis
    Wrzucamy do szklanki 3 suszone liście laurowe i zalewamy wrzątkiem (250 ml). Kiedy napar wystygnie, przelewamy go do butelki i wkładamy do lodówki. Nie przechowujemy go dłużej niż przez trzy dni.
  • Maseczka z drożdży do cery tłustej i trądzikowej ‒ przepis
    Ostatnim etapem oczyszczania cery trądzikowej jest maseczka, na przykład z drożdży, która niweluje problemy skórne i wygładza skórę. Aby ją przygotować, należy wymieszać 1/4 kostki drożdży piekarskich z łyżeczką ciepłego mleka. Całość nakładamy na twarz, a po 10 minutach zmywamy ciepłą wodą mineralną. Maseczkę drożdżową można stosować codziennie.