Skóra to nasza bariera przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Jej stan pokazuje, jakie mamy codzienne nawyki, zaniedbania, czy dbamy o dietę i prawidłowe nawodnienie. Niestety często sami wpływamy na szybsze starzenie się skóry. Co robić, żeby skóra była młoda na dłużej?

Wraz z upływem lat skóra ulega zmianom, słabnie. Gdy traktujemy ją niewłaściwie, pojawiają się podrażnienia czy alergie. Osłabia się także produkcja kolagenu i elastyny, przez co pojawiają się zmarszczki i bruzdy.

Skóra a używki

Negatywny wpływ palenia papierosów na skórę znany jest nie od dziś. Ma toksyczny wpływ na cały organizm, przyczynia się do powstawania nowotworów i chorób układu oddechowego.

Skóra niszczeje, wygląda dużo starzej niż powinna. Naczynia krwionośne są obkurczone, przez co produkują mniej tlenu i transportują mniejszą ilość substancji odżywczych. Zaciąganie się papierosem i towarzysząca temu mimika doprowadzają do zmarszczek wokół ust i powiek.

Palenie papierosów doprowadza także do rozwoju łuszczycy, ponieważ związki zawarte w papierosach upośledzają regenerację skóry. Stany zapalne i rany goją się długo i nie jest to łatwe zadanie.

Skóra a zbyt mała ilość wody

Prawidłowe nawodnienie organizmu to około 2-3 litry wody każdego dnia. Nie wliczają się w to napoje gorące, jak kawa czy herbata. Niedobory wody widać szczególnie na twarzy. Pojawiają się takie objawy, jak:

  • zwiększone pory,
  • podrażnienia,
  • utrata jędrności,
  • uczucie ściągnięcia,
  • pieczenie.

Mamy do czynienia także z cieniami i workami pod oczami. Na odwodnionej skórze występują zmarszczki. Dłonie i stopy stają się popękane, szorstkie.

Nie wolno zapominać o odpowiednich ilościach wody każdego dnia. Nie warto jednak pić 2 litrów naraz, ponieważ organizm nie jest w stanie przyswoić takiej ilości płynu. Popijaj małe ilości systematycznie w ciągu dnia.

Skóra a zbyt mało snu

Ciało potrzebuje zdrowego snu, od 7 do 9 godzin na dobę. Niewystarczająca lub zła jakość snu skutkuje zaburzeniami hormonalnymi i podwyższeniem hormonu stresu, czyli kortyzolu.

Zaburzenia snu skutkują także stresem oksydacyjnym, podczas którego wolne rodniki uszkadzają kolagen i elastynę. Osoby, które śpią zbyt mało, mają skłonności do podrażnień, a ich cera jest mało elastyczna.

Skóra a spożywanie alkoholu

Zbyt częste spożywanie alkoholu powoduje utratę wody z organizmu. Etanol ma moczopędne działanie, przez co odwadniamy się bardzo szybko. Pojawia się kac, podczas którego jesteśmy osłabieni i boli nas głowa.

Regularne spożywanie alkoholu widać również na twarzy, ponieważ traci swój koloryt, pojawiają się zmarszczki i bruzdy, cera jest opuchnięta.

Spożywanie alkoholu u kobiet negatywnie oddziałuje na pracę hormonów. Dzieje się tak zwłaszcza po 50, a alkohol przyspiesza starzenie się skóry.

Skóra a zbyt częste opalane

Słońce poprawia nastrój i dodaje energii, jednak zbyt częste i długie przebywanie na słońcu czy solarium powoduje fotostarzenie skóry.

Promieniowanie UVA i UVB docierają w najgłębsze warstwy skóry, zaburzając naturalne procesy odbudowy komórkowej. Zbyt częste opalanie może doprowadzić do nowotworu.