Wielkimi krokami zbliża się najcieplejszy i (dla niektórych) najprzyjemniejszy okres. Wakacje to długie dni, ciepłe wieczory, niezapomniane przygody i palące słońce. O ile trzy pierwsze elementy to czysta przyjemność, o tyle przed promieniami słonecznymi musimy się zabezpieczać. Zazwyczaj sięgamy po filtry przeciwsłoneczne. Czy potrafimy z nich jednak poprawnie korzystać?

Specyfika ochrony przed promieniowaniem

Ochrona przed promieniowaniem UV to podstawa w środku lata. Filtry przeciwsłoneczne to kosmetyki, których działanie bazuje na ochronnych związkach chemicznych. Ich zadaniem jest wyłącznie ochrona skóry przed promieniami słonecznymi. Warto zatem wybierać te filtry, które mają podstawowe właściwości. Od nawilżania, odżywiania lub podkreślania opalenizny są inne kosmetyki. Filtr może być ich uzupełnieniem.

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Pielęgnacja włosów i skóry latem może odbywać się na kilka sposobów. W każdym przypadku sięgamy po filtr o odpowiednim do sytuacji współczynniku ochrony przeciwsłonecznej SPF. Filtry działają jednak na różnej zasadzie. Wyróżniamy dwa główne rodzaje ochrony.

  1. Chemiczne filtry UV – wiążą się z naskórkiem i pochłaniają promieniowanie słoneczne;
  2. Fizyczne filtry UV – tworzą barierę na skórze i rozpraszają padające na nią światło.

Na rynku znajdziemy też bardzo dużo mieszanek. Producenci łączą właściwości filtrów chemicznych i fizycznych, aby zapewnić maksymalnie skuteczną ochronę.

Tajemnica filtrów UV

Filtru UV stanowią pierwszą linię ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Oprócz składników pochłaniających i rozpraszających światło, w filtrach znajdziemy również inne substancje. Wiele kosmetyków przeciwsłonecznych wzbogacane jest w substancje o zdolności do przerywania fotochemicznych reakcji łańcuchowych wywołanych promieniowaniem, któremu udaje się przedostać przez barierę ochronną. Brzmi skomplikowanie, ale chodzi tutaj o antyoksydanty i substancje przeciwzapalne.

Filtry fizyczne vs. chemiczne

Filtry fizyczne znacznie rzadziej powodują podrażnienia skóry, ponieważ nie wchodzą z nią w żadne reakcje. Filtry chemiczne mają jednak przewagę w innej kwestii. Składniki filtrów fizycznych są bowiem zbyt słabe, aby występować samodzielnie w gotowym produkcie. Z ich pomocą można osiągnąć bardzo niski współczynnik SPF. Zdecydowanie lepszą ochronę zapewniają chemiczne filtry przeciwsłoneczne.