Oskoła, czyli inaczej sok z brzozy lub bzowina, to naturalny produkt, dzięki któremu zadbasz nie tylko o zdrowie, ale też o urodę. Oskoła wykorzystywana jest od lat w medycynie i kosmetologii.Poznaj doskonałe właściwości soku z brzozy oraz pozyskiwanego z kory wyciągu zwanego betuliną.

SOK Z BRZOZY – OSKOŁA

Oskoła inaczej sok z brzozy, dobrze znany od pokoleń.
Z pierwszymi oznakami wiosny pozyskuje (upuszcza) się sok z drzewa budzącego się do życia po zimie. Brzoza nie bez powodu uznawana jest za symbol zdrowia i siły. Ceni się ją na całym świecie, a medycyna chińska do dziś zaleca ją jako najlepszy sposób na witalność organizmu i wsparcie zdrowia.

Oskoła – właściwości soku z brzozy

Sok z brzozy jest źródłem cennych witamin i minerałów; w swoim składzie ma ogromne ilość witaminy C oraz witamin z grupy B, których zazwyczaj suplementujemy w jedzeniu zbyt mało. Ponadto w oskole znajduje się dużo potasu, fosforu, wapnia, żelaza oraz miedzi. Oskoła dokładniej oczyszcza, usuwając szkodliwe toksyny i substancje przemiany materii z organizmu. Jest idealny detoksem i wspiera walkę z cellulitem, trądzikiem, zakażeniami bakteryjnymi oraz zanieczyszczonymi włosami oraz przetłuszczająca się skórą głowy.
Właściwości zdrowotne soku z brzozy nie mają sobie równych. Jednak równie zaskakujące jest jego wpływ na skórę czy włosy.

Sok z brzozy zamiast kosmetyków z drogerii

Oskołę można wykorzystać w pielęgnacji i stosować czysty sok jako naturalny tonik do twarzy. Ma właściwości ściągające i odżywiające. Regularne używany tonik z oskoły sprawi, że cera będzie pełna blasku i odpowiednio nawilżona. Duża ilość garbników, flawonoidów i przeciwutleniaczy świetnie poradzi sobie z wolnymi rodnikami i spowolni proces starzenia się skóry.

Tonik z brzozy wspiera skórę w walce z trądzikiem. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym sprawnie hamuje rozwój bakterii, a dzięki stężeniu kwasu octowego, jabłkowego, askorbinowego i salicylowego oskoła delikatnie rozjaśnia np. przebarwienia słoneczne lub inne plamy pigmentacyjne.

Sok z brzozy można wykorzystać także jako płukankę do włosów (należy połączyć go z odrobina wody) Brzozowa płukanka nada pasmom blasku, przyspieszy wzrost, zwiększy objętość i dogłębnie odżywi mocą cennych składników. Możesz nabyć gotowe kosmetyki brzozowe, lub przygotować je samodzielnie wykorzystując dostępny w sklepach ze zdrową żywnością brzozowy sok.

Szampon z naturalnym ekstraktem z brzozy jest idealny do pielęgnacji włosów normalnych i suchych. Nawilża skórę głowy i włosy, wzmacnia oraz zapobiega ich łamaniu i wypadaniu. Oskoła sprawia, że włosy stają się zdrowe, mocne miękkie i błyszczące. Sok brzozowy wzmacnia cebulki włosowe, nadaje włosom blask, zapobiega wypadaniu.

WYCIĄG Z KORY BRZOZY – BETULINA

Ekstrakt z kory brzozy to mieszanina czystej betuliny, kwasu betulinowego oraz lupeolu. Zawiera on również kwas oleanolowy, kwasy fenolowe oraz skondensowane katechiny. Betulina jest jedną z pierwszych substancji wyodrębnionych z materiału roślinnego. Największe jej ilości znajdują się w zewnętrznej warstwie kory białych gatunków brzóz. Betulina jest powszechnie wykorzystywana jako lek i suplement wspierający zdrowie organizmu, ale dodatkowo stanowi bardzo silnie regenerujący kosmetyk.

Betulina w kosmetykach – właściwości i efekty

Substancje aktywne ekstraktu z kory brzozowej chronią komórki i tkanki przed tzw. stresem oksydacyjnym, który prowadzi do uszkodzenia białek, lipidów i DNA. Kwas betulinowy i lupeol wykazują działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, więc doskonale pielęgnują skórę z infekcjami i zmianami trądzikowymi; ekstrakt brzozowy powoduje znaczną redukcję zmian skórnych i zmniejszenie objawów świądu. Koi i leczy podrażnienia skóry, wspierając jej szybką regenerację.

Betulina reguluje proces wytwarzania melaniny w skórze – ma to zastosowanie w profilaktyce i pielęgnacji skóry z zaburzoną syntezą melanin (piegi, znamiona barwnikowe, ostuda, bielactwo). Preparaty z betuliną to jedne z najlepszych, które zapobiegają pojawianiu się zmian barwnikowych w skórze, mogących prowadzić nawet do czerniaka.

Betulina ma także działanie regulujące proces syntezy kolagenu i elastyny, ponieważ kwas betulinowy hamuje enzym, który elastynę rozkłada. Wyciąg z kory brzozy skutecznie chroni skórę przed utratą sprężystości, a dodatkowo stymuluje syntezę kolagenu, głównego białka tkanki łącznej odpowiadającego za elastyczność skóry. Co więcej – produkty z betuliną w składzie zapobiegają wiotczeniu skóry i powstawaniu cellulitu.