Cera mieszana to dwa problemy w jednym, ponieważ część twarzy należy pielęgnować tak, jak cerę tłustą, a część ‒ jak cerę suchą. Jak rozpoznać cerę mieszaną i jak ją pielęgnować? Przedstawiamy przepisy na domowe kosmetyki do cery mieszanej [DIY], w tym przepis na domowy peeling z mleka w proszku, i wymieniamy najczęstsze błędy w pielęgnacji tego typu cery.

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Cera mieszana nie jest łatwa w pielęgnacji, ponieważ jej poszczególne partie wymagają odmiennego traktowania. Jej środkowa część, czyli tak zwana strefa T, jest grubsza, pokryta wyczuwalną warstwą łoju oraz ma skłonność do powstawania zaskórników i zmian ropnych. Jednocześnie jest odporniejsza na działanie wody, silniejszych kosmetyków i zabiegów. Z kolei strefy boczne są pozbawione warstwy ochronnej, przez co po myciu napinają się i ściągają oraz łatwiej ulegają podrażnieniom.

Jak pielęgnować cerę mieszaną?

W pielęgnacji tego typu cery należy kierować się dwiema naczelnymi zasadami. Po pierwsze, normalizujemy te partie twarzy, które nadmiernie się przetłuszczają, a po drugie, nawilżamy, regenerujemy i chronimy miejsca suche, pozbawione warstwy ochronnej.

To, które partie skóry są przesuszone, łatwo poznać – po umyciu skóry wodą będą się nadmiernie ściągać i mogą się łuszczyć. Do codziennego stosowania najlepiej wybierać kosmetyki przeznaczone do cery mieszanej, które zwalniają z obowiązku odmiennego pielęgnowania partii tłustych i suchych. Dobrym rozwiązaniem są kosmetyki normalizujące wydzielanie sebum, które matują strefę T, a jednocześnie ograniczają przesuszenie suchych partii twarzy i regulują produkcję sebum w tych rejonach.

Nawilżenia potrzebuje zarówno strefa sucha, jak i tłusta, dlatego krem na dzień powinien być lekki, beztłuszczowy i mieć właściwości nawilżające. Jeżeli różnica między poszczególnymi strefami twarzy jest bardzo wyraźna (nasilony łojotok w środkowej części i bardzo przesuszone boczne partie), wskazane jest stosowanie kosmetyków do cery tłustej i suchej. Łuszczenie i nadmierne przesuszenie można znormalizować za pomocą preparatów emoliencyjnych, które odbudowują warstwę lipidową skóry. Ważnym elementem pielęgnacji są peelingi; w przypadku cery mieszanej najlepszym rozwiązaniem będą peelingi enzymatyczne, ale jeżeli nałożymy ten preparat jedynie na tłuste partie twarzy, można zastosować peeling drobnoziarnisty. Po nim warto sięgnąć po maseczkę nawilżającą, która ogranicza wydzielanie łoju. W ciągu dnia błyszczący od sebum nos można zmatowić bibułkami matującymi do cery tłustej.

Domowe kosmetyki do cery mieszanej [DIY] ‒ przepisy

Przepis na domowy peeling z mleka w proszku do cery mieszanej [DIY]

Składniki:

  • 3 łyżki odtłuszczonego mleka w proszku,
  • 1 łyżka miodu.

Sposób przygotowania: mieszamy składniki, a następnie gotowy kosmetyk nakładamy na twarz. Przed aplikacją peelingu zwilżamy twarz letnią wodą, po czym delikatnie masujemy ją okrężnymi ruchami przez kilka minut. Na zakończenie dokładnie zmywamy twarz letnią wodą.

Ponieważ zarówno miód, jak i mleko w proszku mogą uczulać, przed nałożeniem peelingu na twarz należy przeprowadzić próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji cery mieszanej

Ten typ skóry wymaga najpierw dobrego rozpoznania, a następnie wyjątkowo starannej pielęgnacji. Cera mieszana wyjątkowo źle znosi błędy pielęgnacyjne. Najczęstsze z nich to:

  • Niedokładne nakładanie kosmetyków
    Jeżeli skóra ze względu na swój stan wymaga stosowania dwóch różnych typów kosmetyków (do cery tłustej i suchej), należy je wklepywać dokładnie tam, gdzie powinny być aplikowane – w przeciwnym wypadku pogorszą kondycję skóry, zamiast ją poprawić.
  • Stosowanie kosmetyków tylko do cery tłustej
    Kosmetyki przeznaczone do cery tłustej wysuszają i tak suche partie twarzy, co prowadzi do ich łuszczenia.
  • Zbyt silne odtłuszczanie strefy T
    Nadmiar kosmetyków wysuszających sprawia, że skóra zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, co skutkuje jej nieestetycznym błyszczeniem.
  • Stosowanie toników z alkoholem, które zaburzają równowagę lipidową skóry
  • Mycie twarzy wodą i mydłem
    O ile przetłuszczające się partie skóry zniosą ten zabieg, o tyle partie suche zareagują nadmiernym ściągnięciem i łuszczeniem się.