Nie jesteś zwolenniczką mocnego makijażu i stawiasz na naturalność? To nic, że twoja kosmetyczka nie zawiera wielu kosmetyków. Kilka podstawowych produktów do pielęgnacji ma w zanadrzu każda kobieta. Czy zastanawiałaś się kiedyś, co kryje się w składzie ulubionego dezodorantu lub pomadki? Specjalnie dla ciebie, robimy zbliżenie na skład popularnych kosmetyków. Niektóre mogą cię zaskoczyć.

Czerwona pomadka

Pomadkę ma niemal każda kobieta, nawet jeśli nie lubi mocnego makijażu. To produkt, który bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji i nawilżaniu ust. W każdej kosmetyczce znajdzie się przynajmniej jedna pomadka koloryzująca. Te czerwone swój intensywny odcień zawdzięczają owadom. Czerwony barwnik pozyskiwany jest bowiem z suszonych, sproszkowanych mszyc. Barwnik z koszenil jest naturalny i nietoksyczny, choć może powodować reakcje uczuleniowe.

Szampon do włosów

Każdy lubi, kiedy szampon do włosów pieni się dobrze. Ten efekt zastosowania w formule substancji ukrytej pod nazwą SLS, sodium lauryl sulfate. To składnik, którego reputacja nie jest zbyt dobra. Stosowanie go w kosmetykach nie jest nielegalne, ale jeśli producent trzyma się określonych dawek. SLS może być szkodliwy dopiero w wysokim stężeniu i dużej dawce. Mimo tego szampony z jego dodatkiem mogą powodować wysuszanie, podrażnianie i swędzenie.

Dezodorant

Antyperspirantów w dezodorancie używamy praktycznie codziennie. Jednym z ich kluczowych składników jest ziemia okrzemkowa. Po skruszeniu tej miękkiej skały otrzymuje się biały proszek, który używany jest nie tylko w przemyślne kosmetycznym. Oprócz dezodorantu znajdziemy go również w farbach, lakierach, środkach owadobójczych, a nawet w dynamicie.

Perfumy

Perfekcyjny aromat unoszący się wokół nas to przeważnie zasługa perfum. Niemal każda kobieta ma przynajmniej jeden flakonik swoich ulubionych. Za trwałość wielu perfum odpowiada wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota. Lepki wosk z żołądka wieloryba to ambra, którą na szczęście coraz częściej zamienia się na syntetyczne odpowiedniki.