Jeżeli planujesz urlop nad morzem lub w tropikach, to pamiętaj o spakowaniu do kosmetyczki kremu z wysokim filtrem UV. Dzięki temu produktowi unikniesz przebarwień i oparzeń, a twoja skóra nabierze ładnego kolorytu. Co musisz wiedzieć o kremie z filtrem i jak wybrać ten najlepszy?

Po co ci krem z filtrem UV?

Krem z filtrem UV jest takim kosmetykiem, który ochroni skórę przed promieniami słońca i jego negatywnymi skutkami. Niestety większość ludzi w ogóle nie używa tego produktu, a niektórzy stosują go tylko latem. A przecież promienie słoneczne przez cały rok docierają na Ziemię. W niektórych sytuacjach ich działanie jest mocniejsze, np. przez to, że odbijają się od śniegu, piasku i wody.

Jak działa krem z filtrem UV?

Informacji o ochronie skóry przed słońcem szukaj na opakowaniach kremów. Zwracaj uwagę na liczbę i skrót. SPF podawane są na kosmetykach chroniących przed promieniami UVB; liczba stojąca przy tym skrócie wskazuje na wysokość filtra i wielokrotność czasu, jaki możemy spędzić na słońcu bez ryzyka pojawienia się rumienia. PPD lub IPD podawane są na produktach zabezpieczających skórę przed promieniowaniem UVA i zazwyczaj nie towarzyszy im żadna liczba.

Wybierając krem chroniący przed promieniami słonecznymi warto też zwrócić uwagę na rodzaj filtra. W kosmetykach stosuje się zazwyczaj jeden z dwóch: chemiczny lub mineralny. Filtry chemiczne pochłaniają promienie UV, które następnie są przekształcane w ciepło. Produkty mające taką ochronę, nie są stabilne i szybko rozkładają się pod wpływem słońca, a do tego powodują podrażnienia. Filtry mineralne zaś tworzą na skórze barierę, która rozprasza i odbija promienie. Kosmetyki z tym filtrem są bezpieczne dla każdego rodzaju skóry.

Jak przygotować skórę do opalania?

Dwa tygodnie przed urlopem rozpocznij przygotowania, które wzmocnią skórę na działanie słońca. Stosuj suplementy i spożywaj produkty z zawartością beta-karotenu, który działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, zapewnia skórze ładny kolor opalenizny, nasila syntezę melaniny, chroni przed działaniem wolnych rodników i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Wybierając preparat z beta-karotenem, zwróć uwagę, żeby zawierał inne składniki korzystnie wpływające na skórę. Mogą to być między innymi: witaminy C i E, biotyna, cynk.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Wybór kremu z filtrem zależy od fototypu i karnacji. Inną wartość faktora dopasujesz do mlecznej cery z piegami, która opala się bardzo trudno i szybko ulega oparzeniom, a inny do ciemnej skóry, która mocno się opala i nie jest narażona na oparzenia. Ważne jest również ponawianie aplikacji produktu z filtrem UV co dwie lub trzy godziny, a także po wyjściu z morza lub basenu.