Jest tyle rodzajów manicure, że trudno jest się na któryś z nich zdecydować. Każda metoda zdobienia paznokci ma swoje zwolenniczki i przeciwniczki. A ty do której grupy się zaliczasz? Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak pomalować paznokcie, to sprawdź, co o najpopularniejszych rodzajach manicure powinnaś wiedzieć.

Manicure akrylowy

Ten rodzaj manicure powstaje z połączenia specjalnego proszku plastycznego z płynem akrylowym już na przygotowanej (spiłowanej, odtłuszczonej i zmatowionej) płytce paznokcia. Reakcje chemiczne sprawiają, że masa akrylowa samoistnie się utwardza w ciągu kilkunastu minut, choć tak naprawdę pełną twardość uzyskuje po dwóch dobach. Manicure akrylowy jest twardy i wytrzymały – poleca się go osobom z łamliwymi paznokciami. Nie można go wykonać i zdjąć samodzielnie w domu, bo grozi to uszkodzeniem płytki. Niektórzy twierdzą, że opary akrylu i pył są szkodliwe dla zdrowia, a taki rodzaj manicure może powodować alergię.

Klasyczny lakier do paznokci

Jest to najprostszy sposób dekoracji paznokci, bo możesz zrobić go sama w domu. Potrzebne ci będą akcesoria do “obrobienia” płytki paznokcia, dobry lakier, baza pod lakier i top coat. Kiedy manicure ci się znudzi, możesz łatwo go usunąć i zrobić następny bez ryzyka, że uszkodzisz płytkę paznokci. Trwałość takiego manicure zależy od jakości lakieru, który zastosowałaś.

Manicure japoński

Jest to jednocześnie zabieg pielęgnacyjny i upiększający. Po jego wykonaniu paznokcie uzyskują naturalny wygląd, który jest możliwy dzięki wcieraniu w płytkę pudrów i past wykonanych z naturalnych składników: minerałów, glinek, wosków, olejów i roślinnych ekstraktów. Zabieg ma na celu odżywienie, nawilżenie i nadanie paznokciom naturalnego i jednolitego koloru. Podczas wcierania produktów krążenie zostaje pobudzone, a płytka uzyskuje różowy kolor. Minusem tego zabiegu jest to, że pudry i pasty mogą zarysować paznokcie.

Manicure żelowy

Wykonuje się go przez nałożenie tipsów i pokrycie ich żelowym preparatem lub przez zaaplikowanie takiego preparatu na wcześniej przygotowane paznokcie. Utwardzanie żelu odbywa się pod lampą UV i trwa około 2 minut. Manicure żelowy nie jest zbyt trwały, bo nie przylega bezpośrednio do płytki – jest więc podatny na uszkodzenia. Aby usunąć ten rodzaj manicure, należy udać się do gabinetu kosmetycznego.

Manicure hybrydowy

Jest połączeniem właściwości tradycyjnych lakierów i elastycznych żeli utwardzanych w lampach UV lub LED. Dzięki temu manicure hybrydowy jest bardzo trwały, a sam zabieg mniej skomplikowany niż pozostałe rodzaje manicure – z tego powodu możesz zrobić go samodzielnie. Manicure hybrydowy składa się z kilku warstw lakierów i polega na utrwaleniu każdej z nich pod lampą. Takie paznokcie zachowują trwałość, a lakiery nie odpryskują.