Cera tłusta jest najbardziej kłopotliwa. Zazwyczaj mamy z nią do czynienia w okresie dojrzewania, kiedy skóra produkuje zwiększoną ilość łoju. Jest to rodzaj cery charakterystyczny dla okresu dojrzewania, kiedy przez zmiany hormonalne skóra wydziela nadmierną ilość sebum. Wtedy skóra staje się nieco tłusta.

Skóra tłusta jest o wiele grubsza niż sucha. Często się świeci, co nie wygląda estetycznie. Ponadto na twarzy, dekolcie i plecach mogą pojawiać się liczne zaskórniki, więc te rejony trzeba pielęgnować w ten sam sposób. Wągry i zaskórniki pojawiają się najczęściej na nosie i czole.

Dlaczego mam tłustą cerę?

Jest to spowodowane nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Dzieje się tak, kiedy hormony pobudzają gruczoły do pracy, a tym samym regulują procesy dojrzewania. Zdarza się tak też w wieku dorosłym, co również ma podłoże hormonalne. Najczęściej jest to zbyt duże stężenie progesteronu.

Nieustanny stres, geny, obniżony poziom cholesterolu, problemy z układem trawiennym również są powodem, przez który cera staje się tłusta. Przyczynia się też do tego palenie papierosów, nieodpowiednia dieta i niestosowna pielęgnacja.

Jak dbać o tłustą cerę? 

Pielęgnacja skóry tłustej jest wyjątkowo ważna i zazwyczaj wymaga leczenia dermatologicznego. Wyciskanie wyprysków powoduje stany zapalne, przez co pojawia się ich więcej i więcej w bardzo dużych skupiskach. Potrzebna ci fachowa pomoc, ponieważ tłusta cera łatwo przeradza się w cerę trądzikową.

Stosuj kosmetyki regulujące wydzielanie sebum. Najlepiej, aby miały działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Zbyt duża ilość łoju zatyka pory, przez co pojawiają się zmiany trądzikowe, jak zaskórniki, wypryski, grudki i wiele innych.

Przykładaj wagę do demakijażu. Oczyszczanie twarzy jest wyjątkowo ważne, gdyż zalega na niej łój i inne zanieczyszczenia zebrane w ciągu dnia. Nocą gromadzi się nadmiar sebum, więc nie wolno ci zapominać o porannym oczyszczaniu skóry.

Wybierz tonik do twarzy, który ma funkcję mikrozłuszczającą, co odblokuje pory i będą mniej widoczne. Do codziennego nawilżania używaj kremów, które mają właściwości matujące i nawilżające, a przede wszystkim, żeby zmniejszały widoczność niedoskonałości i zapobiegały ich nawrotom. Na noc wybierz krem o właściwościach odżywczych, mikrozłuszczających i kojących.

Domowe sposoby na tłustą cerę

Wcale nie musisz być skazana na tłustą skórę twarzy. Wystarczy, że użyjesz domowych środków, które na pewno znajdziesz w domu lub w każdym supermarkecie.

Przygotuj gęstą pastę z cytryny i miodu. Są to wspaniałe składniki dla skóry, ponieważ mają właściwości nie tylko oczyszczające, ale też znakomicie usuwają przebarwienia skórne i plamy.

Wykonaj masaż twarzy okrężnymi ruchami za pomocą oliwy z oliwek. Wystarczy tylko 5 minut. Następnie połóż na twarz ręcznik uprzednio namoczony w ciepłej wodzie, wtedy para doskonale odetka pory i głęboko je oczyści.

Zrób papkę z ogórka i pomidora. Przygotowaną pastę nałóż na twarz, pozostaw na 15 minut, po czym dokładnie spłucz. Najlepsze rezultaty uzyskasz, stosując ją 2-3 razy w tygodniu.