Z każdym kolejnym rokiem zmienia się nie tylko wiek w naszej metryce, ale też nasz wygląd. Skóra starzeje się i wymaga troskliwej pielęgnacji. Czy wiesz, jak dbać o skórę dojrzałą? Podpowiadamy, co zrobić, żeby zachować jej młody wygląd.

Starzenie się dla wielu kobiet jest czymś, z czym trudno się pogodzić. Tracimy dawne piękno i czujemy, że coś ucieka nam między palcami. Dużo łatwiej oswoić się z tym, gdy zastanowimy się, dlaczego się starzejemy i co możemy z tym zrobić. Nie zatrzymamy pędzącego czasu, ale – jeśli się postaramy – możemy spowolnić starzenie się skóry i sprawić, że dłużej będzie wyglądała młodo.

Hormony. One temu winne!

Większość zmian w kobiecym organizmie to zmiany, które wywołują hormony. Nasza gospodarka hormonalna jest niczym biuro zarządzające tym, jak się czujemy, w jakiej jesteśmy kondycji i jak wyglądamy.

Na naszą skórę największy wpływ mają estrogen i progesteron – gdy spada ich poziom w organizmie, skóra robi się cienka, wiotka, przesuszona i bardziej skłonna do podrażnień. Zmniejszenie się ilości tych dwóch hormonów może przyczyniać się również do zmniejszenia produkcji sebum, a więc naturalna ochrona skóry słabnie.

Kolagen. Sekret młodości

Gdy zaczynamy się starzeć, spada także poziom jednego z ważniejszych dla naszej skóry składników – to kolagen. Wraz z menopauzą jego poziom spada nawet o 30% w ciągu jednego roku. To dużo i ma to znaczący wpływ na wygląd skóry, ponieważ kolagen = jędrność i elastyczność. Im mniej tego składnika w skórze, tym bardziej wiotka się staje, pojawiają się zmarszczki i zmienia się kształt twarzy.

Nic dziwnego, że jednak z najpopularniejszych metod na zatrzymanie czasu, to odmładzające kuracje z kolagenem – w formie kosmetyków lub suplementów.

Warto wiedzieć, że tych sposobów na odmłodzenie skóry jest jednak więcej. Nie da się przywrócić jej jędrności i elastyczności samym kolagenem, ale można podejść do tematu holistycznie. Co to oznacza w praktyce?

Jak dbać o skórę starzejącą się?

  1. Nawilżaj – większość problemów ze skórą bierze się z braku nawilżenia. Warto pamiętać, że składamy się w ponad 75% z wody. Nasza skóra potrzebuje jej, aby zachować jędrność, gładkość i miękkość. Dobrym pomysłem na zachowanie jej młodego wyglądu jest stosowanie kremów i serum nawilżających już od 25 roku życia, a także picie minimum 2 litrów wody dziennie.
  2. Chroń przed UV – im starsza skóra, tym bardziej podatna na czynniki zewnętrzne np. słońce, toksyny, mróz. To dlatego podstawowe działanie, które może uchronić nas przed przedwczesnym starzenie się skóry (w tym również fotostarzeniem), to ochrona przed promieniowaniem UV i wszystkim tym, co złe.
  3. Odżywiaj – istotne dla każdej skóry, ale najbardziej tej wiekowej, jest odżywianie. Odpowiedni zestaw składników odżywczych to przepis na młodość. Warto więc dostarczać witaminy, minerały i zdrowe kwasy tłuszczowe w diecie, ale również zewnętrznie np. stosując odżywcze kremy lub naturalne olejki.
  4. Stosuj przeciwutleniacze – o wolnych rodnikach słyszała już chyba każda kobieta, ale niewiele z nas wie, dlaczego są tak złe i jak z nimi walczyć. To właśnie wolne rodniki powodują stres oksydacyjny, za którym kryje skryte jest szybsze starzenie się skóry. Żeby temu zapobiec, warto stosować antyoksydanty, czyli substancje przeciwutleniające np. koenzym Q10, retinol, witaminę C, witaminę E i ekstrakty roślinne np. z granatu, zielonej herbaty lub soi.
  5. Oczyszczaj – największa zbrodnia, jaką możemy popełnić przeciwko skórze, to jej niedokładne oczyszczanie, niewłaściwy demakijaż lub (co gorsza) niezmywanie makijażu do snu. Wszystko to przyczynia się do szybszego starzenia się skóry. Warto mieć to na uwadze i wprowadzić do swojej rutyny wieloetapowe oczyszczanie skóry: peelingiem, żelem, olejem, tonikiem itd.
  6. Regularnie masuj skórę – dobrą praktyką jest też systematyczne ćwiczenie mięśni twarzy i pobudzanie krążenia w skórze. Można do tego wykorzystać podstawowe ruchy masażu np. wmasowywanie kosmetyków okrężnymi ruchami i delikatne opukiwanie twarzy opuszkami. Można też spróbować jogi twarzy, czyli ćwiczeń, które pomagają zachować jej jędrność.

Warto pamiętać też, że to tylko niektóre ze sposobów na zachowanie młodego wyglądu skóry na dłużej. Szukajmy informacji i dbajmy o skórę na wiele sposobów. Na pewno się odwdzięczy!