Czy wiesz, że profesjonalni makijażyści mają nawet kilkadziesiąt pędzli? Są to akcesoria dobrej jakości, pozwalające idealnie pomalować oczy lub twarz. Jeżeli i ty chciałabyś mieć taki zestaw, sprawdź, jakie pędzle powinnaś kupić. Dowiedz się też, jak używać tych kosmetycznych gadżetów.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z makijażem, wybierz najmniejszy zestaw pędzli. Przydadzą ci się te do podkładu, pudru, cieni i szminki. Pomocne będą także akcesoria do nakładania i blendowania cieni do powiek lub korektorów. Od ciebie zależy, czy wybierzesz pędzle wykonane z naturalnych czy ze sztucznych materiałów. Pamiętaj, że po każdym użyciu pędzle należy dokładnie czyścić. Najlepiej jest umyć je w wodzie z dodatkiem mydła lub płynu do demakijażu. Równie dobrze możesz wyczyścić je przy pomocy płynu dezynfekcyjnego. Akcesoria do makijażu przechowuj z daleka od źródeł wilgoci i wysokich temperatur, w pojemniku, który ochroni je przed kurzem i zabrudzeniem.

Największy wybór jest wśród pędzli do nakładania podkładu. W drogeriach dostępne są szerokie i płasko ścięte, które bardzo dobrze rozprowadzają kosmetyki. Pędzle ze sztucznego włosia są idealne dla osób początkujących, ponieważ nie wchłaniają zbyt dużej ilości podkładu. Dzięki temu cały czas kontrolujesz to, jak wygląda twój makijaż. Produkty o płynnej lub kremowej konsystencji najlepiej jest aplikować pędzlem z grubym, zaokrąglonym włosiem. Do malowania skóry wokół nosa i ust użyj pędzelka płaskiego i cienkiego. Natomiast akcesoria ze skośnie ściętym włosiem sprawdzą się rewelacyjnie podczas makijażu okolic oczu.

Jeżeli decydujesz się na zakup pędzli do aplikowania pudru, musisz poznać kilka ważnych zasad, którymi kierują się najlepsi makijażyści. Zadaniem takich akcesoriów jest utrwalenie podkładu i dokładne zaaplikowanie kosmetyków sypkich. Dobrze sprawdzą się pędzle z włosiem naturalnym, jak i sztucznym. Pamiętaj, że pędzel do aplikowania pudru powinien mieć miękkie, gęste i nieco zaokrąglone włosie. A jakim pędzlem nakładać róż do policzków? Podczas tej czynności świetnie sprawdzi się pędzel z płaskim i lekko ściętym czubkiem.

Jak pomalować oczy? Do tego zadania musisz użyć najmniejszych pędzelków. Takie przydadzą ci się zwłaszcza do rysowania kresek i malowania brwi. Do nakładania cieni do powiek użyj tzw. pacynek, czyli małych i miękkich pędzli. Do blendowania i cieniowania zastosuj takie akcesorium, które ma mniej gęste, zaokrąglone lub płasko ścięte włosie. Im cieńszy pędzel, tym łatwiej będzie ci rozetrzeć kreskę wzdłuż linii rzęs. Jeżeli do makijażu oczu używasz tylko jednego pędzla, pamiętaj, aby po każdym użyciu dokładnie oczyścić go z cieni; kolory kosmetyków nie mogą się ze sobą mieszać.