Olej kokosowy stosuje się nie tylko w kuchni, ale też w kosmetyce. Ma szereg zdrowotnych i pielęgnacyjnych właściwości. Jest to najbardziej uniwersalny, naturalny produkt, który może stosować każdy, niezależnie od wieku. Znajdziemy go w większości marketów i sklepów internetowych.

Co to jest olej kokosowy?

To tłuszcz roślinny, który otrzymuje się z miąższu orzechów palmy kokosowej. Topnieje w temperaturze 20-28ᐤC, dlatego też ma półpłynną konsystencję. Na rynku występuje kilka rodzajów oleju, które różnią się rodzajem pozyskiwania. Wyróżniamy oleje: rafinowany, nierafinowany i virgin. 

Rafinowany olej kokosowy powstaje z suszonego miąższu, który poddaje się licznym procesom, takim jak: ogrzewanie, oczyszczanie, wybielanie, aromatyzowanie, a często również utwardzanie. Dzięki tym procesom olej ma długi okres przydatności.

Nierafinowany olej kokosowy pozyskuje się z tłoczonego na zimno miąższu, a jego jakość zależy od metod suszenia i surowca.

Olej virgin jest to najbardziej naturalna metoda pozyskiwania, która obejmuje: fermentację, ogrzewanie i chłodzenie. Ten sposób jest zdecydowanie najlepszy, ponieważ olej zachowuje wszystkie bioaktywne składniki.

Wydawać by się mogło, że dzięki swojemu długiemu terminowi przydatności najlepszy jest olej rafinowany. Niestety proces rafinacji pozbawia go większości składników odżywczych.

Zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce

Przede wszystkim olej kokosowy ma odżywcze, nawilżające właściwości, dlatego może być stosowany zamiast balsamu do ciała. Dzięki niemu nasza skóra będzie w doskonałej kondycji. Kokos znakomicie regeneruje skórę, a także redukuje przebarwienia, plamy i usuwa martwy naskórek.

Nierafinowany olej doskonale sprawdzi się jako odżywka do włosów. Wystarczy nałożyć niewielką ilość na wilgotne końcówki, owinąć je ręcznikiem i spłukać po kilku godzinach.

Redukuje łupież i nawilża skórę głowy. Wystarczy, że wmasujesz kilka łyżek oleju, a po kilku godzinach zmyjesz go szamponem. Ilość łusek łupieżu znacznie się zmniejszy.

Olej kokosowy doskonale zastąpi piankę do golenia! Olej ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu po goleniu nie występują podrażnienia. Nie musisz nakładać dodatkowego balsamu, bo twoje nogi będą wygładzone jak nigdy dotąd.

Sprawdzi się też jako naturalny środek do demakijażu, który nie będzie miał problemu ze zmyciem nawet wodoodpornego make-upu. Wystarczy nawet niewielka ilość! Olej kokosowy nawilży skórę pod oczami, dzięki czemu nie będzie wysuszona.

Nie musisz dłużej martwić się zniszczonymi i ciągle łamiącymi się paznokciami, ponieważ olej kokosowy znacznie je wzmocni. Dodatkowo odżywi nasze dłonie i przywróci im nawilżenie. Dobrze sprawdzi się także maseczka na paznokcie. Nałóż grubą warstwę oleju, zawiń dłonie foliowym woreczkiem, potrzymaj kilkanaście minut i zmyj całość wodą.

Płucz jamę ustną olejem kokosowym, a zapobiegniesz próchnicy. Ten produkt ma działanie antybakteryjne, które redukuje nieświeży oddech, poprawia zdrowie zębów oraz neutralizuje krwawienia i ból dziąseł. Najlepiej będzie, jeżeli zaczniesz płukać jamę ustną olejem kokosowym 2 razy dziennie po 20 minut.

Olej kokosowy możesz stosować także jako naturalny lubrykant. Ma działanie nawilżające, dzięki czemu nie podrażni skóry i nie naruszy jej bariery ochronnej. Ponadto można go… jeść!