Wolne rodniki są jednym z największych zagrożeń dla twojej skóry. Powodują zmarszczki, przyczyniają się do utraty kolagenu i elastyny, prowadzą do zmniejszenia się elastyczności skóry twarzy. Na szczęście współczesna kosmetologia wie, jak radzić sobie z wolnymi rodnikami i zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się. Sprawdź, co robić, żeby wyglądać piękniej i młodziej.

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki to atomy uszkodzone przez promieniowanie słoneczne, promienie rentgenowskie, stres, zanieczyszczenie środowiska lub procesy metaboliczne. Przemieszczają się po naszym ciele, powodując zniszczenia w DNA. Organizm broni się przed ich działaniem tylko przed pewien czas. Wraz z wiekiem traci tę zdolność. Skutek? Zmarszczki, przebarwienia, utrata jędrności skóry, szybsze starzenie się.

Jak zwalczać wolne rodniki?

Na rynku kosmetycznym dostępne są produkty z zawartością antyoksydantów (przeciwutleniaczy). Są to związki chemiczne, które opóźniają procesy utleniania się i niszczą wolne rodniki. Ich głównym źródłem są naturalne substancje roślinne i suplementy diety. Najpopularniejszymi antyoksydantami są witaminy A, C i E, koenzym Q10 i kwas felurowy. Znajdują się także w papryce, cebuli, pomidorach, jabłkach i cytrusach. Przeciwutleniacze występują też w zielonej herbacie, czerwonym winie i kawie. Uważa się również, że jagody goji, pekany, karczochy, owoce czarnego bzu, żurawina, kolendra, pietruszka i cynamon są bogate w antyoksydanty.

Jakie działanie mają antyoksydanty?

Ich podstawowym zadaniem jest opóźnianie procesów starzeniowych. Przeciwdziałają rozpadowi włókien kolagenowych oraz powstawaniu przebarwień i zmarszczek. Niektóre przeciwutleniacze mają właściwości podobne do kremów zawierających filtry UV. Co ciekawe przeciwdziałają nowotworom i zawałom serca. Mają więc zbawienny wpływ na skórę i cały organizm.