Jak się opalać, aby cieszyć się opalenizną jeszcze długo po wakacjach? Wystarczy odpowiednio zadbać o skórę i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jakie są sposoby na równą opaleniznę?

Sposoby na równą opaleniznę: złuszczanie (peeling)

Przed planowanym opalaniem należy zafundować całemu ciału peeling, który usunie martwy, zrogowaciały naskórek i wygładzi skórę. Do peelingu warto dodać odrobinę ulubionego olejku, aby dodatkowo nawilżyć skórę i dodać jej blasku. Peeling wzmacnia i odmładza skórę, ponieważ pobudza procesy jej regeneracji. Złuszczanie wierzchnich warstw naskórka stymuluje mnożenie się i dzielenie młodych komórek w głębszych warstwach skóry.

Peeling poprawia kondycję skóry także dlatego, że ułatwia kosmetykom głębsze wniknięcie w nią, a tym samym intensywniejsze działanie. Usunięcie martwych komórek naskórka przynosi natychmiastowy efekt: rozjaśnia i rozświetla cerę, wygładza i napina skórę oraz zwęża pory. Ponadto usunięcie zrogowaciałego naskórka umożliwia pozbycie się starych, powierzchownych przebarwień, a tym samym wyrównuje opaleniznę.

Sposoby na równą opaleniznę: nawilżanie

Opalaniu musi towarzyszyć nawilżanie ‒ dokładne i systematyczne. Piękną i równomierną opaleniznę można uzyskać jedynie na odpowiednio wygładzonej, miękkiej i sprężystej skórze. W przypadku wystąpienia na niektórych jej partiach niepokojących zmian, takich jak podrażnienia, wysypki, reakcje alergiczne i ranki, warto zrezygnować z ich opalania.

Co nawilża skórę? Od środka woda spożywana w ilości co najmniej dwóch litrów dziennie, a z zewnątrz kosmetyki, które wzmacniają i uszczelniają jej naturalny płaszcz hydrolipidowy.

Sposoby na równą opaleniznę: aktywne opalanie

Zamiast leżeć plackiem na plaży lepiej grać w siatkówkę, spacerować brzegiem morza i jeździć na rowerze. Ciało w ruchu opala się równomiernie. Oczywiście wszelkiej aktywności w pełnym słońcu powinna towarzyszyć odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna w postaci kosmetyków z filtrem UV, nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych (z filtrem). I butelka wody.

Sposoby na równą opaleniznę: częste zmienianie fasonu kostiumu kąpielowego

Warto wybrać taki fason kostiumu, który nie zostawi śladów po ramiączkach oraz nie będzie kolidował z noszoną na co dzień odzieżą (a konkretnie z głębokością dekoltu, długością rękawów itp.). W przypadku kostiumu z ramiączkami należy przesuwać je w różne strony co kilkanaście minut. Dzięki temu unikniemy bladych pasków na ciele.

Sposoby na równą opaleniznę: wspomaganie opalania

Beta-karoten gromadzi się w skórze, odpowiada za kolor opalenizny i zmniejsza wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, a przy tym przyspiesza jej procesy regeneracyjne. Z tego powodu kilka tygodni przed plażowaniem warto zacząć regularnie pić sok z marchwi albo zażywać pigułki z beta-karotenem. Można go także znaleźć w kosmetykach, ale z reguły jego zawartość nie jest wystarczająca.

Sposoby na równą opaleniznę: stosowanie kremu z filtrem

Krem z filtrem powinien być dopasowany do fototypu skóry. W przypadku jasnej karnacji oraz włosów blond lub rudych należy sięgać po blokery słoneczne lub kremy z wysokim filtrem SPF (minimum 30). Osoby o ciemniejszej karnacji mogą korzystać z kremów z niższym filtrem, ale wszyscy powinni pamiętać o smarowaniu ciała co godzinę i po każdym wyjściu z wody.